Dámské bruchy ve středověku

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dámské bruchy ve středověku

Post by Pike »

Pravda, ta kontinuita od středověku až do 19./20. století je vidět nejenom v odívání, ale i v řemeslných postupech, vesnické architektuře, tradicích... Je paradoxem a snad i smutnou ironií, že tyhle věci nás začínají zajímat právě v době, kdy jejich poslední svědkové nenávratně odcházejí. Tak nám často nezbývá než znovu objevovat a po střípcích rekonstruovat něco, co by nám ještě před pár lety mohl někdo prostě říct nebo ukázat. :(

P.S. Tento příspěvek je OT, moderátoři, klidně jej podle úvahy smažte. Já jen, že o tom už nějakou dobu uvažuji a teď jsem si nemohl pomoct...
Tu ora, tu protege, tu labora!
Hydra
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 30. Sep, 2010 15:21
Location: Sedlčánky

Re: Dámské bruchy ve středověku

Post by Hydra »

Nedá mi to nepřidat se k anketě. Zaprvé - moje prababička žila na vesnici a spodní prádlo vlastnila, ale nosila jenom někdy (drahá sranda, praním se ničí...) což si umím představit, že fungovalo i ve středověku). Za druhé - na lh akcích chodívám někdy létě naostro (a nejsem sama) a je to velmi osvěžující (jen to množství vos poslední léto mě přimělo uvažovat spíše o nošení kalhot :-)
Za třetí - nesundavá si ta paní na obrázku spoďáry?
PS: přeložil prosím někdo ten článek? ráda bych si početla ale danou řečí neumím ani pozdravit.
Attachments
spodky4.jpg
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Dámské bruchy ve středověku

Post by Czernozub »

Za mužské pohlaví mám sám na sobě dokázáno že na ostro to jde. Pod kilt zásadně nic nenosím, a chodil jsem v něm i v mrazu, krom něj jen podkolenky. Odběhal jsem v něm i víkendovou dřevárnu. Stačí si zvyknout.

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dámské bruchy ve středověku

Post by Pike »

Hydra wrote:Za třetí - nesundavá si ta paní na obrázku spoďáry?
A co kontext obrázku? Jmenuje se Verkehrte Welt (Převrácený, nesmyslný svět) a alegoricky znázorňuje výměnu tradiční mužské a ženské role. Tedy za mě další bod pro domněnku, že spodky byly mužskou záležitostí - a dokonce i určitým mužským symbolem (jako protiváha vřetene coby ženského symbolu v mužově ruce).

Podobný obrázek je zde: http://www.zum.de/Faecher/G/BW/Landesku ... esweib.htm
V komentáři se píše: "Seine Hose, eigentlich ein Symbol männlicher Stärke, liegt vor ihm auf dem Boden."
Tu ora, tu protege, tu labora!
Hydra
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 30. Sep, 2010 15:21
Location: Sedlčánky

Re: Dámské bruchy ve středověku

Post by Hydra »

Přiznávám, že obrázek mám z třetí ruky takže mi kontext unik. Neměl bys tip kde na internetu nahlídnout do primárnějšího zdroje (odkuď byl asi ten obrázek původně stáhnut)?
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dámské bruchy ve středověku

Post by Pike »

No, já jsem si prostě do Gůglu zadal heslo "Israhel van Meckenem" :wink:
Obrázek i s názvem a s uvedením kontextu (který je ale celkem zřejmý už na pohled) se dá najít třeba tady: http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... n_in_power
Tu ora, tu protege, tu labora!
Hydra
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 30. Sep, 2010 15:21
Location: Sedlčánky

Re: Dámské bruchy ve středověku

Post by Hydra »

Take jsem googlila, ale teď vidím, že jsem to psala špatně(s N na konci místo s M), a kupodivu mi to od něj našlo jen velmi málo děl :wink: Každopádně děkuji za odkaz na velmi zajímavý soubor obrázků :p
Post Reply