Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo jsem úplně blbej - jasně, ta páska tam být nemusí, pokud je to sepnuté jen tou fibulí (fibule, agrafa aj.), mea culpa. Uvědomil jsem si to taky - když jsem mu hledal nějaké výjevy u nás - tady jsou některé další bez té pásky:

Petr de Ebulo - konec 12.st.
Image

Reliéf z francouzské katedrály Saint Pierre d'Angoulême, 12.st.
Image

Židovský obchodník z Hortus Deliciarum - konec 12.st.
Image

A tady je další jednoduchý způsob uvázání pláště (podle mně ale ještě čtverhranného) ve Velislavově bibli ze 14.st.:
Image

A tady je k vidění ta páska pod krkem:
Míšenská markrabě Ekkehard a jeho žena Uta - plastiky z dómu v Naumburku, 13.st.
http://cache.eb.com/eb/image?id=2937&rendTypeId=4

A Regelinda tamtéž:
Image

Našel jsem toho víc, ale v knížkách a scanovat foťákem se mi to moc nechce. Vypadá to, že ty pásky společně s fibulí se objevují taky spíše až v druhé pol. 12.st. a ve 13.st. do té doby převažují ty fibule přímo na plášti - obvykle jen jedna, nepárová. A nebo (spíše u těch čtverhranných) jen uzel na tkanině nebo páska bez spony, svázaná na uzel - obvykle na rameni.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Existuje nějaký nález "fibuly" z daného období? Nebo pokus o rekonstrukci . Z iluminací je vidět něco drobného, kruhového...

Přemýšlím,. že bych si nějakou sponu na plášť /nejlépe jednu na kolový i čtyřhraný/ do Wothanburgu vyrobil, ale schází mi konkrétní vzory.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Mám kruhovou sponu, datovanou na 12. století, ale je to import od Baltu.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Z 9-10 století jsou francké, ale to ti asi taky nepomůže...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Existuje kniha Fibeln und Gewandnadeln des 8. bis 12. Jahrhunderts in Zentraleuropa (viz tady), napadlo mě jestli ji nějaký archeologický ústav nemá v knihovně.

No a ještě něco:
http://www.google.com/search?hl=en&lr=& ... nfibeln.de

http://www.google.com/search?hl=en&lr=& ... nfibeln.de
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

melkel wrote:Mám kruhovou sponu, datovanou na 12. století, ale je to import od Baltu.
Myslíšli něco takového

Image

tak přesně takovou spínám čtverhraný plášť
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jo, jen ozdoba na koncich jsou rostline uponkovite motivy.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Je zajímavé, že všechny tyto kruhové spony jsou dle mého názoru pomrně malé - velikost kolem 2cm, větší než 2,3cm jsem zatím nenašel. Pro ilustraci obrázek spony s kamenem z 11. st.

Image
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

blbě jsem to pochopil, beru zpět, myslel jsem ty z Baltu a okolí
Last edited by Begbie on Mon 19. May, 2008 17:25, edited 1 time in total.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Tady je detail zapínání spony, v tomto případě ze švédska

Image

Image
User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí
Contact:

Post by Přibík »

Narazil jsem na tuhle ozdobu co vy na ni?
Image
User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí
Contact:

Post by Přibík »

Špatně jsem to napsal neni to nalez je to replika otazka spiš zní dalo by se to použít na výzdobu např. šatů, doplňků atd ? díky za odpovědi
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Už nějakou dobu si lámu hlavu s korálkama co mohli používat vikingové na ozdobu.
Četl jsem o sklněných

Výroba korálků. Korálky se vyráběly po tisících. Většina dokladů o tom-
to řemesle pochází z 8. a 9. století z měst nebo tržišť Ribe, Ahusu, Pavikenu a Kaupangu - a na všech místech byly výrobní postupy stejné. Surovinu (odpadové,
drcené sklo) k výrobě korálků tvořily střepy skleněných pohárů dovážených z Porýní, k nimž se kvůli odstínu či zabarvení přidávaly zářivě barevné skleněné kostky, někdy pokryté vrstvičkou zlata. Tyto skleněné kostky (tesserae), se vyráběly pravděpodobně v severní Itálii, kde se používaly v mozaikách s církevními motivy. Díky tomu si můžeme představit, jaké vzdálenosti muselo zboží v té době překo-návat. Dovážely se i úlomky modrého skla.
Stejně jako bronzotepci i výrobci korálků pracovali pod širým nebem. Jejich zařízení bylo rovněž jednoduché: ohniště, k samotné výrobě korálků pak železné ty-
če a několik malých kovových nádob. Drcené sklo se roztavilo na ohništi a na že-leznou tyč se nabral kousek skleněného roztaveného skla. Tyčí se chvíli točilo dokola a sklo jemně ztuhlo. Potom se na hladké podložce vyválelo do oválného nebo kulatého tvaru, odlouplo se a korálek mohl ztuhnout. Tehdy se mohla přidat barevná vlákna a potom vznikaly barevné, pestré korálky. Výroba mozaikových ko-rálků vyžadovala složitější techniku. Několikabarevné skleněné tyče se nejprve
stavily dohromady a poté rozřezaly. Místa, kde se vyráběly korálky, lze rozpoznat podle úlomků kolem ohniště, kapek a tenkých vláken různobarevného skla, které na zem napadaly při výrobě. Dochovalo se i několik železných tyčí. V Pavikenu na Gotlandu na jedné tyči ještě dokonce držel korálek; sklo zřejmě zchladlo a ztuhlo, než se odlouplo od tyče.
Korálky se vyráběly také z jiných materiálů, především z jantaru, oranžových a žlutohnědých kousků fosilní borovicové pryskyřice, sesbíraných na březích
Baltského moře a (v mnohem menším množství) podél břehů Severního moře v Jutsku. Přestože se mnoho jantaru vyvezlo na západní zámořské trhy, byly jan-
tarové korálky nalezeny i v hrobech z doby vikinské. Z jantaru se rovněž vyřezávaly hrací kameny, přívěsky a amulety.


No jenže mi není jasná jedna věc, když už nějakou tyčinkou (aby to bylo lh tak asi dřevěnou ne?) natočím roztavené sklo jak ho donutím odpadnout tak abych korálek nerozbil když bude tyčinka po celé jeho délce.
Nemáte někdo s tím nějakou zkušenost?
Pročetl jsem co jsem měl (a že je toho málo :( ) taky jsme se posnažil pohledat na internetu ale moc mi toho nevylezlo asi jsme zadaval špatný hesla (což ještě jednou zkusím)
Jediný co mě napadá je nechat to tuhnout postupně a poté to sklepnout až trochu zatuhne ale ne zas moc i když to se zas deformuje. Předpokládám že kdybych ji schladil rychle tak zůstane přichycená na tyčince, jsme z toho takovej zmatenej :(

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

tycinka je kovova, namocena do ridke hliny, bud to sklepnes, nebo odmocis
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Post Reply