Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Post by Rab »

Tak jsem objevil zajímavou věc pro dlouhovlasé muže - bojovníky. V jednom z avarských hrobů na rozsáhlém pohřebišti u slovenské obce Želovce byly nalezeny poblíž lebky (na obr. označeno šipkou) dvě bronzové ozdoby, které autorka výzkumu Zlata Čilinská označila za "vrkočové spony", které patrně spínaly válečníkovy dlouhé vlasy do nějakého úhledného účesu. Spony byly dlouhé 50 mm a široké 19 mm. Bohužel, jmenovaná autorka ve svých dosavadních pracích publikovala pouze následující kresby, fotografie nikoliv, a nepodařilo se mi vypátrat, jestli je tento nález vystaven v nějakém slovenském muzeu. Kdyby náhodou o tom někdo věděl víc, ozvěte se.

Image Image
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Hrrr na ně....

Post by Pampalíny »

Bijtě Hunou :c)))

Tohle ale jistě všichni znáte (Měřínský):
Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Teda to je rychlost - než jsem to stihl naskenovat a doplnit, už je to tu :badgrin: Díky :)
Ale Avaři nebyli Hunové!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Avaři

Post by Pampalíny »

Avaři/Hunové - To já vím, ale prostě mi přišla na jazyk jedna replika od Pepy Náhlovského, tak jsem ji použil.

Skan- no jo, příruční a přenosný skener, to je věc :-)
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Mám tu fotečku pořízenou před pár lety v polském Biskupinu - poprvé jsem viděl v reálu způsob nošení nejtypičtějšího ženského šperku slovanského (i českého) raného středověku - zaušnic. Nikde v naší literatuře to není jasně popsáno. A je škoda, že u nás na LH akcích holky nic takového nenosí - alespoň jsem si toho nevšiml, což by u mě bylo neobvyklé :wink: Snad se některá inspiruje - a kdyby neměla ty záušnice, nějaké bych obstaral :)

Image
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Viděl jsem nález pár záušnic taky na kožené "čelence" kolem hlavy, ale tam v kůži byli dírky a jimi ty záušnice procházely.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No jo, jenže ono neni jistý, jestli opravdu procházely těmi dírkami - není jasné, jak by v těch dírkách držely, nehledě na to, že by asi tlačily - já si spíš myslím, že těmi dírkami v čelence procházely buď řemínky nebo nějaké provázky, kterými byly záušnice k čelence přivázány.

Image Image
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Viděl jsem je přímo v těch dírkách ktré na ně byly akorát, takže se moc hýbat nemohli a navíc ty záušnice byly zavřené, takže nevypadli.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Hm, zajímavé - no a nevěděl bys odkud ten nález je, kdo a kde jej nalezl a publikoval a v kterém úžasném depozitáři se nachází? Dost mě to zajímá, díky.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Tady tento obrázek je z Lutovského (str. 80), ale je možné, že ho většina lidí přehlédla (já jsem si ho všiml úplně náhodou). Ovšem vůbec nevím, zda to k něčemu bude. Protože k tomu není vůbec nic napsáno (jen že se jedná o nález z Hlohoviček). Takže v čem jsou ty záušnice zapíchlé? Chce to mít podrobnou zprávu.
Citovaná literatura je Lutovský-Tomková 1994
Image
Last edited by Pampalíny on Sun 20. Mar, 2005 17:13, edited 1 time in total.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No tak to jsem opravdu přehlédl, chtělo by to zjistit podrobnosti, jestli to opravdu leželo u hlavy atd. - zkusím se obrátit přímo na Lutovského - díky Pampalíny!
Nicméně je vidět, že konce zaušnic nejsou těsně u sebe, tzn. jedině že byly v té kůži zastrčené hodně natěsno do malé dírky...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Záušnice

Post by Pampalíny »

Ještě Lutovský:
"časté bylo jejich vplétání do vlasů, zavěšování na stužky, v některých hrobech se dochovaly i tenké kožené řemínky, v nichž byl zastrkán větší počet záušnic (...čelenky)"
Velislavova bible - 14.stol - použití záušnic:
Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No, ten text i obrázek je samozřejmě známý, ale problém je v tom, že jsou to jen jakési domněnky, nepodpořené přesvědčivými důkazy z nálezů. Jak vplést záušnici do vlasů aby tam držela? Já to zkoušel a nešlo mi to. Co jsou to "tenké kožené řemínky"? Čelenky to být nemohou, alespoň já si čelenku představuji jako širší pruh kůže či textilie, ne jen řemínek. Jak rozumět "řemínky v nichž byly záušnice zastrkány" - jak? Zastrkány za řemínek? Nebo řemínkem provléknuty? Ale jak by držely? Záušnice z nálezů v naprosté většině nemají konce "scvaknuté" k sobě, tudíž by musely vypadnout. To samé je u "zavěšování na stužky" - jak je zavěsit aby držely?
A ten obrázek je, jak jsi správně napsal, o několik století starší, a patrně se nejedná o záušnice, přestože to autoři, kteří obrázek používají, často tvrdí (opisují jeden od druhého).
Podle mě to není tak jednoduché, proto jsem to tu nakousl.
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

rab: no "nescvaknutou" zausnici vpletes do vlasu uplne v pohode - do cupku prece - a drzi tam pevne :)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Post by Boza »

rab wrote:... které autorka výzkumu Zlata Čilinská označila za "vrkočové spony", které patrně spínaly válečníkovy dlouhé vlasy do nějakého úhledného účesu. Spony byly dlouhé 50 mm a široké 19 mm. Bohužel, jmenovaná autorka ve svých dosavadních pracích publikovala pouze následující kresby, fotografie nikoliv, a nepodařilo se mi vypátrat, jestli je tento nález vystaven v nějakém slovenském muzeu. Kdyby náhodou o tom někdo věděl víc, ozvěte se.
Hmm, zkus kontaktovat:

PhDr.CSc. Zlata Čilinská
Pražská 9, Košice
055/6421246

Je to čerstvě vytažené ze slovenského telefonního seznamu, tak by to mělo platit 8) Samozřejmě neručím za to, že je to ta pravá osoba, nicméně je to jediná Zlata Čilinská v seznamu kterou jsem našel :twisted:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply