Staří Slované - fyziognomie, způsob života apod.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by catany »

jinak děkuji za fotku........myslíš, že bych se na tu expozici mohla mrknout? (respektive, kde to přesně je?) Děkuju
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Pohansko u Břeclavy - http://cs.wikipedia.org/wiki/Pohansko

Pohansko
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie.

Pohansko u Břeclavi je rozsáhlé velkomoravské hradiště (rozkládá se na rozloze 27 ha) z 9. až 11. století vybudované na výspě mezi rameny řek Dyje a Moravy (v té době protékala západněji než je dnešní řečiště). Hradiště bylo obehnáno dřevěno-hliněnou hradbou s čelní kamennou zdí. V severozápadní části hradiště byl archeologickým průzkumem odkryt palisádou ohrazený velmožský dvorec o rozměrech 96 x 86 m uvnitř s celokamenným kostelem, v jehož okolí bylo odkryto pohřebiště s cca 400 hroby často s bohatou výbavou. Předpokládá se že Pohansko bylo v 9. století sídlem příslušníka vládnoucího rodu Mojmírovců a jeho družiny.

Na jižním okraji hradiště je empírový lovecký zámeček z let 1810 - 1812 vybudovaný podle návrhu J.L. Hardmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1998 otevřena archeologická exposice.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Catany: Ano, pravda, já si hned nevzpomněl, které obrázky tam Galuška má. Připojuji další obrázky (Z. Čilinská - nižší a vyšší společenská vrstva v době těsně předvelkomoravské), fotky (lepší výřez z Pohanska a rekonstrukce oděvu z archeologického muzea v Bratislavě) a okopírované úryvky z knihy Z. Měřínského "České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu I.", v níž najdeš většinu odpovědí na své otázky. K těm "franforcům podél ucha, co s nimi pobíhají ženské na LH akcích" - jde spíš o severskou záležitost, slovanské čelenky a jejich ozdoby vypadaly trochu jinak - viz zdejší rubrika šperky. A ještě další info k expozici na Pohansku - viz stránky provozovatele: http://www.muzeum.breclav.org/index.php ... t=pohansko

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

V té Kostelníkové co jsem tu inzeroval je defakto soupis toho co máme k dispozici (a je to jediný pramen který se detailně zabývá přímo nalezenými dochovanými textiliemi) včetně statistik počtů, výskytu a umístění gombíků. Její závěr na vzhled oděvu je celkem jasný - hypotetická spekulace. Prostě pokud se nenašel jediný kus oděvu vcelku nemůže tomu být jinak než coby spekulace na základě analogií z ciziny a toho mála ikonografie co máme k dispozici. Je obrovská škoda že není více autentických výjevů - nákončí, stříbrný terčík, parohový terčík lučištníka apod. Třeba na funknci gombíků se usuzuje vysloveně podle toho kde v jaké poloze v hrobě leží v poměru ke kostře (a je docela zajímavé že těch kombinací je docela dost, jsou navíc liché i sudé) a faktu že se na několika našly zbytky poutek z nitě nebo proužku tkaniny.

K hrobu velmože Kostelníková uvádí že se našlo až 13 různých druhů tkanin v jediném hrobě. Fragmenty samozřejmě neumožňují rekonstruovat vzhled, ale dokládají že se používalo více různých vrstev oděvu s různých tkanin (nejhrubší silná vlna patrně sloužila jako plášť).
catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by catany »

Vaše odpovědi jsou skutečně velice zajímavé, děkuju moc. Břeclav je za rohem, takže svatební cesta příští týden má jasný cíl :-D.

Onen text, co jste mi laskěvě poslali, jasně ukazuje, že Galuška problematiku značně zjednodušil (alespon v této konkrétní publikaci "Slované"). Druhá věc, je možné, že názor, že šlo o dvě nohavice mohl vzniknout mou chybou v překladu.......ale proto jsem se taky ptala, že? Takže díky moc. A třetí věc i když je Zíbrt velmi starý, tak zde zveřejněný text s ním souhlasí (oplečí, krzno atd).. Zajímavé zjištění. A za 4. Zubercová ač se to nezdá, napsala poměrně slušnou práci (šaravary).

Kostelníkovou v krajské knihovně nevedou :( ale univerzitní
bude muset zapracovat :biggrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No pokud si najdu čas, můžu z ní oscanovat alespoň tu kapitolu která se věnuje oděvu a těm gombíkům.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Hele co ta Lunice na krku toho velmože? Je to spíše do sekce šperky, ale našly se nějaké lunice v mužských hrobech? já dosud měl za to, že ne.

jinak k tomu oděvu už zde velice fundovaně odpověděli ostatní, tak snad jen to upřesnění ke kaftanu - nelíbí se mi subjektivně (ne tedy historicky). Až budu přidávat další vrstvy ke kostýmu, tak budu hodně přemýšlet zda kaftan, nebo "jen" plášť. Ale asi se dám do pláště, který si udělám z vlny, když už mi jede ten stav 8) Bude to alespoň košer LH. Jen ještě ty zlaté gombíky :?

Ještě k těm nohavicím. Osobně se klaním spíše k tomu, že za VM se nosily spíše kalhoty než jen nohavice. Ale to už asi bezpečně nezjistíme... Znova jen mohu povzdechnout, že by to chtělo nějakého "slovanského Ötziho"...
catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by catany »

tak to je super, protože tento text je zajímavý, ale o pár let starší...to by asi pro Velkou Moravu neklaplo.....

jinak co říkáte na knihu Beranové - Slované? Má zajímavou zmínku o tom, že v Polsku na smětišti (Tumský ostrov, Poznan) z 10.-11.stol našli archeologové zbytky kokonů bource morušového.......že se je pokoušeli chovat, ale neuspěli, páč chyběla ta moruše. (náhradním krmivem se snižila kvalita vlákna).
Jinak její kniha je hezká, ale obecná.... a přivádí k otázce odkdy je znám podnožkový tkalcovský stav? Neuvadí se od 13.století ???....ehm

s nohavicema já nevím, jsem na začátku a hledám podklady, uvadím, co jsem našla a co mi nesedí.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No kdybys četla náš web tak by ses to tam dočetla taky :-) Ano, v Polsku se o to nějaký čas pokoušeli (třeba i v Opole) ale právě tím že nahradili moruši jiným krmivem (smetánka lékařská) pro bource byl výsledný zámotek poměrně špatné kvality, takže pokus selhal.

Beranová samozřejmě taky, ale je to o něco obecnější než ta Kostelníková. Ono to vypadá že jí naddržuju ale já mám hrozně rád konkrétní věci a těch je tu bohužel dost pomálu nebo se k nim dostávám jen zřídka. Škoda že nevychází publikace věnované nějakému konkrétnímu nálezu ale do mrtě rozebrané. Jasně že máme publikace k jednotlivým výzkumům jednotlivých hradišť apod. Ale mně chybí něco jako byly ty přilby z Coppergate v anglii apod. u nás.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ke stavu...podnožkový...máš asi na mysli horizontální stav? Od nás to bude obávám se až asi to 13.st. ale v Novgorodu se našel horizontální stav tuším už z 11.st. Jinak pro zajímavost - lingvisticky se usuzuje (tuším Niederle) že slovo "stav" je odvozeno právě od starého vertikálního stojícího stavu.
catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by catany »

no super.......ona totiž Beranová uvadí přesně tenhle stav pro Novgorod..... což mě zarazilo a proto jsem se ptala (B. neuvedla dataci).

jinak mám pocit, že termín podnožkový stav se rovná horizontální (doufám......"podnožkový" - Dějiny techniky či s kama to je)

ano, přiznávám se dobrovolně, tuhle bourcovou informaci u Vás přehlédla :-D. Mea culpa, mea maxima culpa. Vidíš ten popel v mé hlavě?? Vidíš ho????? :-D

Kostelníkovou zrovna studuju, to chce chvilku času........chápu tvé hledisko, taky se mi její práce líbí mnohem víc.....ale ten výskyt..
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

K těm bourcům - zajímalo by mě, jak k tomu došli, že je krmili jinou potravou. Mě teda bourci smetánku žrát nechtěli a v entomologické literatuře jsem snad nikdy o náhradním krmivu nečetl (bourec se dokonce ukazoval jako příklad typického monofága). Jestli někde na něj narazím, tak to ještě vyzkouším a porovnám (moruší mám tolik, že bych jich uživil kamión :mrgreen: ).
Spíš bych viděl problémy s chovem housenek. Bourci jsou zdegenerované prasátka, které nic nevydrží a dost rychle chytají plísně a choroby. Díky tomu se kvalita kokonů taky snižuje.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Pampalíny wrote:Hele co ta Lunice na krku toho velmože? Je to spíše do sekce šperky, ale našly se nějaké lunice v mužských hrobech? já dosud měl za to, že ne
Lunice se našly v hrobech dětí - mladíků, někdy i společně se zbraní (bohatí rozmazlení parchanti :) ). Sice si teď nevybavuju konkrétní nález z Česka, ale podle autorů té bratislavské výstavy jich ze Slovenska pár je. Ta situace na fotce prý ale není přesná - meč je přidán navíc z jiného hrobu (Blatnice). Takže jako celek je to vlastně mystifikace (což by si archeologové neměli dovolit - ale třeba na Slovensku to chápou jinak :evil: )
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

rab wrote:Lunice se našly v hrobech dětí - mladíků, někdy i společně se zbraní (bohatí rozmazlení parchanti :)
Tak to radši moc nerozšiřuj, nebo udělají z VM bohaté šlechty homosexuály :? O lunicích jsem kdysi četl různé spekulace (jako magické amulety a pod.) , ale to s těmi mladíky "slyším" prvně. No nic, stejnak nejsem mladík, takže jsem vlastně nic nezkazil, když jsem tu lunici daroval jedné slečně :)
Post Reply