Péče o děti

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Už mlčim!

Vyzvednu z knihovny Pittnerovou i Smetánku a pečlivě nastuduju! :wink:


Ale zase jsem aspoň pochopila, proč je naše prababička tak drsná :?
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

Post by Byšek »

michlena wrote:Stejně bych znovu oponovala, přece jenom s narůstající číslicí století se jistojistě zlepšoval i vztah k dětem, takže předpokládám, že jim byla věnována stále větší pozornost.....
Né nadarmo se říká že 20. století je stoletím dětí. (Podobně například 18. století bylo stoletím páry :) ) Teprve ve 20. století se radikálně změnil přístup k dětem, a to je dobře :) jinak bych tu asi nebyl :)
Byšek, Velesův lid
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

DCD wrote:
michlena wrote:Stejně bych znovu oponovala, přece jenom s narůstající číslicí století se jistojistě zlepšoval i vztah k dětem, takže předpokládám, že jim byla věnována stále větší pozornost.....
Né nadarmo se říká že 20. století je stoletím dětí. (Podobně například 18. století bylo stoletím páry :) ) Teprve ve 20. století se radikálně změnil přístup k dětem, a to je dobře :) jinak bych tu asi nebyl :)
Nebylo by tu ani jedno z mých dětí - zápal plic ve 4 měsících bychom doma určitě nerozdýchali a nekojící se dítě taktéž ne :cry: Otázka je, jestli tu tím pádem nemáme krapet přelidněno, že? :?
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
pida.m
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by pida.m »

Pokud se smím připojit do diskuze, zrovna řeším podobné dilema, jak to s miminem na akcích udělat. Pletený koš je určitě dobré dobové řešení.
Co se šátku na nošení týče, je to těžší. Ale můj názor je, že když se taková věc objevovala v Asii, Africe i u Indiánů, proč by nemohla být i tady. Nakonec v minulém století se děti nosili "v ubruse" i u nás. Asi to byla kratší varianta, než jaké jsou šátky dnes, ale materiál se dal pak využít na ušití oděvů pro to děcko, když už bylo větší a nošení v šátku nebylo třeba.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Na kresbách žen v těšínských krojích z 19. stol. jsem našla dva obrázky žen nesoucích od křtu dítě ve stejném pruhu látky, jako má na obrázku Panna Marie. Jde o novorozence, případně kojence.
V ubruse se nosily spíš asi větší děti. Valašský ubrus, obrus, loktuška je část ženského oděvu. Používala se buď jako plášť, kdy se dva cípy svázaly na hrudi, nebo složená, přehozená přes ramena jako šála, případně k přenášení čehokoliv. Šila se ze dvou pruhů látek, na šířku měla 120 až 130 cm, na délku přes dva metry. Ženy ji často dostávaly jako svatební dar. Na přivázání dítěte to určitě stačilo. Vázalo se to nějak údajně na jedno rameno, ale jak nevím.
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Tady je pár fotek od nás z ND :wink: Je to sice z 20. století, ale pochybuju, že by v to nebylo podobné, ne-li stejné, jako v minulosti.

Morava 1917-1927
Slovácko 1947
Východní Čechy 1938 (cca)
Morava 1961
Slovensko 1959

Lenko - tak konečně je jasný, jak je to s tím ubrusem! :lol:

Co se úvazů týče, tak bych to viděla tak na koníka na bok, něco ve stylu babyvaku nebo ringslingu ale jen z kusu látky, bez kroužků - dalo by se tak nosit na boku, na zádech i v kolíbce. Dalo by se to uvázat už z látky délky 2,5m (možná i míň) a šířky - těžko říct - teď je to 60-70 cm, ale mohlo by to být třeba i 40. To je plýtvání, co? :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Jojo, tak jsem to myslela - to teda bude i ten "ubrus", že? Na té druhé fotce - jedna v něm má dítě, druhá ho má kolem krku.


Lenko - ty obrázky jsou celkem jednoduché - kliknout na "Img" pak vložit odkaz na fotku - ale musí to být URL adresa - to znamená kliknout na obrázek pravým tlačítkem - Vlastnosti - URL adresa - označit a zkopírovat, potom vložit za Img. Takže Img-URL adresa-Img a je to!
Bylo by to takhle:
EDIT - smazáno
Jestli je to moc velké, tak to smažu!

Ještě se dají vládat aktivní odkazy - to je to, co jsem dala já - to je zase pod tlačítkem "URL" - - dovnitř té závorky za L se vloží rozv ... tady to je A v diskuzi to pak vypadá takhle
Tož ale dalo mi práci se to naučit! :biggrin:
Last edited by michlena on Thu 26. Mar, 2009 9:25, edited 2 times in total.
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

A tady ještě obrázky, na kterých je vidět, že ten ubrus na nošení dětí byl vlastně čverhranný plášť, nošený už v raném středověku. Nosil se u nás, v Polsku i na Slovensku, kde měl různé názvy, ale pokaždé šlo o bílou lněnou plachtu přibližně 200 krát 130 cm. Rovněž se jím zahalovaly nevěsty před obřadem. Pokud se v něm nosily děti v 19. století, pak je dost možné, že se v RS nosily podobných nebo i stejných ubrusech - pláštích.

http://img401.imageshack.us/my.php?imag ... vac001.jpg

http://img228.imageshack.us/my.php?imag ... aodvac.jpg

Jinak mi to sem fakt vložit nejde a není tu nikdo, kdo by mi poradil, takže to tak bude muset stačit. :wink:
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Já si také myslím, že velká loktuše má svou logiku. Miminko se v ní dá nosit, dá se zavěsit na kraji pole jako kolíbka mezi podobné vidlice, jako jsou ty na kotle, dá se do ní zabalit, postavit z ní přístřešek. Nezdá se mi, že by naši praktičtí a pragmatičtí předkové něco podobného nepoužívali.

I když vezmu v úvahu, že lidé ve středověku neměli mnoho důvodů k cestování (vyjma trhu, povodně, morové rány a války vlastně žádné), na pole chodili, a asi hlavně ženy. Ačkoli to měly blízko, miminko nakojily před odchodem a svěřily starším dětem, stejně je občas nejspíš sebou braly. A pak jistě volily ten nejjednodušší a nejdostupnější prostředek - tedy kus plátna, které doma měla asi každá žena (často i vlastní výroby). Také bych nezavrhovala vlněný pruh, takový jako hodně široký šál - zase je to materiál dostupný každému a doma zpracovatelný.

Urozené ženy nejspíš cestovaly s miminem v košatince zavěšené nebo uložené někde na sedle nebo rovnou s kolébkou ve voze. Ale to se, pokud vidím dobře, neřeší.
Volo, multum, statim!
Post Reply