Zpracování kovů, jejich výroba, lití a kování

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

Begbie wrote:Já zkoušel tak 9 vrstev, mám ještě někde zbytek tyčky, kterou jsem nepoužil, podívám se po tom a šáhnu na to bruskou. V noži, který jsem z části tyčky udělal se ukázal právě tenhle vzor, dost jsem brousil. A u hrotu deformace jak jsem se to snažil vytáhnout do dýlky.
Tohle se mi stalo u prvního meče :lol: Vařil jsem břity rovnou na "pomlázku" a pletenec mi prošel zkrz hrot.
U více vrstev se právě udělá vzor:XSSSSSSSX To "X" vytvoří vrstva, která je uvnitř závitu. To se dělá líp, protože spirála má dostatečnou tloušťku, aby se nezdeformovala při sváření.
Zkusím to ještě jednou a nebudu na to rovnou vařit břit, ale udělám to jako separátní operaci.
Dělám si na to i ocel, aby se to chovalo jako staré materiály. Proto mne neúspěchy popuzují :twisted:
Vypadá to takto:
Image
ještě jsou tam neodbroušené stopy po kování. Má ve hřbetu přez centimetr a délka čepele je 32 cm. Potíž je v tom, že při sváření šroubovice v podstatě ze dvou plechů je závit tak tenký, že se roztahuje do ne tak dekorativního tvaru. Taky paket má spíše tendenci dělat trubičku, než pravidelnou šroubovici. Se čtvercovým průřezem se dělá podstatně lépe :lol:
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

nojo, a proč nevycházíš ze čtverce ?
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

protože jsem chtěl získat zcela konkrétní vzor. Tohle je jenom výkovek a vzor se prostě nepovedl. Dostal jsem od jednoho vynikajícího chlapíka Pleinera- starověké kovářství a tam jsem konečně narazil na rekonstrukci tohoto ozdobného pásu. Potíž je v tom, že u Pleinera už jsem na pár technologických omylů narazil, a tohle bude asi jeden z nich.
Abych dostal vzor pravidelných linek XXXXXXX, bylo by potřeba tordovat dvouvrstvý pásek o síle cca 3mm. Problém je, že celou čepel nesvaříš rovnoměrně během jediné operace. Rozhodně je potřeba sesazovat alespoň hranaté polotovary, nebo nejvýše tři tyče na výšku- jinak neudržíš rovnoměrnost vzoru. U takhle subtilní šroubovice se navíc vzor zbortí.
Ocel i železo jsou svářkové a vyráběné v maximální možné čistotě, takže se velmi dobře sváří- přesto mi to jako technologie přijde nepravděpodobné.
Skusím ještě totéž se čtyřmi vrstvami a budu referovat :wink:
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

Begbie, udělal jsem pokus se čtyřvrstvým paketem systémem 2 tlusté a 2 tenké vrstvy. Zdá se, že středový ozdobný vzor bude vypadat /X/ /X/ /X/.
Ještě musím navařit břit a hřbet, ale zdá se, že to bude akceptovatelné
Image
toho úplného konce si nevšímej- to přijde useknout. To je kus, co byl ve vratidle a nepřetočil se
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

tak zdá se, že to bude ono. Pořád ještě to není ten vzor, co jsem chtěl, ale už je to akceptovatelné a po výbrusu by to mohlo i vypadat dle předpokladu
Image
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Po kalení se vždy popouští, nejlíp podle materiálového listu dané ocele.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by woden »

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Radim: co kdyby sis nejdřív přečetl tohle forum celé nebo aspoň měsíc zpátky? Než se budeš takhle hloupě ptát?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Dzony32 wrote:Tenhle meč potřebuju do pátku dodělat, tak bohužel nemám čas si pročíst celé fórum. Jestli je pro vás ten můj dotaz tak primitivní, že si ani nezaslouží odpověď tak se omlouvám.
Promin, ale tohle je jeden z nejhorsich postoju, ktere muzes zaujmout. Kdyz chces neco udelat, tak si poradne prostuduj dostupne informace, a necekej, ze ti nekdo naserviruje vse na stribrnem podnosu.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Souhlas, nemůžeme ti za to, že máš dodělat meč a neumíš to, to je tvůj problém, že bereš takové zakázky, a ne třeba Wothanův. Holt musíš pročíst a sám hledat a teprve potom se ptát. Lidi tady nejsou placení za to, aby radili nováčkům, děláme to ve svém volném čase jako koníčka, tak laskavě nikoho nepeskuj za to, že ti nechce poradit tam, kde už to jednou bylo napsáno a kde se tobě nechce si to hledat. Navíc ti poradili, že se to tady najít dá, dostal jsi odkaz, ale místo poděkování se ještě tváříš dotčeně. Na to ale nemáš nárok.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Dzony: já sem ti poradil.... nechápu, proč se pouštíš do meče, když o tom víš prd....
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

z osobní zkušenosti vím, že kupodivu nejrychlejší a nejlevnější je čepel odnést do kalírny, kde ti s tím provedou co chceš- přesně podle čísla oceli.
Kalení dlouhé čepele v ohni je jedním z vrcholů kovářského řemesla a udělat to odhadem rovnou správně dovede opravdu málokdo. Nějaký ten pátek to dělám a povedou se mi tak dvě ze tří kalení. Vřele ti radím, vyprdni se na to a dej to udělat někomu, kdo to umí. Řada lidí dělá i velmi levně. Ale i kdyby ne- ve výsledku tě to stejně vyjde vyjde levněji, než učit se řemeslo kvůli jedné čepeli. Věř mi, že dlouhé čepele dělali vždy ti nejlepší z nejlepších, nebo to stálo za prd
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zpracování kovů, jejich výroba, lití a kování

Post by woden »

Mal by som otazku. PRecital som to tu vsetko ale v podstate som k tomu nic nenasiel.
Ide o mechy. Ako to riesit. Dvojicky? jeden vacsi dofukovaci? alebo nejako inak?
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zpracování kovů, jejich výroba, lití a kování

Post by melkel »

Dvojičky máme dokázané ze Skandinávie, velký dvoučinný (dofukovací) je záležitost až 17. století, co jsem našel. Na iluminacích máme jen jeden větší měch.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Zpracování kovů, jejich výroba, lití a kování

Post by Boza »

A co takto? http://www.youtube.com/watch?v=blBzKTly4Yc

Zdá se to velmi primitivní leč dostatečně účinné v polních (doslova) podmínkách...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply