Otázka řasení u houppelande

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Otázka řasení u houppelande

Post by Zuza »

Chystám se ušít pánský kabátec tohoto typu:
http://www.virtue.to/articles/images/14 ... sconne.jpg
Tj. něco jako krátkou houppelande, nechtějte po mně abych hledala nějaký přesný termín.

Jde mi o jednu věc - záhyby aspoň částečně sešít nebo nesesivat vubec a poskladat po pripnuti pasku? Coz by znamenalo znacnou nerovnomernost a hlavne by kazde oblekani trvalo...

A jestli nejakym zpusobem trvale uchytit zahyby, jak byste resili zapinani, ci proste jak by se dotycny do obleku dostal?

Jake znate nalezy, ktere by podporovaly "pro sesivani" teorii?

Dekuji predem za rady a nazory:-)

Image
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Otázka řasení u houppelande

Post by BidakII »

Zuza wrote:Chystám se ušít pánský kabátec tohoto typu:
http://www.virtue.to/articles/images/14 ... sconne.jpg
Tj. něco jako krátkou houppelande, nechtějte po mně abych hledala nějaký přesný termín.

Jde mi o jednu věc - záhyby aspoň částečně sešít nebo nesesivat vubec a poskladat po pripnuti pasku? Coz by znamenalo znacnou nerovnomernost a hlavne by kazde oblekani trvalo...

A jestli nejakym zpusobem trvale uchytit zahyby, jak byste resili zapinani, ci proste jak by se dotycny do obleku dostal?

Jake znate nalezy, ktere by podporovaly "pro sesivani" teorii?

Dekuji predem za rady a nazory:-)
U těch záhybů jsou nejspíš dvě varianty - 1) buď jsou jenom poskládané a stažené opaskem nebo šňůrou, která se zavazuje na zádech:
Image
2) nebo byly nejspíš poskládané a sešité - pro to by svědčilo to, že v mnoha případech jsou ty sklady až nechutně pravidelné. Nejspíš existovalo oboje. Zapínání je jednoduché - vepředu, na vnitřní straně jsou našitá kovová očka, kterými se protáhla dlouhá šnůra - tou se půlky kabátce vepředu stáhly a případné uvázání stačilo napěchovat za okraj kabátce - proto nejsou nikde vidět žádné kličky či uzlíky. Ovšem druhá varianta těchto svrchních kabátců byla volná, bez zapínání a natahovala se přes hlavu - ty jsem ale viděl spíš u obyvatel města či venkovanů.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Jsem podobného názoru, ať již prošívaný kabátec či přímo prošívanice obojí velmi hřeje a použití v chladném období by bylo logické.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Tady bych si netroufl tvrdit, že se jedná o krátkou houppelande. By to mohl být i pourpoint, ne? A ten kolikrát vycpávaný a sešívaný byl. V podstatě mohl vypadat jako zdobený gambeson bez kroužků.

Ale jenom hádám :roll:
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Je to výřez ze scény zavraždění Ludvíka, vévody Orleánského 23. listopadu 1407 (iluminace je ovšem o pár desetiletí mladší). I když to je listopad, tak - pokud mě paměť neklame - celá scéna se na sněhu neodehrává. O tom, zda byly tyto svrchní kabátce vycpávané či ne, se můžeme jen domnívat - pravděpodobně byla vycpávaná ramena, protože takového objemu nelze dobře dosáhnout pouhým nabráním látky. Každopádně bych to nedával do souvislosti s temperaturou - na iluminacích z 15 st. lze pány s těmito svrchními kabátci najít jak v exteriérech, tak v interiérech a těžko si lze představit, že by v místnostech nosili zvlášť teplý vycpávaný kabátec a zároveň pod ním měli ještě klasický doublet.

Ad Radim: Pourpoint (či doublet) to není - ten je právě pod ním. Všimni si, že nejsou vidět tkanice k nohavicím. Překrývá je právě ten svrchní kabátec.

Zde je zasedání soudního dvora od Jeana Fouqueta (opravuji se, 50. léta 15. st.) - tyto svrchní kabátce má spousta pánů, přitom je to vevnitř. A povšimněte si vlevo dole pána v modrém, který je k nám otočen zády - opět má kabátec v pase stažený šňůrou, je tam vidět klička:

http://www.allposters.com/gallery.asp?s ... &SearchID=
Last edited by BidakII on Mon 24. Nov, 2008 13:41, edited 2 times in total.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

To že je to interiér přeci neznamená, že tam nemůže být zima? Všimni si ostatních učastníků na obrázku který jsi zaslal, jsou navlečení a někteří ani nesundali kapuci kterou mají navlečenou ještě přes čepec, tedy lze předpokladat že zima opravdu je. Co se týče vycpávání, pokud to vememe z krejčovského a logického hlediska: představ si, že máme ušitá dvě varianty, jedu skládanou nevycpávanou a druhou vycpávanou. Pokud nevyspávanou verzi opásíš tkanicí jak je to na obrázku , horní okraj by se rozlézal či odchlipoval a bylo by vidět spodní odění, pokud takhle ale sepneš dobře vycpaný kabátec, ty vycpané "buřty" zůstanou u sebe.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

No v Embletonovi to mají šité tak, že to je pouze překládané. Takto působí i některé oděvy i na Fouquetově vyobrazeních, ovšem nemám je v takovém rozlišení abych to mohl s jistotou říci. Na druhou stranu, většina jeho vyobrazení zobrazuje na oděvech výrazné "buřty", ovšem tam kde jsou patrné tyto "buřty" jsou oděvy podšity kožešinou, což by vytvořilo vizáž buřtů i kdyby byly záhyby pouze překládané.
Last edited by ClaryAldringen on Wed 25. Feb, 2009 21:45, edited 1 time in total.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Bestian wrote:To že je to interiér přeci neznamená, že tam nemůže být zima? Všimni si ostatních učastníků na obrázku který jsi zaslal, jsou navlečení a někteří ani nesundali kapuci kterou mají navlečenou ještě přes čepec, tedy lze předpokladat že zima opravdu je.
Jenže ti v kapucích jsou přísedící soudního dvora - mají na sobě taláry a jejich doplňkem jsou i ty kapuce. Tady je to záležitost ceremoniálního oděvu. Naopak ti přihlížející v popředí nemají žádné kapuce ani nic, co by vypadalo na zateplovací části oděvu. A hlavně - tento soud se odehrál 28. srpna 1458. Tady se se zimou spekulovat nedá.
Bestian wrote:Co se týče vycpávání, pokud to vememe z krejčovského a logického hlediska: představ si, že máme ušitá dvě varianty, jedu skládanou nevycpávanou a druhou vycpávanou. Pokud nevyspávanou verzi opásíš tkanicí jak je to na obrázku , horní okraj by se rozlézal či odchlipoval a bylo by vidět spodní odění, pokud takhle ale sepneš dobře vycpaný kabátec, ty vycpané "buřty" zůstanou u sebe.
Pardon, nechápu :-k - vysvětli, prosím.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Tedy já vidím vypasovaný prošívaný kabátec s ozdobnou šňůrou.Sklady se nesbíhají a nerozbíhají - nejedná se o stažení,ale o souběžné "buřtíky".
Smrt je smyslem života.
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Jiři z Holohlav wrote:Tedy já vidím vypasovaný prošívaný kabátec ...
Tedy já taky vidím vypasovaný prošívaný kabátec, purpoint, řekněme. To je to červené a vidím z toho jen límeček, řekl bych. Nemyslím, že tady je důvod spekulovat, tohle už je z doby, kdy je myslím vrstvení oděvu a jeho nošení docela dobře známé, popsané a doložené. Ale rýpat tady do toho moc nebudu, protože tohle už je docela mimo mnou upřednostňovanou dobu. Nicméně můj názor - červený purpoint a přes něj modrý houpelande (respektive krátký, tzv. bastard (?)).

ZUZA: Čemu ovšem nerozumím, že spekuluješ nad teoriemi. Já myslel, že Tebe zajímá vždycky spíš technická a praktická stránka věci. Tedy na nic nečekám, popadnu Thursfieldovou, nalistuju stranu 150, ušiju a jdu od toho. Ne?

Technicky bych to viděl jako záhyby, které jsou volné, nevycpávané, jsou ale zevnitř oděvu přichycené (přikřížkované, přistehnuté) k sobě nebo k podšívce nebo pomocnému proužku na několika místech tak, aby držely tvar (respektive spíš polohu) a nerozjížděly se.
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Teorie me zajima predevsim do te miry, aby ten odev nebyl konstrukcne spatne, a neco jako zapinani vpredu/vzadu je dost dulezita vec.

No jasne ze jsem si to nejdriv prostudovala u Thursfield, ale tak chtela jsem si byt o neco jistejsi, ze se to da fakt udelat se zapinanim vpredu. Take se mi podarilo od jedne mile Americanky sehnat jakysi handout o odevech z teto doby, kde je fura zajimavych iluminaci, ktere jasne potvrzuji, ze zapinani vpredu u odevu tohoto typu bylo. Takze byly ty zahyby skutecne nejspis nejak (jak, to je ve hvezdach, ale dobra, budu kopirovat Thursfield) zafixovane, jinak by zapinani ztracelo vyznam.

Takze zaverem diskuze snad s urcitosti je, ze existovaly oba typy raseni - volne a pripevnene, u prvniho zapinani nebylo a u druheho ano, vpredu, nejspis na hacky a ocka nebo na nic - drzelo to dohromady diky pasku.

Ono sice na nekterych iluminacich to vypada, ze tam zadne svy a zapinani vpredu nejsou, ale tehdejsi iluminatori nektere detaily jednoduse nekreslili, zatimco jini nastesti ano.

Image
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Já bych to tipoval ,že řešení by mohlo být podobné stejně jako zde ,jen se ten svrchník krátký http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/e ... donor.html Takže spíš si nemyslím, že by měl být prošívaný.Ale nerozumím této době. Stejně tak zde - http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/e ... argar.html
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Štěpán
Nováček
Nováček
Posts: 6
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

nákončí tkanic

Post by Štěpán »

Potřeboval bych sehnat nákončí tkanice k dubletu, prošívanému dubletu a na přivazování nohavic. Zatím jsem viděl prodávat jen kus stočeného plechu s nevhodnou povrchovou úpravou. Nemáte někdo kontakt na výrobce pěkných nákončí?Přeferoval bych lité. díky.
Jsem věrný svým přátelům i nepřátelům.
Dyinghistory
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Dyinghistory »

Štěpán: Originály nákončí jsou totiž opravdu kus stočeného plechu, alespoň ty, které jsem měl možnost vidět. Litý originál jsem neviděl nikde žádný.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Někde se tu ty nákončí řešily a taky jsem viděl jen ty stočené.Ale nevím více jsem nestudoval
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Post Reply