Výstroj těžkooděného jezdce a jeho koně

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

Tady máš jednu debatku, tak si to projdi
http://www.armsandarmourforum.com/forum ... wtopic=405


A pak je určitě debata na armourarchive.org , tak si to dej do vyhledávače a určitě to najdeš. Nevím přesně kde to je,ale někde to je,protože sem dělal podle toho nohy do států a narazil jsem na to. Jen nemám nějak čas to teď hledat. Kdybych na to narazil tak to sem samozřejmně dám)!
M.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Pokud budu vycházet ze zbroje pro Roda (http://www.luciferarmoury.com/galerie.php?aktsl=45) tak tam je 1.6 plech na přilbu, myšky a kolena, zbytek rukou a nohou je z 1.3. Můj kyrys narozdíl od toho Rodova je v plánu taky z 1.6, ze dvojky bude asi jenom hledí šalíře. Samozřejmě že kdybych na to měl ty prachy, tak bych šel do oceláku, ale to je zatím hudba budoucnosti. Btw. co ty si myslíš jakožto platnéř o plechu na koně?
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

ClaryAldringen wrote:Pokud budu vycházet ze zbroje pro Roda (http://www.luciferarmoury.com/galerie.php?aktsl=45) tak tam je 1.6 plech na přilbu, myšky a kolena, zbytek rukou a nohou je z 1.3. Můj kyrys narozdíl od toho Rodova je v plánu taky z 1.6, ze dvojky bude asi jenom hledí šalíře. Samozřejmě že kdybych na to měl ty prachy, tak bych šel do oceláku, ale to je zatím hudba budoucnosti. Btw. co ty si myslíš jakožto platnéř o plechu na koně?
16 -tka je označení tl. mat. pro amíky, protože oni to tam tak mají a u nás je to ale 1,5mm. 1,6mm se u nás nedělá (teda jeslti se nepletu).
Každopádně bych si nechal udělat zvon z 2,0mm. To hledí, jeslti nejsi LH), tak bych klidně udělal ze dvou půlek 1,5 a svařil. To z toho důvodu, že je to zase nějaká váha dolů a když bude vařené, nebude tam tolik tažení mat. Každopádně bych si to ale nenechal svařit CO-čkem Dále mi přijde 2,0mm na hledí zbytečně moc z důvodu, že je (mělo by být) konsrtuováno tak aby rána skouzávala a si myslím, že když dostaneš stejně do hledí, tak hlava je tak málo pevný cíl, že se ti spíš něco stane s krkem, než zničíš hledí. Každopádně, budeš-li si nechat dělat hledí z kusu, a pak leštit, tak dvojak bude dobrá)
Ohledně plátů na koně- tady bych se ztotožnil s názorem, který už proběhl -kůň ti neřekne že ho to tlačí(. Jinak pláty na koně se mi líbí, když jsou pěkně udělané).
M.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Ptal jsem se teď ráno Jirky a ten řikal že ta Rodova zbroj měla kolem 30 kg, s tím že on měl ten kyrys ze dvojky. Ty Jirku znáš, takže zhruba víš na jaký kvalitativní úrovni dělá. To jak udělá hledí a zvon nechám na něm, ale už několikrát se nachal slyšet, že zvony přileb už bude dělat z jednoho kusu a to hledí určitě, protože ho nebaví pasovat to k sobě a následně vařit.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Mac wrote: Každopádně bych si nechal udělat zvon z 2,0mm.
Má pravdu ten Mac!
Mac wrote: Dále mi přijde 2,0mm na hledí zbytečně moc z důvodu, že je (mělo by být) konsrtuováno tak aby rána skouzávala a si myslím, že když dostaneš stejně do hledí, tak hlava je tak málo pevný cíl, že se ti spíš něco stane s krkem, než zničíš hledí. Každopádně, budeš-li si nechat dělat hledí z kusu, a pak leštit, tak dvojak bude dobrá)
M.
Neoponuju tloušťce 1,5 u svařence (u kovaného jsem za 2mm stejně jako ty)
Ale co se týče toho přenesení energie tak u šalíře máš asi pravdu, ale třeba bascinety překvapivě seděj na ramenou:) A hlava by měla bejt skloněná :)
Jinak k těm tloušťkám hledí co jste na šalířích naměřili v Hradci?
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

No vzhledem k tomu že zbroj není turnajová, tak primární zásahová zóna bude tarče, do přilby moc zásahů neplánuju, ale stát se může. Akorát si nějak nedokážu předstvit sklonění hlavy v šalíři s podbradím. Abych předešel pozdějším dotazům: Turnajovou zbroj nechci, protože se mi v týhle době prostě nelíbí a polní má dle mého širší uplatnění :)

Uvítám jakoukoli radu, ale tím že nejsem platnéř tak to v konečné podobě stejně nechám na Jirkovi (už když jsem mu ukázal záda týhle zbroje tak mumlal něco o tom že se po...:-)). Nechci si na něj zbytečně výmýšlet abych tu zbroj vůbec jednou měl.

Pro Maca: Můžete to třeba probrat až spolu budete zase někdy kalit :-)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

Siegfried wrote:
Mac wrote: Každopádně bych si nechal udělat zvon z 2,0mm.
Má pravdu ten Mac!
Mac wrote: Dále mi přijde 2,0mm na hledí zbytečně moc z důvodu, že je (mělo by být) konsrtuováno tak aby rána skouzávala a si myslím, že když dostaneš stejně do hledí, tak hlava je tak málo pevný cíl, že se ti spíš něco stane s krkem, než zničíš hledí. Každopádně, budeš-li si nechat dělat hledí z kusu, a pak leštit, tak dvojak bude dobrá)
M.
Neoponuju tloušťce 1,5 u svařence (u kovaného jsem za 2mm stejně jako ty)
Ale co se týče toho přenesení energie tak u šalíře máš asi pravdu, ale třeba bascinety překvapivě seděj na ramenou:) A hlava by měla bejt skloněná :)
Jinak k těm tloušťkám hledí co jste na šalířích naměřili v Hradci?
Jak se krásně shodneme, my to společně ještě někam dopracujeme)))
Jinak pravda, u bascinetů by šla energie do krku, ale zase si myslím, že u vařeného hledí by stačila 1,5 -u kovaného určitě ne. I když je fakt, že zásahová plocha ve ve spodní části "psího" čumáku bude lepší pro útočníka než trefit hledí šalíře.
Jinak hledí u zbroje z lednice - ta co byla na hl. straně knížky má 1,5mm.
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

ClaryAldringen wrote:No vzhledem k tomu že zbroj není turnajová, tak primární zásahová zóna bude tarče, do přilby moc zásahů neplánuju, ale stát se může. Akorát si nějak nedokážu předstvit sklonění hlavy v šalíři s podbradím. Abych předešel pozdějším dotazům: Turnajovou zbroj nechci, protože se mi v týhle době prostě nelíbí a polní má dle mého širší uplatnění :)

Uvítám jakoukoli radu, ale tím že nejsem platnéř tak to v konečné podobě stejně nechám na Jirkovi (už když jsem mu ukázal záda týhle zbroje tak mumlal něco o tom že se po...:-)). Nechci si na něj zbytečně výmýšlet abych tu zbroj vůbec jednou měl.

Pro Maca: Můžete to třeba probrat až spolu budete zase někdy kalit :-)
Jen si vymýšlej, Jirka to má rád, jen to nedává najevo))!
Čím složitější, tím to má radši a to že mrmlá je jen proto ,aby to nevypadlo že má z toho radost))))) Klidně být tebou bych ho donutil,aby ti některé části udělla z pérovky a trošku to prokombinovat- bude mít radost, že si o to řekneš)!
No, na návštěvu bych měl k němu zase někdy zajet, ale čas je nepřítel č.1(
Lucifer
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Lucifer »

Mac wrote:
ClaryAldringen wrote:No vzhledem k tomu že zbroj není turnajová, tak primární zásahová zóna bude tarče, do přilby moc zásahů neplánuju, ale stát se může. Akorát si nějak nedokážu předstvit sklonění hlavy v šalíři s podbradím. Abych předešel pozdějším dotazům: Turnajovou zbroj nechci, protože se mi v týhle době prostě nelíbí a polní má dle mého širší uplatnění :)

Uvítám jakoukoli radu, ale tím že nejsem platnéř tak to v konečné podobě stejně nechám na Jirkovi (už když jsem mu ukázal záda týhle zbroje tak mumlal něco o tom že se po...:-)). Nechci si na něj zbytečně výmýšlet abych tu zbroj vůbec jednou měl.

Pro Maca: Můžete to třeba probrat až spolu budete zase někdy kalit :-)
Jen si vymýšlej, Jirka to má rád, jen to nedává najevo))!
Čím složitější, tím to má radši a to že mrmlá je jen proto ,aby to nevypadlo že má z toho radost))))) Klidně být tebou bych ho donutil,aby ti některé části udělla z pérovky a trošku to prokombinovat- bude mít radost, že si o to řekneš)!
No, na návštěvu bych měl k němu zase někdy zajet, ale čas je nepřítel č.1(
To Ti teda pekne dekuju :lol: , no mel by jsi se tady nekdy stavit aby jsme mohli trochu zase po tak dlouhe dobe zakalit.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

S těmi hadrovými rytíři ti musím opravdu oponovat. Nechci si dělat reklamu, ale mi žádní hadráci opravdu nejsme. Přijď se podívat někdy na náš turnaj a poznáš to sám. Jen se mně vcelku dotýkají některé názory šířené na tomhle fóru. Ale to by byla kapitola na nové téma.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

No nemyslel jsem zrovna vás (i když potrefená husa se vždycky ozve :-)) ale třeba zrovna Honoris, Rytíři koruny české, Traken apod.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Mac wrote:Jinak hledí u zbroje z lednice - ta co byla na hl. straně knížky má 1,5mm.
Jasně, takže výchozí výrobní tloušťka byla asi větší, což je to co lidem často nedochází když se řekne že něco je nějaké tloušťky.

Eifel: Tak se pochlub fotkama jak na tom seš, abych se přiznal neumím si tě zařadit k nikomu. Když to bude pěkný vezmu dcerku na vejlet na rytíře na koních :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

Siegfried wrote:
Mac wrote:Jinak hledí u zbroje z lednice - ta co byla na hl. straně knížky má 1,5mm.
Jasně, takže výchozí výrobní tloušťka byla asi větší, což je to co lidem často nedochází když se řekne že něco je nějaké tloušťky.

určitě)- ty tloušťky jsou na celé přilbě(ta z lednice) různé - spánek (vrchlík) - cca 1,8-2,1 , zátylek cca 2,5mm, krempa (spodní část helmy cca 1,6 a 1,5mm.
Něco bylo měřeno ultrazvukem a něco mechanicky, takže někde mohou být odchylky. Jak Petr B. napsal -měření pomocí ultrazvuku lze sice určit poměr tl. na měrřených místech zbrojí.ale samotná tl. materiálu se nedá s přesností určit . (měření ultrazvukem -můžou být odchylky +,- 0,4mm)
U tý přilby se jedná hlavně u vrchlík, kam se Petr nedostal svým homemade měřákem))

Rozhodně máš pravdu že něco jiného je tl. výchozího mat. a konečná. Záleží pak na spracování, povrchu atd.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Ok,jen je musím nějak sem umístit. Já dělám jen gotiku po vystoupeních, jinak moje láska je napoleonika, takže mně asi znát nemůžeš. Jinak něco je www.stvanci.cz
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Mac wrote:[ Jak Petr B. napsal - měření pomocí ultrazvuku lze sice určit poměr tl. na měrřených místech zbrojí.ale samotná tl. materiálu se nedá s přesností určit . (měření ultrazvukem -můžou být odchylky +,- 0,4mm)
U tý přilby se jedná hlavně u vrchlík, kam se Petr nedostal svým homemade měřákem))
Mno znáš to, jako metrolog bych vám poradil, že jste si to měli kalibrovat podle tloušťky naměřené mikrometrem na přístupném místě .)))
Ale je otázk ajestli tam nehrají roli nějaké specifické poruchy nebo vlastnosti materiálu které se mohou lišit dle místa .) Muhehe
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Post Reply