Výstroj těžkooděného jezdce a jeho koně

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Jezdil jsi někdy už v plátové zbroji na koni a šermoval jsi? Nedokážu si moc totiž vysvětli jak se to dá zvládat v plechových nohách při klasické délce třmenů v anglickém ježdění a ještě v anglickém sedle.. I o tom drezurním sedle dost pochybuji, že je to to pravé ořechové. Vzhledem k tomu jakou konstrukci a umístění těžiště toto sedlo má, tak jsem zvědav jak budeš zastavovat koně sedem ze cvalu, když v jedné ruce máš meč či dřevec a v druhé štít. O dlouhých nohách něco vím, jelikož měřím 192 cm, takže nejsem nějaký drobeček.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

V plátové zbroji na koni jsem zatím nejezdil a co se konkrétně nohou týče, na mou plátovou zbroj příjdou až jako poslední. Jestli jsem šermoval, to ať posoudí jiní (jinak se mečuju už od patnácti :-)) Štít mít nebudu, maximálně tak nějakou tarči, ale stejně v tom nevidím problém, zastavoval jsem koně ze cvalu v kroužkových nohách navíc mizerné konstrukce (1cm průmě,2 mm drát) a pořád tu ještě jsem (a kůň taky :)) Známej v plechovejch nohách, i když taky trochu těžších než je průměr (celý nohy z 1.6, moje budou z 1.3 kolena z 1.6) přeskákal celý parkur. Stejně ale pořád nechápu v čem vidíš problém - co například myslíš klasickou délkou třmenů atd.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Nevidím problém přeskákat parkur v plátové zbroji na nohy a je jedno jestli máš plech tloš´tky 1,3 nebo 1,6 mm. Jde mi o to , že alespoň z mého pohledu vypadá směšně a nepochopitelně ten, kdo sedí ve zbroji za desítsky tisíc korun v moderním sedu na klasickém sedle. To mně přijde prostě zhovadilost. Nehledě jde o to , že nebudeš mít potřebnou stabilitu např. v tjostu při zásahu. Sám jsem totiž tak na začátku jezdil a došel jsem k názoru, že je to blbost. Přijít na to musí ovšem každý sám. Mrkni na YOU TUBE na jousting new riders of the golden age. Psal jsi, že přeježduješ koně anglicky. Můžeš napsat jaké používáš udidlo? Jak při přeježdóvání, tak i při výcviku koně( tedy pokud je střídáš )
Dík :wink:
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Podle sedu v elektře si následně hodlám nechat udělat repliku historického sedla, tak aby posed zůstal pokud možno stejný
Prostudoval jsem desítky historických sedel i jejich replik, bohužel jsem zatím nenatrefil na žádnou repliku která by mě uspokojila, proto si ji hodlám nechat vyrobit na zakázku, ovšem chci aby posed - tím pádem i kontakt s koněm zůstaly stejné jako v drezurní elektře. Vzhledem ke konstrukci kostry historického sedla v tom nevidím problém. (sedla na prakticky totožné kostře se používají na španělskou školu) Při výcviku používám dvakrát lomené stihlo z auriganu.

P.S.
Na video jsem kouknul a plechy pánů bych věnoval leda do šrotu. Lepší je
http://www.youtube.com/watch?v=hPvtJmuyzn4 :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Pěkné video, pláty jsou opravdu do šrotu, ale jinak to působí dost věrohodně. Se sedlem jsem to řešil též dlouho, až jsem si nechal vyrobit rytíř. repliku sedla . Zrovna v úterý si pro ni jedu. Jedná se o kopii sedla co má Sv. Jiří na Praž. hradě. Mám ji podloženou i na jiných sochách a náhrobcích z 15.st. Jak budu mít foto, tak ho hned přepošlu.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Znám to sedlo, ovšem ta socha je ze století 14. (Btw, kdybych dělal čtrnáctku tak do tý zbroje jdu, je fakt super). Chtěl bych sedlo přímo z tý zbroje, ovšem s jinými lemy - tyhle řadí sedlo spíš už do 16. století. Můžu se ještě zeptat u koho sis ho nechával dělat a na jaký kostře?
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Dělá mně ho Petr Světlík z Moravy od Perštejna.Základ kostry je upravená california ( ale, jen kostra bez hrušky a bočnic ), tak aby vyhovovala mým požadavkům. Raději mám sedlo s těžištěm více vzadu, abych mohl více pracovat sedem. Je to sice mírný odklon od některých středověkých originálů, ale zas na druhou stranu jsme byli v muzeu v Salcburku a vzhledem k tomu, že tam máme známého, tak jsme si mohli prohlédnout vícero sedel z blízka a mnohá i když z počátku 15.st. měla v podstatě kostru identickou z californii. Vcelku mně překvapuje, že si chceš dělat na tom sedle nějaké bočnice nebo i snad stehení opěrky? To na tvém obrázku je super, ale už ta jeho váha mně odrazuje. My děláme takový cirkus na kolečkách, takže možnost přepravovat ty věci bez jeřábu ,je pro mně zajímavá a i váha.. Jelikož sám vážím 93kg, tak už raději zvažuji každý kilogram co pověsím na koně.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Jo cirkus jsem taky dělal - u Honorisu to chodilo tak, že člověk nafasoval "kostým", většina lidí taky koně a jely se dvě vystoupení denně. Předepsané sedlo byla anglie aby se z ní dalo dobře "padat" a jelo se stylem vlezeme divákům až tam.

Moje sedlo bude pravděpodobně dělat Max Haken z Pinta. Jednak je to kamarád mého dobrého kamaráda a jednak je to momentálně jediný westernový sedlář u nás o kterým vím, že zvládne udělat sedlo na španělský kostře, která je pro mé účely asi nejpoužitelnější (historicky doložená a zůstane stejný kontakt s koněm jako v anglii). Můj cvičitel - moje žena - navíc nemá ráda "americký" způsob rozkládání váhy na evropské koně :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

No, Honoris teda nejsme :evil: a mít sedlo ala angli to u nás neuvidíš. Není problém při zásahu dřevce slítnout z jakéhokoli sedla když je to dostatečně nacvičené, ale to jistě víš.
Já jsem volil californii pro dostupnost a hlavně , proto , že dobře rozkládá dobře váhu na koně. Což je v mém případě důležité. Známý mi nabízel polské voj. sedlo kubaku , na kterém se v Polsku jezdí od 15.st, ale právě pro těžiště ve středu a vysoko na koněm mi nevyhovuje , Sedla takto upravená( al californie ) používájm i na jiná období a jsem spokojen. Dřív jsem používal sedlo MC Clennen ale má na můj vkus to muoje moc krátké posedlí a když jdem s koňmi pochod 40km , tak to bylo na Furiko poznat, že to sedlo zrovna v mém případě, není nejlepší. Byl jsem také ve Vídni v Arsenalu a jelikož, tam pravidelně šermujem , tak jsem měl možnost si pěkně prohlédnout i sedla španělská z konce 16. st .a musím uznat, že jsou takřka identická s dnešními portugalskými sedly. V portugalovi jsem jel , ale moc mně to nenadchlo, asi mít španěla nebo lusitána, tak bych ho bral, ale hold nemám. :cry:

Máš představu kolik to sedlo bude vážit? Jestli dobře počítám, tak 30kg zbroj na koně, 20 kg zbroj pro tebe, 15 - 20 kg sedlo s dekou + řemení, zbraň atd. a tvoje váha cca 75kg, možná navíc 10 kg na kroužky na krku. Tj. cca 155kg a co máš za koně jako plemeno?
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Mám ČT ve smyslu oříšek (v knížce má prostě napsáno teplokrevný typ). Lusitáno je asi nejdoporučovanější plemeno, ale ještě na to mít ty prachy:) Moje váha je cca 71 - 74 kg, zbroj na mě cca 27 kg (stejně jak má ten originál). Sedlo si zatím netroufám odhadovat, naštěstí, pokud půjde okovat tak se na něj dá dát jednička plech. K plechu na koně nevím jestli se vůbec kdy dopracuju - ale pokud ano, bude to odpovídat tá zbroji na obrázku. Osobně by se mi to líbilo z oceláku - to by mohlo bejt papírově tenký a nevadilo by to.

K těm mcCleallanům - když jsem jsem se poptával (Rytíři koruny české) tak jsem se taky dozvěděl: Hoď na to mcClellan, přes to hodíš jeden přehoz na gotiku jinej na třicítku a máš to. Když jsme zjišťovali informace o sedle ze zahraničních fór, tak na jednom německým fóru někdo geniálně rozsek čtyřstránkovou debatu větou: Počkáme, až sem přijede ta rittergrupa z Čech a kouknem se na čem jezděj oni. :) Pro mě je u sedla podstatný kontakt s koněm, který španělská kostra umožňuje (neřikám že celé sedlo, protože u některejch sedel tuhle výhodu smažou ultrasilnou bočnicí) akorát to chce celou jinou přední a zadní rozsochu. Navíc u nás jsou k vidění zpravidla Nortony, což jsou hrozný sra*ky, takže tudy cesta vede jen přes vyrobení na míru.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Ty různé přetahy na Mc clenneny jsou opravdu hodně v oblibě. Má to své výhody i nevýhody. Pro nás co to děláme jako show ,kdy dopoledne jedem jako nap. husaři a odpoledne jsme rytíři jiná cesta ani nevede.
Jelikož to chci dělat i jinak, tak jsme si s manželkou ( hlavní sponzor )nechali udělat to rytířské sedlo. Typ kostry je na každém, jinak tady můžem vést debaty na tisíce stran, která kostra je lepší. Schávlně jsem si vybral bez toho panceřování, jelikož ho chce manžëlka i na vyjížďky po kraji. Máme totiž takový komplet. sedlo, cajkyj a další řemení tvoří komplet.
Ty pláty na koně mám objednané také, ale šel jsem do duralu pro film. účely. Na dotek nepoznatelné, bezúdržbové ( neznám nic horčího než po příjez¨du z vystoupení vr dvě ráno vše olejovat a chystat na ráno pro opětovné použití aje to hlavně lehoučké, cca třetinové a cenově srovnatelné. Vím, že to není LH, ale raději strávím čas se ženou jinak než olejováním a leštěním plátům pro koně.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

No já jsem si u Honorisu užil svoje (vystoupení 2x denně, nakládání několika tun věcí do kamionu, stavění tribuny a kolbiště) a dělat někomu cirkusáka mě fakt nebaví, takže se spíš snažím vžít do role "opravdového rytíře" (kdybych tenkrát věděl že to obnáší denní tréning v šermu a v jízdě, tak bych se na to asi vy...). Navíc mě do toho navezl jeden můj kamarád platnéř, kterýmu se prostě už omrzeli hadroví rytíři na české scéně a kterému vděčím za takový malý sponzoring (stejně to ale není levné). Jinak kobylu cvičí taky žena, protože je nepoměrně lepší jezdec (troufám si tvrdit že než my všichni tady dohromady), proto taky ta drezurní elektra. Koneckonců, mě by se taky nechtělo pokaždý jezdit v oplátovaným sedle :-)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

[quote="ClaryAldringen"]Mám ČT ve smyslu oříšek (v knížce má prostě napsáno teplokrevný typ). Lusitáno je asi nejdoporučovanější plemeno, ale ještě na to mít ty prachy:) Moje váha je cca 71 - 74 kg, zbroj na mě cca 27 kg (stejně jak má ten originál).

Bohužel se domívám, že s norm. plechem a tloušťkama co jsi uvedl nebudeš schopen se dostat na váhu originálu. Raději počítej s horší variantou.
S pozdravem Mac
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Jééé, nazdar Macu, no fakt je že mě ještě nenapadlo zeptat se Jirky kolik ta Rodova zbroj vážila. Jeden známej si u něj teď nechává dělat italskej kyrys ze dvojky a vahou je to jak dekl na kanál :D
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

ClaryAldringen wrote:Jééé, nazdar Macu, no fakt je že mě ještě nenapadlo zeptat se Jirky kolik ta Rodova zbroj vážila. Jeden známej si u něj teď nechává dělat italskej kyrys ze dvojky a vahou je to jak dekl na kanál :D
Myslím, že ta zbroj bude vážit tak o cca 10kg víc( - můj odhad od ospalýho oka) A jeslti budeš mít kyrys z 2,0 mm tak o tom asi žádná.
Vem si, že na tom originálu jsou lamely na rukavicích , ramenou , pláty na nohou od 0,5-08,mm.Kyrys bych teď kecal,ale záda bych typnul okolo 1,2m, předek okolo1,5mm v nejsilnějším místě. To jsou mé odhady, ale jen si vzpomenu, v jaký debatě řešili tl. u týhle zbroje a dám vědět))
Já jsem tenkrát dělal italský pancíř taky ne jezdecký turnaje do států a dělal jsem ho z pérovky. Výchozí mat.- předek 1,5mm, záda a lemaly 1,0mm. Po kování,kalení a broušení předek cca 1,0-1,2mm, zbytek 0,6-0,8mm. Dostal jsem se na váhu cca 8 kg a to ten pancíř nebyl nějak veliký. U normálního plechu zase bohužel jsou takový tloušťky o průser. možná bych být tebou popřemýšlel n nějaké kombinaci, pořád jsou součásti, které se dají udlěat tenké aniž by to bylo nebezpečné- předloktí, lamely na nohou , které jsou pod suknicí .On každý gram je pak znát)
Post Reply