Výstroj těžkooděného jezdce a jeho koně

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Eifel wrote:Ok,jen je musím nějak sem umístit. Já dělám jen gotiku po vystoupeních, jinak moje láska je napoleonika, takže mně asi znát nemůžeš. Jinak něco je www.stvanci.cz
Mno koukal jsem se do tý galerie na ty jezdecký turnaje, a teda se neuraž, ale ta výstroj moc věrohodně nevypadá... kombinace prvků co k sobě nepatřej a celkově prostě nic moc. Samozřejmě nehodnodím úroveň divadla a vaše jezdecké či kaskadérské uměni, pouze zbroje a oděvy a pouze středověk. Radši bych vzal dcerku na něco co bude více vypadat jako historie...
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

OK. My taky se netají tím ,že něděláme žádnou LH, ale show pro lidi.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Eifel wrote:OK. My taky se netají tím ,že něděláme žádnou LH, ale show pro lidi.
To je škoda, já jsem si myslel, že když debatujete na livinghistory.cz, tak že to děláte pořádně. A ona bohužel stále jenom "show", jako všude.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Ted´poslední rok se snažíme to udělat mnohem hodnověrněji, hlavně co se týče kombinací výzbroje a výstroje, ale např. rekonstrukci turnaje z konce. 15.st. to prostě nikdo nezaplatí. Každoročně jsou sice takové požadavky, ale když pak spočítáme náklady, tak pořadateli stačí jen např.abychom měli dobové helmice. My prostě děláme show, do které se někteří ( jako já ) snaží narvat co největší dobovosti. To neznamená, že se nesnažíme být i co nejvěrohodnější, ale se záběrem od antiky po 2.sv.válku, to tak rychle nejde.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Eifel wrote:OK. My taky se netají tím ,že něděláme žádnou LH, ale show pro lidi.
Promiň, ale tahle věta za moc nestojí :)) nevím co si představuješ pod LH a je mi to volný, ale když se podívám na kluky co dělají jízdu na napoleonice či sedmiletce tak určitě nemají ručně tkané látky nebo podobné pro Vojenskou Historii nepodstatné věci, ale aspoň vzhledově vypadají dobře...
Neber to jako prudu :)
Já osobně bych volil rytíře pro začátek 14tého století, protože je to finančne dostupnější a může to vypadat dost dobře. Ze zbroje ti stačí kroužková košile, plátová vesta, kbelcový helm, ochrana rukou a nohou, což vyjde levněji než průměrné "plechy" Kroužkovou košili můžeš mít zavíranou, ikdyž ty nejtovaný z indie jsou už tak laciný, že bych asi neváhal... A pak pěkně udělané oděvy které rytíře dělají a máš hotovo... :) A na patnáctku bych postupně šetřil, páč to není prdel... vyjde tak 5-8x dráž... :)
Myslím že v těch kroužkách se dá i bezpečněji padat než v plátech...
Hodně podceňovaná je třeba ochrana nohou, většinou jí rytíři nemají vůbec... což je paradox, páč tehdy to je jeden z prvků co se vyvíjí nejrychleji :)
Mě se třeba líbilo jedno vystoupení templářů. když začali tím že panáčka postupně oblékali a u toho vysvětlovali proč to tak má.. divák pak snáze pochopil proč se pohybují jako medvídci a porč jim j evětšina ran co si uštědřej lhostejná :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

LH mi nedělá osobně problém. Sám v napoleonice jsem se pídil po ručně vyráběných prymkách co měli jízdní myslicci císařské gardy a sehnal jsem jednoho pána v Belgii co je dodnes vyrábí . To je jedno z mála obdobích, kde dbám na přesnou dobovost . Ještě teď jsem si nechal dělat jezdeckou půlzbroj do třicelité války na které nebudou žádné blbosti.
Měl jsem na mysli to, že my děláme opravdü gotiku jako show .Chápu, že se ti naše některé věci nelíbí. My ,ale neděláme naučný pořad, ale show se vším co tam patří ( např. lámací dřevce , pyrotechnika, zapálení konš atd...) v určité cenové relaci. Takže žádné vykládání a oblekání panáků do zbroje. Dělat LH je jen aktivita některých našich členů. Mně samotnému se libí turnaj co dělají normani ( www.normani.sk ), jsou fakt dobří. Ale my jdem jinou cestou . Ty fotky co má na webu jsou staršího data. Též děláme turnaj 13., 14. a 15.st. V poslední sezéně jezdíme částečně v plátových zbrojí. Někdo má renesanční někdo gotickou. Jde prostě o vzhled a efektivnost, takže žádné kroužkové košile s nýty co nikdo neuvidí a co a mému koni přidají dalších 20 kg. Celková naše výstroj je podřízena scenáři a rozhodnutí šéfa skupiny a jelikož jsem pouze řadový člen, tak si můžu....... K tomu tvýmu návrhu. Já osobě jsem zastáncem LH. Můj sen by byla rekonstrukce turnaje z počátku 16. st., ale zatím je to pouze ve stádium příprav a obrovských finančních výdajů. Problém je ,že to nikdo z organizátorů nezaplatí.. Ono se dost těžko kombinuje show a LH. No a vzhledem k tomu, že je to mé druhé zaměstnání, tak show má přednost. Na druhou stranu, ale obdivuji vás blázny do LH co děláte středověké vojenctví a moc vám fandím. Jelikož jezdím po akcích ve všech obdobích u nás i v zahraničí, tak musím přiznat, že LH v gotice všeobecně udělal obrovský skok dopředu. Jen tak dál.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já jsem tohle nikdy úplně nepochopil - proč nejde podle vás showmanů dělat show s využitím replik původní výstroje a výzbroje? Chápu ústupky dané cenou, technickými požadavky nebo bezpečností (různé skryté moderní chrániče, upravené dřevce aj.) jako asi většina z nás, takže není třeba argumentovat tím, že to zadavatel nezaplatí atd. - co ale nechápu je, proč to podle vás nejde sladit aspoň pohledově tak, aby to nebyl nesmyslný nedobový mišmaš apod. Skoro vždycky, když na to někdo poukáže - nejen u turnajů ale i u scénického šermu, odráží ho dotyční slovem "show" ale proč? Copak si vážně myslíte, že by se to divákům nelíbilo kdyby jste to udělali pořádně - aspoň "koukatelně" autenticky? Nechci být nespravedlivý, ale pořád mám dojem, že je to jen výmluva - ostatním i sama sobě - pro vlastní pohodlnost, někdy neznalost a často ignoranci (udělám si to tak proto že se mi to líbí a na historii kašlu - divák to stejnak nepozná apod.).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Wothan wrote:Já jsem tohle nikdy úplně nepochopil - proč nejde podle vás showmanů dělat show s využitím replik původní výstroje a výzbroje? Chápu ústupky dané cenou, technickými požadavky nebo bezpečností (různé skryté moderní chrániče, upravené dřevce aj.)
V zahraničí se dělají moc pěkné turnaje ve zbrojích které jsou nerozeznatelné okem od originálu. I já jsem se vydal touto cestou, hlavně z hlediska bezpečnosti - tenkrát to prostě muselo chránit, jinak by se to nepoužívalo, navíc je to na míru, takže se člověk nemusí bát že ho to někde skřípna jako klasický český plech od klempíře. Bohužel Eifel má pravdu že s šéfama skupin jsou problémy (turnaj musí být barevně sladěný atd.), proto jsem taky odešel od Honoris, kde si člověk prostě nemohl dovolit mít lepší zbroj než šéf.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Bohužel nemohu s tebou souhlasit a budu ti oponovat v některých bodech.
V některých věcech jdem prostě čistě na efekt ( lámací dřevce, vybuchující bálonky se střelným pracem a hořlavinou, bránou s hořícím plynem, kůň ze kterého šlehají plameny atd. ). dále je právě rozmmanitost zbrojí z různých obdobých co ji dělá zajímavou, ono je podle mýho názoru důležitější když program frčí jako na drátku i s třeba nedobovými věcmi než jak je zatím vidět přesné dobové reálie , ale tragický či k smíchu vypadající pořad některých skupin co se pišní názvem LH ( at´ se jedná o ukázky vikingů či gladiátorů ) . Ono totiž zádná profi skupina LH na koních nedělá. protože to není zas až tak u nás zajimavé a kultura na rozdíl od západu se zatím k nám nedošla. Pár let to bude ještě totiž trvat. Ono pořadatel chce většinou hodně muziky za málo peněz, takže se do té invistice lidem moc nechce. Ono dělat turnaj z počátku 14. st. není pro pořadatele moc zajímavý, Lidi totiž chtějí jezdce v plátech a je jim jedno jestli meč či helma spolu souvisí. Chtějí prostě jen pláty, rány a plno mrtvol . My děláme ( mluvím pouze za naši skupinu ) turnaj ne přesně daný nějakým obdobým, pokud to není konrétné podmínka pořadale ( např. V Kutné Hoře se musíme striktně držet zbrojí použitých za vlády Václava IV ) . Zpravidla při ostatních příležitostech si s tím nikdo moc hlavu nedělá. Takže kolega si vezme renesanční plátovou zbroj, k tomu přilbu z filmu Johanka z Arku a korunu tomu nasadí tím, že si vezme na tjost hrncovou přilbu.Důvod -
jednak při tjostu máme na hlavě něco jineného ( armet. šalíš či úplně fantasy helmu ) a 90 procent buřtožroutů ( diváků ) je to jedno a jednak je línej něco měnit, když to tak dělá 15 let. Můj názor je , že je to špatně. Věc kroužkové košlike. Do průvodu pokud je potřeba, tak požíváme hliníkové růkávy, které jsou nerozeznatelné od kovu( povrchovka ala barandov ) , protože podle mně není důvod si přidávat dalších 15 kg, který stejně ocení jeden nebo dva diváci a které pod varkočem nejsou vidět.. Já osobně ted mám troje pláty. Jedny na šerm, kterí mně netrápí , když jsem v nich naposldy padal při vystoupení ze schodů, jedny hezké renesanční do průvodu a ted´mám jedny rozdělané z duralu na turnaj. Praktické a cenově naprosto srovnatelné. Myslím ,že v budoucnu se budou vedle sebe existovat oba směry. Jednak show ala excalibur a ¨také přesné repliky tak jak to má být. Čím více bude přibívat akcí stylu LH , tím větší bude tlak na nás profi showmany abyhom něco změnili . Zkus mrknout na YOU TUBE a zadaj Kaltenberg ritterturnier a pak mi napiš jestli se ti to líbí.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je ale podle mne právě nesmysl a to o čem mluvím v posledním odstavci - vy na historii prostě kašlete programově, je to pro vás jednodušší a pak si to zdůvodňujete tím, že to divák chce, žádá a je to pro něj nakonec přece lepší že? Myslím si že na každé období lze najít mraky velmi zajímavých, často neokoukaných prvků výzbroje, aby to bylo dostatečně pestré (a světe div se - tehdy to takové bylo a koneckonců i tehdejší turnaje měly své diváky) a zároveň alespoň na pohled věrohodné. Znovu opakuju - nejde mi o materiály nebo technologie výroby, nejde mi o ústupky technickým požadavkům nebo bezpečnosti, jde mi jen o to nesmyslné míchání prvků výstroje z různých období (nebo míchání různých prvků na jediné součástce výstroje případně i fantasy prvků tam kde s enejedná o fantasy) které tu ty a mnozí scéničtí šermíři tak vehementně obhajujete. Jistě, divák je někdy překvapený když narazí na historii místo na nesmyly a anachronismy, ale kdo mu je servíruje? přece vy, filmaři apod. A důvod? Naprosto ignorantní arogantní přístup k historii. Přeber si to jak umíš, ale podle mého názoru lžete v základu hlavně sami sobě - viděl jsem skupiny které dělají scéniku, dělají perfektní šerm a show, byť třeba nedělají LH (a proč by měly?) přesto to všechno zvládají v odpovídajícím vybavení, které alespoň na pohled(!) vypadá slušně. A je lhostejné jestli jde o hist. šerm nebo show na koni, jde spíš o poctivý přístup. Možná je to ale holt taky o vývoji a úrovni - asi to pro vás scéniky nebude tak lehké zkoubit a ti co to nakonec zvládnou jsou možná už někde na jiném levelu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

Eifel wrote: Ono dělat turnaj z počátku 14. st. není pro pořadatele moc zajímavý, Lidi totiž chtějí jezdce v plátech a je jim jedno jestli meč či helma spolu souvisí. Chtějí prostě jen pláty, rány a plno mrtvol .
Bez urazky, ale toto je jedna z najvacsich alibistickych hovadin, ake som kedy cital...kde si prisiel na taku blbost? Napr. Normani robia turnaj zo 14tky, nemaju tamziadneho mrtveho ani im tam nevybuchuju ziadne hovadiny a pritom maju uspech - doma aj v zahranici. Cim to potom asi bude?
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Eifel: Ty chlape neskloňuj tady furt nějaký LH. Neznám snad žádnou LH skupinu co by vystupovala... Prostě a jednoduše máte nějakej systém co vám sype. Šéf je spokojenej takže se nic měnit nebude a ty aby ses z toho nepoblil sis vymyslel nějaký obezličky :)
A nenaser se na mě :) Pravda bolí :)
Nejde vůbec o to jestli máš duralový kroužky nebo plechy, je jedno jestli máš přišitý rukávy a nějaký chráníče. Pokud celek na pohled vypadá správně, je to slušný KM.
Je úplně jedno jestli to divák pozná nebo nepozná. To víš, že nepozná detail. Ale spousta lidí má představu co se stane když daj někomu pěstí, jakou ránu vydrží chlap a pod. A tyhle lidi se nám všem dycky smějou a mají nás za ty tajtrlíky s mečíkama, kteří jsou nevěrohodný. Tuhle jsem poslouchal pár vyholenejch diváků na nějakým vystoupení a ty na to koukali, upíjeli pivo a tlemili se: hehe to je ale blbeček proč mu jí nevrazil pěstí když byli u sebe a pod. Rozumíš mi? Neimbecilní divák instinktivně cítí, že je něco špatně, nevěří tomu, že to vypadalo takhle blbě. (a nic neříká pouze má z nás pocit jako z pouťových tajtrlíků a jinejch Kočků) Nemluvě o dětech, to sou parchanti ultra plus, když jsem nosil vokapy tak mě dřevěnejma mečíkama nabančili na všechna chybná místa mé zbroje :)
Jo takže vono to spíše bude tak, že jste ve vleku vlastní minulosti a minulosti téhle brandže. Jste opojení různejma pyro efektama a dalšíma vtípkama. A nějak ta historie je mimo zorné pole. Vadí mi to jen z jediného prostého důvodu a to je že místo abyste diváka postupně vychovávalili k tomu co je správně, tak ho systematicky zdementňujete. Jak bych to řekl, rozdíl mezi hudbou Michala Davida (světskej tajrlík) vs třeba Lucie (kvalitní úspěšněj pop) Obojí se prodá, jedno sou hovna a laciný záplaty, druhý má úroveň. Zde se dotýkáme základního problému této země. Lidi si tu rádi nechávají lhát, a ti co by je měli poučivat jim to rádi servírují pod záminkou divák to chce, divák to žádá, nic jiného divák neocení a jiný ble... prostě obyčejný populismus... a na rovinu, nevím k čemu takový věci jsou užitečný. Je to jen čas který lidí neprožili, ale prozevlovali.
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

K tomu nemám už co říci. My na histori nekašlem, protože bychom to asi nedělali. Jem pravda, že si to upravujem pro naše potřeby , ale to je náš přístup k věci. Myslím když divák odchází z našich představení tak je navýsost spokojen. Některé věci je opravdu nutnom změnit, ale to je nad mé síly i když se ve skupině na něco snažím ukazovat a jsem označovám za problémistum a remcala. Proto dělám i jiné období, kde ¨si můžu udělat po svém adělat to tak jak to nejlíp umím.. My se hold řídíme i jinými pravidly než jaká jsou dána historií.
:wink:
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Eifel:
takže se v podstatě shodnem :) http://www.oook.cz/events/mrac05/8068.html (pán vpravo)
když sem nosil tyhle věci tak sem každému kdo mi říkal, že to takhle úplně není odpovídal podobně jako ty:) Mno a pak sem uviděl pár lepších věcí a na tohle sem se vykašlal :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Máš v mnoha věcech pravdu a doufám,že příjde doba kdy budu moct dělat toto hobby fakt dobře.Jsem rád, že jsem si to pěkně vyříkali a doufám že když budu mít dotaz tak mě nepošlete hned dopr....
Post Reply