Markomanský válečník

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Markomanský válečník

Post by sroub »

Zdravim,
dělám válečníka z doby markomansko-sarmatských válek. měl by vypadat asi takhle:
Kalhoty, podle Droberjara poměrně těsné a přiléhavé,na sloupu Marka Aurelia je vidět nějakejprapodivnej způsob uvázání nebo uchycení v pase, jako by je měli v bocích širší a cípy stažený na uzel, ví někdo jak to vypadá v reálu?
Tunika, nejobyčejnější možný střih, podle několika autorů ji před bojem odkládali a bojovali jen v kalhotech, nadruhou stranu, z období markomanských válek jsou nálezy kousků zbroje... Hodlám se držet zlatýho středu, ani těžká zbroj, ani polonahý, zaexperientuju ještě se smolením a dám vědět....
Opasek byl nejčastěji kožený, spínaný přezkou nebo záponou, ukončený bronzovým nebo železným nákončím.
Plášť, čtvercový nebo obdelníkový, na rameni sepnutý sponou, případněna druhym rameni přichycený v rozevřenym stavu - blbě se to popisuje, skusim na to najít nějakou fotku.
Nemám moc jasno v botách, vim že se našly zbytky calig, i přezky na místě kde by se měly spínat vysoký boty ale zůstávám u obyčejných a asi nejčastějších opánků - krbců
Samozřejmě, kalhoty a tunika lněný, plášť vlněný, barveno přírodnímy barvami
Zbraně: Typický pro germána je kopí a štít
Kopí, naskenuju a hodim nálezy z Droberjara, docela dost je jich se středovym žebrem, asi nekvalitní materiál.
Štít, má převážně kruhovej nebo mírně šišatej tvar, kovový středový umbo do špičky,použitelný jako zbraň, kovová rukojeť a kování po obvodu. Nezjistil sem jestli byl vždy potahovanej a neni mi moc jasný jestli ho drží pohromadě vzájemný přiklížení planěk a kování, nebo jestli měl i dřevěný "výztužný" plaňky na čepy jako některý VM a vikingský.
Nože, Droberjar píše i o saxech a scramasaxech ale podle jinejch autorů se objevují až při stěhování národů, v to nemám pořád moc jasno ale předpokládám že dlouhý nože se jako "zbraň poslední záchrany" používaly, když už i keltové měli sekáče a po germánech byly taky....
Luk a šípy, údajně se u nás začínaj objevovat až ve druhym století, předpokládám že lučištníci u markomanů byli ale nijak hojný..
Meč, vzhledem k tomu že nedělám žádnýho pracháče meč nepoužiju ale jsou nálezy ranných gladiů i jedno a dvojbřitých mečů germánský výroby, ale nijak hlouběji sem to nezkoumal....

Uvítám tvůrčí připomínky, odkazy na zajímavý prameny a rady
PS: neumim anglicky :?

Literatura o germánech kterou vlastnim a můžu sem dát skeny:
Droberjar: Příběh o Marobudovi a jeho říši, Věk barbarů, Encyklopdie římské a germánské archeologie v čechách a na moravě
Cejnková,Komoróczy,Tejral: Římané a germáni, Nepřátelé,rivalé a sousedé
Non multi, sed multa
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Tady jsou některá ta kopí:
Image
Osobě se mi líbí ta trojka a chci si jí pořídit, i když ne tak zdobenou, nález je z Bezna u MB
Non multi, sed multa
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

zajímalo by mne měřítko-obzvláště průměr tulejky,většinou si lidi nechávají tulej větší-aby to "vydrželo šerm"jenže pak se s tím nedá bojovat..osobně radím vybrat kopí bez zdobení-dělat z bohatého typu chudý mi nepřijde šťastné.lepší je dotáhnout věc až do konce.
K těm zbrojím-odkládání oděvu je pro bojovníky beze zbroje typické.len či vlna ránu nezmírní,ale můžou ji znečistit.Plášť chránil před chladem a deštěm,snadno se před bitvou svlékl.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Mno jednu tuniku mám i tlustou vlněnou a dokáže slušně uchránit v běžnym neozbrojenym boji, možná by trochu uchránila před menší ranou klackem, ale chtěl bych zkusit vlněný šupiny namočený ve smole.....
Zatim sem ve fázi experimentování, chtěl bych zvrstev vlny a lnu lepenýho k sobě smolou zkusit udělat přilbu a jestli vydrží tak i ty šupiny na zbroj.....
Teda až budu mít víc času :-k
Non multi, sed multa
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

máš k těmto typům zbroje nějaké podklady?Nám většinou chybí ochrana hlavy střední vrstvy...známe jen kožešinovou čapku a to z nebojového prostředí..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Nemám, teda spíš nijak sem po tom nepátral, ale zmínky o smolenim zesílený zbroji na stránkách curievitkov spolu s tim že jezdim do práce na kole lesem mě přiměly trochu s tim zaexperimentovat...a zdá se mi že to lepení je správná cesta.... jinak sem našel až z období stěhování národů o žebrovejch přilbách který měly ten vnitřek , kterej nevim jak se menuje :D, prostě to co nejsou žebra, to měl z kůže.... řikal sem si že by mohlo jít udělat něco podobnýho z vlny a žebra z vařený kůže, nebo jenom "zesílenou čepici" vzpoměl sem si na dětský léta, dostal sem párkrát přez zimní beranici a svýho času sme si je vycpávaly aby sme měli v našich "válkách" nějakou ochranu hlavy.....
Non multi, sed multa
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Až zprovozním scanner (musím koupit novej kabel) hodím sem nějaký germánský kalhoty z bažiny v Thorsebergu. Jsou v tak dobrém stavu že se dají poměrně snadno rekonstruovat, jen s přesnější datací než "římské období" to asi bude složitější.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

To Wothan: je to ten střih kterej je ve Vaverka: Spodky košile a nohavice ve středověku? Mám u sebe tu knížečku i skener, mám to sem dát?
Non multi, sed multa
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ne, mám přímo fotku toho nálezu vytaženého z bažiny. Jednu mám ve Schletteho Germánech ale někde bych tu měl mít publikaci věnovanou přímo těm bažinám a nálezům mumií.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Ahoj,

doporučuji Encyklopedii římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě od Droberjara. Velice užitečná věc i s odkazy na další literaturu k jednotlivým tématům.

Čau
Saša
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Křižák: měřítko tam bohužel neni, ale k heslu Kopí je tam právě tenhle obrázek, v textu je napsáno že nejčastější velikost je 20 cm, jsou ale i 30 a 40 cm velká. Podle poměru se dá tipnout průmě tuleje 15 - 20 mm.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Begbie:dík,to by tak odpovídalo..mají k těm kopím i botky?
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

KŘIŽÁK wrote:....mají k těm kopím i botky?
V Droberjarovi se píše: Součástí kopí byly někdy tzv. patky(botky), jedná se o zakrocené železné předměty které se pomocí tulejky nasazovaly nebo trnem napichovaly na na spodní část ratiště....
Přímo u hesla kopí tu obrázek neni, ale hledám to a až to najdu, dám to sem...

Mimo dotaz, chtěl bych si nechat udělat sponu a opaskovou záponu s nákončím, ale netroufnu si to odlejt sám, je někdo koho by ste mohli doporučit kdo to umí?
Non multi, sed multa
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Sroub: byt Tebou tak si seženu pořádný podklady třeba z muzea na ty spony, da se celkem dobře netrefit do doby kterou chceš dělat, ne že by tomu všichni rozuměli, ale když už tak důsledně a pořádně, myslím, že by nebyl problém najít nějakej pěknej hrob bojovníka (střední vrstvy), kde je štítová puklice, kopí, meč a ty spony, prostě všechno v kupě.

Já jdu do muzea na lov příští týden.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Oddělil jsem tu debatu o germánském oděvu a hodil jí do Řemesel.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply