Keltové a lukostřelba

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

No jo,příště prosím k fotce napiš původ věcí-zbytečně se pak zdržujem..a ne dát k hromadě vymrcasenejch hrotů bohové vědí odkud všude popisek-další keltské hroty..toho mrcase,co zničil nálezové okolnosti bych nechal najít nějaký nevybuchlý suvenýr na 2 s.v.Debil..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Tristan
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boskovice
Contact:

Post by Tristan »

:lol:
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

víš, ono to k smíchu moc není, takto to má cenu starýho železa...
"Kozáci jsou národ žijící na jihu Ruska a vyznačující se pokřikem "Job tvoju mať!" (v franc. Pour la Patrie!)." - obsah hesla "kozáci" v prvním vydání encyklopedie Larousse

"Lepší láhev piva než frontální lobotomie." - Tom Waits
Tristan
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boskovice
Contact:

Post by Tristan »

Však ja vim...toho smajla sem tam dal proto, jak to Křižák zformuloval.
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

to wothan: Prosim tě, zaujalo mě to germánské ango. Doposud jsem o tom neslyšel (se není co divit, když germáni nejsou moje studium). Kvůli Gladiu se o to zajímám, tyhle anga bych chtěl vyrobit, zaujalo mě to. Můžeš mě jenom napsat stručně dvě věty o tom. Předpokládám, že něco k tomu bude v Osprey, Droberjarovi atd.
Tristan: Nedělej z toho chat, ten smajl a vysvětlení smajlu, to jsou příspěvky mimo, který zbytečně plevelej. Můžeš to psát do SZ, tam to zbytečně nenatahuje téma. Díky
Hrom
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Thu 28. May, 2009 7:05

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Hrom »

Také mě by zajímaly různé věci, které se týkají keltské lukostřelby. Četl jsem zde diplomovou práci L.Nováka, který uvádí, že se zatím žádný keltský luk nenalezl. Co třeba luky Meare Heath 2690 př.n.l., Ashcott Heath 2660 př.n.l. nebo luky nalezené u Nydamu cca 200 n.l. Mohly by se označit jako keltské? Kdo k tomu něco uvede? Děkuji, Hrom
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Knecht »

Zkus si ještě jednou přečíst data která uvádíš. Spadá snad některé z nich do keltského období? Pokud se zajímáš o Kelty, měl bys aspoň vědět do jaké doby patří. Pro základní znalosti o našem území si přečti třeba Filip: Keltská civilizace a její dědictví, nebo Keltové ve střední Evropě, Drda-Rybová: Keltové a Čechy, dál například příslušné kapitoly v Pravěkých dějinách Čech (Pleiner) a Pravěkých dějinách Moravy (Podborský).
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cornus
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltové a lukostřelba

Post by cornus »

Luk neznali jedine v Austrálii.
Keltov by som osobne tipoval na tisové celodrevo, ktoré sa zachovať nemohlo.
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Jaroslav Bašta »

Já jakožto říman bych nerad, aby keltové měli luky.
Takže je podle mého neměli...
:)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Knecht »

Já myslím že Hrom se asi neptal jestli Kelti vůbec měli luky - jasně že měli. Šlo mu jejich nálezy. Jiná otázka je jak je využívali v boji, pokud vůbec. Ale na to jsou tu povolanější.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cornus
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltové a lukostřelba

Post by cornus »

Jaroslav Bašta wrote:Já jakožto říman bych nerad, aby keltové měli luky.
Takže je podle mého neměli...
:)
Tak to boli chudáci a nedivím sa, že ich od nás vyhnali. :)
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Mokohtavenotaxe »

Knecht wrote: Jiná otázka je jak je využívali v boji, pokud vůbec.
Vzhledem k tomu že Hrom podle mého nepatří mezi "válečníky", tak tohle mu je asi jedno..... :twisted:
Tedy ne rozdíl od J.Bašty 8-[
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Pavel »

Keltové lučištníky příliš v boji nepoužívali, více si cenili osobních soubojů..............V knížce Řím a jeho nepřátelé (J. Penrose, str. 138): Palebná síla byla zastoupena ve formě prakovníků a lučištníků, i když tito muži pravděpodobně nebyli příslušníky třídy válečníků, neboť tato forma válečnitví nebyla ve skutečnosti považována za "hrdinskou".Prakovníci se někdy účastnili otevřených bojů (jako při galském přepadení římské kolony v roce 54 př. Kr.), ale častěji spolu s lučištníky bránili hradiště na kopcích.Při přípravách na všeobecné povstání v roce 52 př. Kr. povolal Vercingetorix všechny lučištníky Galie.Jednalo se pravděpodobně o Galy nižších společenských tříd, ale byli nezbytní pro úspěch strategie celé vzpoury
Go n-éirí an bóthar leat!
Hrom
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Thu 28. May, 2009 7:05

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Hrom »

Já se omlouvám, že jsem se zmýlil v letopočtech. Z těch luků co uvádím by mohl být keltský jen ten z Nydamu - Dánsko. Nemůžu ale nikde najít jaký národ zde v letech 200 n.l. žil. Mohli to být také asi germáni? Hrom.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Wothan »

V tomhle prostoru v téhle době určitě Germáni.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply