ISARNO 2008 - Keltsko - Římská bitva v Letovicích

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

ISARNO 2008 - Keltsko - Římská bitva v Letovicích

Post by Tita Iuventia Martia »

Zdravim pratele - sermiri,

chtela bych Vas pozvat na akci, ktera se kona 16.8.2008 v Keltskem skanzenu Isarno (Letovice u Brna), tradicni Keltsko - Rimska bitva, ukazka doboveho odeni, zbrani a zbroji Rimanu i Keltu, ukazka artilerie Rimskeho vojska, gladiatorske zapasy a mnoho dalsiho. Vice info zde:
http://www.isarno.com/kalendar/item/?IDn=7

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Isarno

Post by Pavel »

Zdravím,
už slyším ty hlasy jak to tady všechno předem zkritizujou - je pravda, že s LH to (celkově) nemá skoro nic společnýho, ale je to jedna z mála starověkých akcí v naší republice a jde hlavně o bitvu.Na druhou stranu - Římani tam budou mít komplet ležení, takže lidi mají možnost se něco dozvědět o starověkém Římu a i mezi Keltama či Germánama se najde dost lidí, kteří jsou schopni zodpovědět případné otázky diváků o době ve které tady tyto národy žili.Jo, už se tam moc těším. Medovinu tam maj dobrou :wink: Neví někdo, jestli letos přijedou Rakušáci?
Go n-éirí an bóthar leat!
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Ahoj,

abych rekla pravdu - netusim.. Jeden cas se rikalo, ze by meli dorazit, ale ted to nak utichlo, pokusim se neco zjistit u naseho centuria :-) OHledne toho L.H. bych si dovolila ponekud oponovat: neni to sto procentne L.H. akce, to ne, ale na druhou stranu: myslim, ze L.H. s lidskou tvari je zde k videni.. Ohledne vybaveni hochu od nas z legie a nebo od Keltiku, myslim, ze v ramci moznosti, a to casovych a financnich (vybaveni neni zdarma, bohum zel), je relativne L.H. Ja osobne, co se tyce meho vybaveni, se snazim, aby L.H. bylo, alespon co do materialu, vzhledu vyzbroje a vystroje, dle odbornych knizek a arch. nalezu, dodrzeno.. O.k. - nemam, bohum zel, rucne site odeni, ale to chci take casem napravit, nemam nytovane / vysekavanou hamatu - coz chci v blizke budoucnosti tez napraviti - finance.., opet, bohum zel.. Jinak, co do dobovosti, si myslim, ze mam vybaveni, a to jak bojove, tak i nebojove, koser.. Je jasne, ze spousta veci v legii neni uplne koser, ale postupne se to zlepsuje a jista uroven L.H. je tu urcite.. Tolik k L.H. :-) Caem bych rada, aby mela i nase legie, nejake spolecne taborove vybaveni (stany, ve vetsim mnozstvi, mlynek na mouku pro contubernium, amfory, truhly..), tak to snad jednou dopadne.. Mym osobnim vzorem, co do dobovosti je skupina z USA - Leg XX a britska Ermine street guard - ti funguji cca 30 let.. Potiz je v tom, ze nas Rimanu v CR rilis neni a tj. i legionaru se moc nedostava - i kdyz posledni dobou se nam nejaci statecni Rimane hlasi do sluzby imperiu 8) BTW, dej se k nam, poznas svet.. :!: :-)

vale a tesim se na shledanou na Isarnu :-)

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Isarno

Post by Pavel »

Zdravím,
co se týká Římanů, tak tam není problém.Jejich vybavení je na hodně vysoký úrovni.Ale slyšel jsem pár lidí co jim vadí např. ta kruhová stavba (hospoda).Kruhový stavby jsou záležitostí Britských ostrovů, u nás se nic takovýho nenašlo.A pak třeba určitý přilby, štíty a nebo typy mečů taky nejsou zrovna to pravý ořechový.Ale jak už bylo napsáno, každý se snaží v rámci svých možností sehnat (vyrobit) si věci na tohle období a postupně je vylepšovat.
Go n-éirí an bóthar leat!
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No těch "nepovedených" staveb je tam víc... A to prostředí lomu taky nic moc... Snaha dobrá, tím spíš je mi líto, že pod nějakým "odbornějším" vedením by to mohlo vypadat mnohem líp :wink: Ale jestli to tvůrcům a účastníkům akcí takhle vyhovuje, proč ne. Osobně bych to ale neoznačoval jako "keltský skanzen" :wink:
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Ctěl bych jet ale nemůžu to zatim říct na sto procent.... Ale když už, sme u Říma tak se zeptám, ti římani co byli teď na Lugnasadu v Prášilech byli z desátý legie?
Non multi, sed multa
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

předmět

Post by zoro »

No Rabe, popichovat. :biggrin: Pro cizince jsme skanzen stejně celá republika. :biggrin:

about: Však ona ta hospoda je podle předlohy z Británie a je tak i uváděna, proč si vybrali zrovna dům z Británie, to ale nevím, to se musíte zeptat Aleše.

to LH kelti: No já říkám: člověk může dělat napoleoniku, třicítku, RS.. ale u laténu a halštatu se jedná o experimentální nadšení a hlavně zodpovědnost před diváky. A nejhůř jsme na tom se stany :biggrin:
Omlouvám se za offtopic.

A co vím tak z Rakouska by měli přijet.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No a protože se pro Isarno použije (opět) scénář z Gladia - tedy "pedisphaera", tak to "hlavně o bitvě" fakt nebude :-({|= [-X I když pak si to ti bojechtiví zřejmě vynahradí v kruzích zrady apod.
Last edited by Wothan on Sat 09. Aug, 2008 8:17, edited 1 time in total.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Pavel: ohledně výstroje a výzbroje - římani jsou celkem o.k. ale výstroj některých "barbarů" co jsem viděl na starších fotkách byla dost tristní - třeba exot v kroužkové kukle je dost bezprecedentní. Ale třeba to bude letos lepší, nevím, nikdy jsem tam nebyl. Obvykle se mi termín křížil s rodinnou dovolenou na kterou jindy nemám čas. Letos mi to poprvé vyšlo mimo ní a protože holt mám v pedisphaeře roli, tak tam letos pojedu. Ale jsem zvědavý a docela se těším.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Zdravim sechny,

pratele, kdo mate chut a cas, rozhodne jedte na Isarno, letos to bude fakt husty :!: :twisted: Nasmejete se, az se budete za bricha popadat :D Nic neprozradim, ale garantuju Vam fakt zabavnou scenu..

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

"posíláme"na Isarno část skupiny co v Pedisféře hrála+pár keltů navíc,tak mi je prosím vraťe v pořádku :| Já jsem bohům žel jinde..Snad se konečně všebarbaři chytnou nějakého konkrétního období.pokud možno kvalitně...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Sam-Čeledrag
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Židlochovice

fota

Post by Sam-Čeledrag »

I přes počasí které nepřálo římským zbraním :badgrin: a které Germánům nevadilo:) se nám akce líbila a děkujeme všem organizátorů a všem co se snažily aby akce proběhla co nejlépe tu přidávám nějaké fotečky http://celedrag.rajce.idnes.cz/Keltsko- ... 008/#album
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Ahoj vsem,

mne se akce taky libila, i ten dest mel neco do sebe, zvlast, kdyz jsem s pritelem pochodovala ty dva kilacky na Isarno a dva nazpet do hotelu - v plne polni :-) No a nakonec nam bohove prali s pocasim, kdyz v prubehu akce prestalo prset.., my mame taky par fotek, dame je nasemu adminovi na nas web legie.. Jenom ta porazka - bohove!! Mars nam nebyl milostiv.. Snad to bude priste lepsi a invazi barbaru potreme..

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Podle fotek musela být zajmavý akce :)

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Jo, to musela bejt fakt bžunda...Keltové, Germáni, Římané, neidentifikovatelní barbaři, všechno na jedné hromadě :badgrin:

Image
Že by starý známý?...

Image
Střelecký kroužek...

Image

A proč že se to vlastně objevilo na webu LH?
Post Reply