Nalez artefaktu 14. - 15. stol. v Prazskem podzemi

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Nalez artefaktu 14. - 15. stol. v Prazskem podzemi

Post by Tita Iuventia Martia »

Ahoj vsem,

vcera probehla zpravama zajimava vec: pod Vodickovou ul. v Praze, pri oprave kolektoru byl odkryt zajimavy archeologicky nalez, jde o nejake mince, sperky, jehlice atp. z 14. - 15. stoleti. V dispecinku kolektoru by mela byt otevrena vystava se vsemi artefakty, je jich, podle zprav, pres 800.

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Jaj, taky jsem to viděl. Jde především o věci bežné dení spotřeby, kusy pásků a jiné. Vstup je zdarma, vystaveno v budově kolektoru.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Pokud jste poslouchali správně, tak tyto věci budou vystaveny až od července a nevím jestli zdarma, ale o prohlídky je veliký zájem, jsou na objednání a pochybuji že zdarma.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jo jo, taky jsem viděl. Pro Posadowského by tam mohli bý zajímavé špendlíky - ty co byly vidět v TV byli s hlavičkou (nevšiml jsem si jak byla zdobená - jestli tedy vůbec).
Vítězství nebo smrt!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Vladan wrote:JPro Posadowského ...
Díky! Já na to taky koukal dost nadšeně, trochu se to celé podobá těm nálezům z Londýna, doufám, že to taky tak pečlivě zpracují, popíší a vydají. (ale jsme v Čechách, takže se to očísluje a bude to ležet někde v krabici). Jsem zvědavý, jak to dopadne, co z toho nakonec bude vystaveno a jak. Ale i ten kraťounký záběr na ty špendlíky mi přesně připomněl ty Londýnské. Už se těším na výsledky...
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Co jsem s nima komunikoval ,tak je to vystaveno v prostorách
centrálního dispečinku na Senovážném náměstí 11.

Bohužel jen vrámci celé prohlídky
http://www.kolektory.cz/index/10_zt.html
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Neproběhla nějaká zpráva o těch nálezech v tv nebo novinách, popř. nějaký link. Rád bych to také alespoň takto viděl. Díky
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Olga
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Olga »

Obávám se, že na nějaké rozumné zpracování těchto nálezů si bude muset pan z Posadowa buď hódně dlouho počkat, nebo si je zpracovat sám :( Nedávno v Tv proběhla zpráva o artefaktech uložených v chrámu sv.Víta, kde říkali, že ani sami pořádně nevědí, co tam vlastně mají. Opravdu smutné :cry:
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Dnes jsem měl to štěstí že jsem se dostal do kolektoru.
Jsou tam čtyři opravdu zajímavé vitríny, bohužel je na ně asi tak 5 - 10 minut času. Tomu odpovídá i to jak jsem to nafotil. Musel jsem přes sklo, ale snažil jsem se aby alespoň část snímku byla ostrá. Pokusil jsem se také nechat co největší rozlišení. Pokud by se někomu podařilo ty fotky nějak upravit aby byly lepší budu mu neskonale vděčen.
Jinak nálezy jsou datované na přeom 14.a 15. století, byly nalezeny v ulici Na Příkopech - nezjistil jsem bližší místo v hloubce 3-4 m pod povrchem, tedy předpokládaná výška terénu v daném období - možná mělká odpadní jáma nebo nějaký zásyp. Všechny předměty byly na velmi malé ploše.
Ještě jednou prosím nekamenovat za kvalitu fotografií, pokud by měl někdo eminentní zájem tak asi tuším jak se tam dostat k lepšímu prozkoumání. Berte to jako ochutnání.

http://picasaweb.google.cz/richardrosenb/Keramika#
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

richardrg wrote:Dnes jsem měl to štěstí...
To je bombaaa!!! To se vyrovná těm nálezům z Londýna... Jen se obávám, že u nás o tom nevyjde 7 knih...
Budu moc rád, když se o to budeš zajímat dál. To, že jsou ty předměty vystavené ( a dokonce pod čísly) zřejmě znamená, že jsou aspoň trochu zdokumentované, aspoň trochu popsané a ty zprávy o nich někde leží. A leží určitě ve veřejné instituci. Myslím, že není důvod někoho přesvědčovat, aby Tě nechal vyfotit něco ve spěchu přes vitrínu, když to (nepochybně) veřejná instituce za Tvoje peníze zpracovala. Můžu Tě poprosit, abys zjistil, kdo má ty nálezy ve správě a tedy, potažmo, kdo má v šuplíku ty zprávy a kdo nám je tedy dá, když je po něm budeme chtít?
Díky, Posadow.
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Chtěl jsem vyfotit i popisky, ale moc se leskly a jak bývá zvykem jsou nic neříkající např. u poloviny je - kožená část boty a pod.
Podle to ho co vím, tak nálezy jsou majetkem Klektoru a.s., což by byl průšvih, protože jsou to technici, tohle je pro ně naprosto podružné.
A že by někdo dělal podrobnější průzkum nedovedu odhadnout, ten nález byl někdy v květnu a az měsíc už to vystavovali - maximálně to zakonzervovali. Pokud by sis chtěl udělat výlet do Prahy, můžu skusit je ukecat a podívat se tam.
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

richardrg wrote:... maximálně to zakonzervovali...
TAkže konzervátorská zpráva? O to líp... No ne, je potřeba jim vysvětlit, co mají v rukou, ty zbytky bot, případně ty knoflíčky, (tedy jestli to jsou, to jsem moc nepoznal) a ty kusy textilií jsou pro naše podmínky naprosto jedinečné a úžasné a je potřeba s tím podle toho zacházet. (taky je to kůže, doufám, že to neleží celý den ve vitríně silně osvětleno a ohříváno žárovkou, stejně jako ty textilie)...
Moc rád bych to viděl naživo, co takhle 30.10, to mám prázdniny? Díky moc
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Archeologické nálezy nemohou být majetkem nějaké soukromé firmy, ze zákona jasně vyplývá, že majitelem může být stát, kraj nebo obec. V tomto případě to bude nejspíš Muzeum hl. m. Prahy, kde je třeba se pídit po informacích.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Posadowski wrote: To je bombaaa!!! To se vyrovná těm nálezům z Londýna... Jen se obávám, že u nás o tom nevyjde 7 knih...
Stejné kousky se nacházejí napříč naší republikou takřka v každém městě, kde se provádí/děl arch. výzkum. Z poslední doby byly prezentovány na výstavách např. v J. Hradci, Opavě...:
http://silva-nortica.blog.cz/0810/vysta ... -npu-opava
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

maser wrote:...nacházejí napříč naší republikou takřka v každém městě...
Kusy textilií větší než 5x5cm? Kus lemu s knoflíčky? Kdeeeeeee????
Post Reply