Měch na vodu

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Měch na vodu

Post by ClaryAldringen »

Zdravím, nedávno jsem byl jedním svým známým požádán o ušití měchu na vodu, nevím ovšem jak moc je tato záležitost historicky věrná a nepatří-li spíš do kategorie fantasy. Proto jsem chtěl požádat neměl-li by někdo z vás nějaké prameny kde je měch na vodu zmiňován, či nějaké další prameny ke způsobu jeho konstrukce. Díky :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Historicky věrné to docela určitě je. Z nálezů toho asi moc nebude, s ohledem na materiál, ale máme je zmíněné v písemných pramenech z různých období - z RS třeba ve franských pramenech. Musel bych zjistit, který kronikář se o nich zmiňuje, ale pokud si vzpomínám, tak Karel Veliký údajně brojil proti uchovávání vína v měchách, namísto kvalitních sudů apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Díky moc, mohl bys mi kdyžtak sehnat nějaké vyobrazení popřípadě popis materiálu či pokus o rekonstrukci?
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No to nevím - jak jsem řekl, to co znám jsou jen letmé zmínky v písemných pramenech dokazující samu existenci měchů, ale nikdy jsem se měchy v RS moc nezabýval - takže materiály a konstrukce neznám, snad se ale někdo najde.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Dobře. Stejně děkuju 8)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Godwik

Post by Godwik »

Výroba by měla být poměrně jednoduchá, bohužel je tam takový malý háček: jak zajistit, aby švy nepropouštěly. Slyšel jsem něco o voskovaných nitích, ale to nemůže stačit. Doneslo se mi, že dřív to lidé řešili tak, že aby toho šití na měchu bylo co nejméně, stahli z kůže malé zvíře, končetiny na kůži zasukovali, zašili spodek a vrch a měli měch. Víc bohužel neporadím a rád bych se také něco přiučil o výrobě měchů. Krom toho jsem taky ještě nikde nesplašil žádnou předlohu.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Nevidím problém v dostatečně hermetickém ušití měchu a následném vyvoskování či jiné impregnaci. Problém vidím v naší mikroflo'ře a zvyku na určité hygienické standarty. Ten měch by fungoval chvilku a po prvním horkém dni by se stal pochodující salmonelou. Nestojí mi to za tu námahu
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Spíš si myslím, že nebude ušit z kůže, ale bude z močového měchýře nějakého většího zvířete - doma už mám připraveno, ale zatím nebyl čas to vyzkoušet. Jinak souhlasím s tím staženým zvířetem, to je jstě také cesta.
Vítězství nebo smrt!
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

V šití problém není, v ruce se to dá sešít bezproblémů aby to neprosakovalo i bez voskování toho švu. Mám to testlé.

Vladan: ušitý bude i z kůže.......

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Nabudu vám do toho chlapi kecat, ale nechci vidět těch breberek co se v tom měchu bude prohánět. Sám vak na vodu z močového měchýře používám, ale musím myslet na to, že voda v něm musí být pořád čerstvá a nenechávat ji zbytečně na slunci. Navíc takový močák se dá dobře prohlédnout jestli někde nečíhá plíseň či hniloba, což u měchu pochopitelně nelze.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

cossack wrote:Nabudu vám do toho chlapi kecat, ale nechci vidět těch breberek co se v tom měchu bude prohánět. Sám vak na vodu z močového měchýře používám, ale musím myslet na to, že voda v něm musí být pořád čerstvá a nenechávat ji zbytečně na slunci. Navíc takový močák se dá dobře prohlédnout jestli někde nečíhá plíseň či hniloba, což u měchu pochopitelně nelze.
Ono mas celkem jedno jestli vodu zapomenes v uzavrene keramicke karafe bez glazury, drevene cutore nebo kozenem vaku. Vsechny ty materialy jsou pri spatnem zachcaeni dostatecne porezni a mikrobu se hold nezbavis... Na druhou stranu pokud tam budes lit vodu z kohoutku ktera je chlorovana a ne ozonizovana tak to mnozstvi dost zredukujes, ale ne uplne. To bys tu vodu musel dotovat chlorem jeste dodatecne :wink:

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Jenže keramiku či sklo mohu horkou vodou zbavit mikrobů. Kůži zničím.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Re: Měch na vodu

Post by narvek »

Na Madeiře snášeli vinaři víno dolů do města v měších vyrobených ze stáhnutých koz. Mikrobujení by se asi dalo řešit kouskem stříbra.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Měch na vodu

Post by Bohuslav »

20 Jišaj vzal osla, chléb a měch s vínem i jednoho kozlíka a poslal to Saulovi po svém synu Davidovi. (1.Kniha Samuelova)
http://www.themorgan.org/collections/sw ... asp?id=251 první obrázek je ona popisovaná scéna, jestli to má být přímo měch na vodu netuším,ale jsou tam hezky naznačený i švy.


7. Větší Legenda od Bonaventury rok 1262
1 Jeden mladík, jménem Gerlandin, pocházející z Ragusy, který vyšel v době vinobraní na vinici, se ve vinařské kádi nahnul pod lis, aby naplnil měchy. Zapříčené trámy se pohnuly a obrovské kameny rozbily smrtelným úderem jeho hlavu.
2 Otec okamžitě přispěchal k synovi, a protože pozbyl vší naděje, zavalenému nepomohl, ale nechal ho pod návalem tak, jak padl.
3 Vinaři, kteří zaslechli žalostný hlas velikého nářku, rychle přiběhli a plni hluboké soustrasti s chlapcovým otcem vytáhli již mrtvého mladíka z trosek.
4 Jeho otec se vrhl k Ježíšovým nohám a pokorně prosil, aby mu ráčil vrátit jeho jediného syna pro zásluhy svatého Františka, jehož svátek se tehdy blížil.
5 Vzlykal v prosbách, zasliboval skutky zbožnosti a sliboval, že se synem, bude-li vzkříšen z mrtvých, navštíví tělo svatého muže.
6 A jaký div! Náhle chlapci, který byl po celém těle rozdrcen, byl vrácen život i celkové zdraví a on s radostí přede všemi vstal, truchlící napomínal a tvrdil, že byl navrácen k životu na přímluvy svatého Františka.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Měch na vodu

Post by Pampalíny »

Měch na vodu se dělá z kozí kůže. Způsob je obdobný jako u výroby dudů.
Problém velký je ta hygiena - což je i důvod proč měch nemám a to na breberky příliš nehledím.

Je tu totiž ještě ten problém, že my měch používáme jen občas, a to, že není pernamentně plný mu škodí na životnost a podporujeto růst plísní apod.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Post Reply