Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Pokusil jsem se o kalibrační stolici ve středověkém stylu. Po několika pokusech jsem zjistil, že jedním tažením jde ztenčit drát z 1,6 mm na 1.37mm, tedy o 0,23 mm! Oproti tažení na houpačce, které jsem si vyzkoušel na Šelmberku je to mnohem méně namáhavé.
Attachments
IMG_3179 – kopie.JPG
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Náhodou jsem narazil na tohle: ...
Znáte někdo toho člověka? Docela by mě zajímalo jaké má s těmi nástroji výsledky.

Editace - odstranil jsem odkaz, pán už sadu prodal. Nicméně byla to za 1000 Kč naděrovaná deska, k tomu navíjecí klika, k tomu děrovací jehla, to celé inzerováno jako sada na výrobu nýtované kroužkové zbroje.

Tak mi to přišlo jako trošku přepálené... Na dotaz mi napsal že žádné nafocené kroužky nemá.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
kiratos
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Tue 05. Jul, 2016 22:40

Re: Brnířina

Post by kiratos »

Ahoj, mám pár dotazů.
Jaké by měly být idealní rozměry vysekávaného kroužku (jeho tloušťka)
A jak se dá docílit tak tenkého zploštění
Image
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Ahoj, no obecně - potřebuješ najít nějaké optimum mezi vahou, pracností a funkcí, resp. materiálem co máš k dispozici.

Odpíchneš se od rozměrů kroužků tam kde jsou nějaké vysekávané (třeba dochované spodky viz http://www.metmuseum.org/art/collection/search/34839) a pak se budeš snažit aby ti vyšel co nejlehčí, stále však ještě pevný kroužek.

Na velké zploštění (nýtovaných) budeš potřebovat velké kladivo :) Jinak nějaké moje kydy k plocháčům viz Ploché kroužky.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
kiratos
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Tue 05. Jul, 2016 22:40

Re: Brnířina

Post by kiratos »

Díky, tvů blog pravidelně čtu, takže jsem v obraze a dosahl jsem podobného zploštění jako máš ty ve svém článku. Jinak se asi budu muset řídit pravidla "když to nejde silou půjde to ještě větší" abych dosahl takového zploštění.
Post Reply