Lovecké brašny

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Begbie »

Výborně, děkuji :)
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by cossack »

Joe wrote:Tkané tašky používali a dělali lesoši a Voyageours, čili ano, bylo by to možné.
:-k No já vám nevím. Nevím jak voyageours, ale indiošské tkané tašky byly krapet něco jiného.
Jak píše kolegyně, není to v zásadě nic proti ničemu, ale vyslovuji jakousi částečnou pochybnost. Tohle mi nepřijde jako typická lovecká/střelecká brašna kolem roku 1750. Problém je, že na tohle období se buď nic nedochovalo, nebo to prostě není detailně datováno. O těchto brašnách jsme se tu už bavili, a originály jsou zachované většinou až z přelomu století. Když už nejsou ty hmotné originály, dalo by se zapátrat na obrazech. Pokud se taková tkaná taška najde na obraze datovaném alespoň na 1770, neřeknu ani popel, ale takto musím zkrátka oponovat.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by cossack »

Nebo spíš mne teď napadlo něco jiného. Lovecké brašny sloužili přece k tomu, aby uchovaly v pořádku a tedy v suchu věci potřebné ke střelbě, na rozdělání ohně, atp. Když si udělám tašku pletenou z čehokoli, při prvním slušném deštíku ta taška bude durch.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Spící Medvěd »

On je problém, že se nemáme ani moc obrazů z období okolo roku 1750 s vyobrazením, oněch bláznivých dobrodruhů působících dle měřítek té doby na pokraji společnosti. Tudíž lovců, lesních běžců a podobných jiných zoufalců, kteří nás zrovna tak zajímají. Tak že ani nakreslené ty brašny moc nejsou. Aaale lovecké brašny, kombinace látky a kůže jsou dochované z období revolučního, tak že já nevidím nejmenší důvod, proč by se v období jen o max dvě desítky let dříve neměli používat. Co se týče ochrany věcí v brašně před vlhkem, je látka poněkud nepraktická, v tom souhlasím, ale nevylučuje to doloženost jejího použití.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by cossack »

Spící Medvěd wrote: lovecké brašny, kombinace látky a kůže jsou dochované z období revolučního,
Jakože tak, aby ten měch byl látkovej? Protože textilní popruh na kožené brašně je trochu něco jiného.

Obrazy nemusí být nutně lovců nebo pádlařů co zrovna vylezli z lesa. Je celkem dost obrazů a rytin různých gentlemanů a vůbec střední třídy a tam se dají nalézt hotové poklady. Akorát, že je obtížné na ně natrefit.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Spící Medvěd »

Su něni mešugé, samosebou . že měch látka, chlopeň koža. Naskýtá se ale druhá otázka, jestli to nebyl jen hevrsak. Ale tím pádem se naskýtá otázka třetí, a nepoužívaly se i havrsaky coby lovecké brašny ? Nic to nemění na to, že fotečky orygošů mam.

To joo, ale gentlemouni si povětšinou brašnu zakoupili u renomované obchodní společnosti :wink: , ale chudák chuďasdobrodruh, povětšinou vysochal sám.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by cossack »

Spící Medvěd wrote: gentlemouni si povětšinou brašnu zakoupili u renomované obchodní společnosti :wink: , ale chudák chuďasdobrodruh, povětšinou vysochal sám.
Čímž se dostáváme k tomu, na co si vlastně Begbie chce hrát. To mělo padnout hned na počátku.
Ale to bych nebyl já, kdybych se v tom nevrtal - neměl by náhodou ten chuďasdobroduh co střílí vysokou v lese spíš při ruce tu kůži??
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Spící Medvěd »

cossack wrote:
Spící Medvěd wrote: gentlemouni si povětšinou brašnu zakoupili u renomované obchodní společnosti :wink: , ale chudák chuďasdobrodruh, povětšinou vysochal sám.
Čímž se dostáváme k tomu, na co si vlastně Begbie chce hrát. To mělo padnout hned na počátku.
Ale to bych nebyl já, kdybych se v tom nevrtal - neměl by náhodou ten chuďasdobroduh co střílí vysokou v lese spíš při ruce tu kůži??
Co já vím ( ale nechci hovořit za něj ), tak lesní tulák. Tzn, při potenciální bitvě kanadská milice.
Jest to tak , koža byla i podle mne materiál častější pro výrobu lovecké brašny, nic to meněmí na skutečnosti, že i kombinované brašny se vyskytovali. Když už jsme u toho, tak i já bych doporučoval tu brašnu celokoženou. Nááhodou, tohle dohadování a rejpání je věcné a baví mne :wink: :twisted:
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Begbie »

Dík za rejpání, bez toho to totiž nejde :wink:
Já to nutně z látky dělat nemusim, jen se tak ptám. Typická věc to asi nebude.

Cossak: dá se udělat látka co tu vodu nepustí, mám takové sukno, ale uznávám že praktičtější bude asi kůže.

edit: když tak koukám na tu fotku tak z ní nejde poznat, jestli to je sukno nebo jen tkanina.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by cossack »

Begbie wrote:
Já to nutně z látky dělat nemusim, jen se tak ptám. Typická věc to asi nebude.
No právě, dá se to okecat, ale není to typické pro dataci a pro toho courrier du bois taky ne.
Já to znám, taky jsem si vyhlídnul jeden typ střelecké brašny a pak jsem to vzdal, protože bych toho splantal moc dohromady.
Když už tu kombinaci textil kůže probíráme, tak tuhle tašku si představím u chlápka z už poměrně civilizované části kolonií, 1760-80, takový nějaký slušně zaopatřený řemeslník, obchodník, farmář, co si občas pro zábavu a přilepšení do kuchně jde picnout kachnu nebo jelena.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re:

Post by Vichrice »

Knecht wrote:Dotaz - jak je to s brašnami z jeleních nohou? Na těch fotkách co nasbíral Medvěd jsou na jedné našité a četl jsem i o tom že se šily přímo z nich.
Našla jsem na netu reprodukci jedné tašky, sešité jelení nohy a bylo tam napsáno toto.

This is a close reproduction of an original 18th century bag housed in the Karl May Museum, Dresden, Germany. The reproduction consists of 7 half-tanned deer legs with dew claws attached, 30 tinned iron cones individually quill wrapped on the bag face, 42 cones on the quill netted base, an 8 strand quill plaited strap, with imitation wampum accents. This is one of 2 such Native bags constructed of tanned deer legs, possibly showing a Germanic influence as per a few European examples constructed of Stag and or Reindeer. The original had considerable wear including missing cones, hair slippage, missing quills............................

Tak nevím jestli je to pravda , Awe tady psal, že je to záležitost 19. století???
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Joe »

Přátelé, tak za 1. tohle i tvarem je heversk, nicméně na otázku, zda se používali heversaky i jako náhražka lovecké brašny je dopověď ANO a běžně. Obr. moc není, ale popisů z deníků je dost. U Indošů byli populární tkáné tašky ale jak bylo řečeno, ty vypadají trochen jinak, asi víte jak ;-), což ale boří mítus, že by se jako lovecké nepoužívali - přinejmenším je to doloženo u Voyageurs, protože i jejich ženy je dost často dělali že. Dále jsou doložené tašky z dek! A tohle právě vypadá na ten případ. Pokud by to bylo z dekoviny, a osobně se mi zdá že jo, pak ale ta látka je dost podobná Rio Grande, čili jihozápad. To by ale pak smrdělo horalem, čili první půlkou 19. století. Nicméně bych nevylučovl tak zcela starší doby, a také netvám na tom, že to je z dekoviny. Jen že podobně ty deky vypadali. Musel bych to mít v ruce.
Nicméně, faktem prostě je, jak jsem již uvedl, že použití heversaků co by lovecké brašny sice nebylo standartní, ale nebylo ani nijak neobviklé, čili podle mne je to s klidem použitelné a nepovažoval bych to zase za něco až tak moc vyjímečného.
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by cossack »

Tak tedy abych byl objektivní, v knize Of Sorts For Provincials autor píše, že shot bags byly malé tašky z kůže nebo lněného plátna pověšené vepředu na opasku (tedy takové ty kapsy na kule jak nosí RR, ale jak vidno není to jen jejich záležitost). Přičemž následná dobová citace od kapitána Johna Knoxe mluví o brašnách z kůže nebo tulení kožešiny. Dálepak jsou v knize tři fotky brašen zhruba z FIW a všechny kožené.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Joe »

Bacha, to je jeden z mnoha zdrojů. Dále byli velké rozdíli v oblastech, společenském postavení a také profesích. Čili bavíme se zde o milici, civilech, vojácích, lovcích a které době a místě? Například ty Voyageurs, tak pokud se nepletu, tak výroba vlněnýcjh šepr a právě brašen ze stejného materiálu a stejnou technikou, tolik populární u Indiánů lesů byla původně domácí práce jejich manželek. Dále, nezaměňovat heversaky s loveckou brašnou. Jak jsem již uvedl, to, co je na obr. není lovecká brašna, ale taška (heversak) a otázka, mohla a používala se tato taška třeba i jako lovecká brašna? Odpověď je, pokud nebyla tradiční (ztráta, rozbila se, nemám na novou), tak ANO. Já mám dojem, že si nerozumíme. To co je na tom obrázku není lovecká brašna, je to typ heversaku, a ten patří k tradiční součásti vybavení, s univezálním využitím.
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by cossack »

Ty jo :? , tak já tu vyštrachám z renomované knihy, že tašky na střelivo z textilu se používaly (ikdyž teda autorovi musím věřit, protože to nedokládá žádným pádným argumentem), čiliže si jakože sypu popel na hlavu a hned tu zase dostanu kázání.
Kdo tady komu nerozumí? :-k
Post Reply