stany

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Pokud použiješ na stan kvalitní hustě tkané lněné plátno, tak žádnou impregnaci nepotřebuješ a jen tak to neproprší. Když už budeš mít stan tak samozřejmě můžeš mít podlážku, ale rozumnější je podle mne pořídit si postel, nadzemní lůžko či nějaké lehátko - když už máš na stan, budeš mít i na jeho vybavení.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Podlážka do stanu je poměrně novodobý vynález. Být tebou tak o něm moc nepřemýšlím. Vybav si stan tak, abys to přežil bez podlážky. Houně či ovčí kožešiny pod sebe. Úplně dolů se vyplatí vozit kousek sena.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Jako podlážku bych doporučila to, co Ronšperk. Jinak lněné plátna se prodávají i impregnované, kupovala jsem je ve Svitapu. Režné neimpregnované asi nějaký ten déšť taky vydrží, ale může se srazit, takže je s tím třeba počítat při šití, případně ho předem vysrážet. Impregnované plátna jsou už vysrážené.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

zdravim vospolok...mohli by ste mi prosim poradit, kde sa da zohnat kvalitnestanove platno? nejak sa mi to nedari najst a takisto sa v tom zas tak moc nevyznam...vopred dakujem
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Poslední výrobce v Čechách je Svitap, někdo tu nabízel jeho vzorníky.
Pokud nechceš impregnovat tak potřebuješ plátno nejméně 360 g/m2, to se běžně používá ve směsi z bavlnou a dá se koupit i s impregnací od výrobce.
Protože chci také šít stan tak jsem si procházel látky a osobně bych chtěl čistý len nejméně 450 g/m2. Myslím že v nabídce mají 480 g/m2, ale ta cena jde pak dost nahoru.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

http://www.svitap.cz/cz/home.aspx
Dělají stanovky bavlněné i lněné. Případně zavolej rovnou na tohle číslo a vyžádej si vzorník - 605700629 (pan Dohnal)
Jinak my máme čistý len, impregnovaný od výrobce v gramáži 510 g/m2, ve vzorníku je to č.711234
Bavlna nebo směs bavlna/polyester je pak levnější, ale gramáž to chce minimálně jak píše Richardrg. S vyšší gramáží zase stoupá cena.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

dakujem
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Ještě co jsem se teď dívala do vzorníku, tak v čisté bavlně se mi zdá nejvhodnější vzorek č. 820494 v gramáži 410 g/m2
a ve směsi bavlna/polyester vzorek č. 840500 v gramáži 395 g/m2.
Směs je o něco pevnější než čistá bavlna a odolává lépe plísním.
Ale ať už se rozhodneš pro len nebo bavlnu, chtěj to rovnou impregnované.
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

taky jsem tam koukal, a na stránkách mají odkaz na dceřinou společnost technoĺan, možná by se to dalo koupit i na Slovensku.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jestli chceš prubnout stanovku a nevadí ti bavlna tak doporučuji campingtex. Bral jsem od nich dřív lněnou stanovku, ale už dělají jen bavlněnou - vypadá stejně a je taky kvalitní.

http://www.campingmarket.cz/redakce/ind ... lozka=9368
Vítězství nebo smrt!
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

V Lomnici mám tátu, znám to tam i ty látky, přeci jenom dávám přednost větší gramáži. Mám vsugerovanou představu, že nebude tak náchylná na roztržení. Navíc další důležitou věcí je i počet nití, ve svitapu to mají přímo na stránkách, látka o menší gramáži může mít více nití, ty jsou pak tenčí, tenčí je i látka, ale vodu drží lépe.
Bavlněné vlákno má také jinou nasákavost než len.
Last edited by richardrg on Sat 28. Feb, 2009 20:26, edited 1 time in total.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Taky bych dala přednost vyšší gramáži. Ten minulý stan jsme měli přes 300 a připadalo mi to tak minimum. Byl lehký a skladný, to byla výhoda. Ono ty tenké stanovky taky vydrží, ale používáním se v těch místech, kde na ně svítí slunko ještě ztenčí a pak snáz proprší a můžou se roztrhnout. Mám to odzkoušené na dětských táborech.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Z toho plátna z Campingtexu (to starší lněné) máme můj velký kužel a jeden malý, z toho nového bavlněného zbytek a všeu funguje skvěle, netrhá se a to to zažilo vychřici s deštěm. Z toho plátna máme i postele pro družníky a vydrží i sponí se společností bez jakýchkoliv defektů. má 290 g/m2 a je to rozhodně o dost silnější plátno, než ktreré používá pí Žižková.

Vzhledem k tomu, že ve svitapu mají plátna okolo této gramáže také bavlněné a ty s větší gramáží jsou tak na plachtu na auto (viděl jsem vzorník), tak bych to asi moc neřešil.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Zdislava
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 256
Joined: Tue 06. Dec, 2011 19:59

Re: stany

Post by Zdislava »

chtěla bych se zeptat, čím malujete na stany (když nejde o celý díl z barevné látky) a případně jak moc je to doložené?
choť pana Přibyslava z Pořešína, třetí dcera pana Jindřicha z Rožmberka
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: stany

Post by richardrg »

Malované stany v ikonografii najdeš relativně často, ale spíše než plochy bávají malované různé ornamenty.

Na stany malujeme ledačím, záleží nakolik se chceš podržet dobovosti. Asi nejlepší by bylo rozdělat čisté pigmenty v oleji, např. lněném.
Post Reply