Římský štít

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Moc pěkné. Někde jsem ten štít z Pazyryku víděl /myslím v Osprey/, ale ten byl čtverhraný.

Ta věž 19 mě zajímá čím dál tím víc. Podle pana Jamesona byl ten podkop plný římských mrtvých po něúspěšném podzemním boji s Peršany, Teď peršan ve zbroj, asi se tam toho našlo hafo....
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Merlkir »

K Pazyryku mám jen tuhle stránku. Štíty tam nejsou, ale zato jsou tam obrázky úplně super postrojů na koně, sedel a tak:

http://depts.washington.edu/silkroad/mu ... zyryk.html

K Dura Europos jsem shodou okolností četl zajímavý článek:

http://www.kavehfarrokh.com/news/the-ca ... -shapur-i/

Profesor Farrokh se většinou zabývá bojem proti negativnímu obrazu Íránců/Peršanů v holywoodských filmech (zní to blbě, ale jsou to dost zajímavé články), ale tady zmiňuje dost neobvyklou taktiku ze strany Peršanů při dobývání DE - plynový útok

Scrollujte dolů tak do půlky stránky k

The case of Dura Europos: “Gas warfare” or smoke inhalation in confined tunnels?


jestli to překládám dobře, tak tam pálili asfalt a síru...

ej, a omlouvám se za OT. *^_^*

Zpět ke štítu - zajímalo by mě, jak moc to mělo efekt proti všemu krom šípů, přijde mi to takové chatrné. Viděl jsem tu na foru jiný proutěný štít a ten vypadal bytelněji. Kdysi jsem viděl video rekonstrukce Spary a přišlo mi to vyloženě fórové. Možná to bylo špatně udělané, ale děsně se to blembalo..
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

No jo, Dura Europos je fascinující lokalita a Jamesova závěrečná zpráva o zbraních a zbrojích je úchvatná (přestože jsem dosud neměl čas procházet to podrobně, jen jsem nahlížel na některé věci).

Mimochodem, dost nálezů právě z Dura Europos lze prohlížet na této adrese (stačí do vyhledávání zadat "dura europos". Výše uváděné štíty jsou zde a .zde.

Jinak, asi to do jisté míry účinné bylo, když to používali. Je potřeba si uvědomit, že po tom, co to nějakých 1750 let leželo v zemi už to asi není v takové formě jako v době používání. Obecně si myslím, že ta kůže ten proutěný základ hodně zesílila. Každopádně je třeba také se zamyslet nad účelem. Je docela dobře možné, že takové štíty používaly nějaké lehkooděné jednotky, u kterých se moc nepředpokládalo, že se budou bít s protivníkem v boji zblízka. Hlavní u nich mohla být především rychlost a pohyblivost pro náhlé přepady typu udeř a uteč. Štíty pak mohly sloužit jen na občasné vykrývání nějakých projektilů či sem tam nějaké té rány mečem či kopím. V takovém případě mohl být takový štít klidně z hlediska ochrany dostačující a z hlediska pohyblivosti velmi vhodný.

Čau
Saša
Last edited by Alexandr on Tue 17. Mar, 2009 7:45, edited 1 time in total.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Ta konstrukce není špatná-snadno opravitelná,a i při velkých rozměrech lehká-a trocha blemcání nevadí-pokud nečelíš drtivým zbraním-pokud to zabrání hlubšímu průniku šípu nebo oštěpu,tak kopí se taky nechytne,a meč to ustojí líp než štípající se dřevo..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Neštípaná surovka je šílený materiál. Když se dobře natočí, má tloušťku na exponovaných místech klidně i půl centimetru a prorazit se dá opravdu těžko. Tudíž se domnívám, že by podobný štít mohl být opravdu velmi účinný.
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Merlkir »

Ještě jsem našel tohle, ale nevím z kterého Osprey to je:

Image


edit: je to z Rome's Enemies: The Desert Frontier
User avatar
JakubV
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Wed 11. Jan, 2012 22:42

Re: Římský štít

Post by JakubV »

Nazdar, existuje fotka fajjúmskeho štítu zozadu? Vlastne, existuje akékoľvek zobrazenie neskororepublikového štítu zozadu? Ide mi o "rebrá" zosilňujúce štít (napr dura europos a všetky repliky)....našiel som túo repiku http://www.myarmoury.com/nateb_othr_nate_fayum.html, tá "rebrá" vzadu má, neviem ale, či sú podložené nejakým zdrojom, alebo nie. Ja som našiel takéto štíty zobrazrné len spredu...rebrá sú logické, ale kľudne si viem predstaviť aj možnosť, že sa nepoužívali.
Vor noch dy czwey dink
syn allen kunsten eyn orsprink
Swach vnde sterke
Indes das wort mete merke
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Římský štít

Post by Sidney »

Dyt to tam píšou "The original was slightly curved, comprised of three layers of birch strips, and covered front and back with wool felt which was doubled over the rim and stitched on."

T, zn. vypouklý štít lepený ze tří vrstev, to nepotřebuje žebra. Mrkni se na ikčovy stránky na štíty pro franky
User avatar
JakubV
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Wed 11. Jan, 2012 22:42

Re: Římský štít

Post by JakubV »

To mi je jasné, že nepotrebuje rebrá, ale štít z dura europos "rebrá" má....čiže- je to moderný postup, takto spevňovať štít, alebo je starší a použiteľný (a hlavne používaný) už v 1. st.pnl? Jediná nápoveda je zadná strana fajúmskeho štítu- ktorú sa mi nedarí nájsť...
Vor noch dy czwey dink
syn allen kunsten eyn orsprink
Swach vnde sterke
Indes das wort mete merke
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Římský štít

Post by Alexandr »

Zdravím,

štít z Fajjúmu žádné žebrování neměl. Obrázek štítu z více stran lze najít zde.

Saša
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Římský štít

Post by Sidney »

Štíty lepené vypouklé prostě žebra nepotřebují. Empiricky vyzkoušeno
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Římský štít

Post by Wothan »

No technicky je problém spíš s plochými. Prohnuté zpevní už samotný tvar.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: Římský štít

Post by Appendix »

Plochá parma používaná auxiliemi se našla taky. Byla sestavena z tenkých prkýnek, místo dřevěných spojovacích svlaků byla zpevněna plochými železnými pásky.
Zajímavé je, že štíty které používáme my, jsou oproti těm původním dost humpolácké a hlavně 2x tak tlusté. Co jsem zatím viděl okrajová kování germánských, římských i keltských štítů, tak se jejich tloušťka pohybovala okolo 5-6mm. Chtělo by to nějakej crash test. Je jasné, že rána tupým mečem by takový štít nejspíš rozlámala, ale ostrá zbraň se chová úplně jinak. Asi vydržely mnohem víc než si dokážem představit.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Římský štít

Post by Alexandr »

Myslím, že potažení těch štítů kůží (a plátnem) jim dodávalo značnou pevnost a výdrž. Ono není náhodou, že se to takhle používalo. Ta kombinace je zcela určitě velice dobře promyšlená tak, aby co nejvíce využila předností obou materiálů a do jisté míry potlačila negativní stránky obou materiálů.

Saša
RelPel
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Mon 05. Apr, 2010 13:31

Re: Římský štít

Post by RelPel »

Niekto už tu písal o neštiepenej surovke. Je to sakra mocný materiál. Ak je štít potiahnutý takouto surovkou, osobne neverím, že by bolo možné ho preseknúť alebo prebodnúť mečom a sekerou tiež nie.
Post Reply