Středověká vzdělanost

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Středověká vzdělanost

Post by Andre »

schejby wrote:Ahoj!!! Mam seminárku na tohle téma, nemohl by mi prosím někdo poradit (literatura, www...)???
Úplně cokoliv mi pomůže... Děkuju mockrát!!! Ahoj
Z toho, co mi prošlo rukama:

1/ Jacques Le Goff - Intelektuálové ve středověku
http://www.kosmas.cz/knihy/62797/intele ... tredoveku/

2/ Jacques Le Goff - Středověký člověk a jeho svět (spíš jen tak okrajově)
http://www.kosmas.cz/knihy/60481/stredo ... jeho-svet/

3/ František Šmahel, Martin Nodl - Člověk českého středověku
http://www.kosmas.cz/knihy/62527/clovek ... tredoveku/

... Teď mě napadá ... zajímá tě obecná vzdělanost (prakticky žádná) nebo vzdělanost intelektuálů (překvapivě vysoká)?
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Re: Středověká vzdělanost

Post by Opat »

schejby wrote:Ahoj!!! Mam seminárku na tohle téma, nemohl by mi prosím někdo poradit (literatura, www...)???
Úplně cokoliv mi pomůže... Děkuju mockrát!!! Ahoj
Krom toho co pise Andre, bych mrknul jeste na Jacques Le Goff - Jean Claude Schmitt (ed.): Encyklopedie stredoveku. Praha 2002.

Pokud by te zajimaly treba i starsi nazory na ceske prostredi (pro nejake srovnani a tak), popr. prinosny pohled archeologa, podival bych se na praci Rudolfa Turka Pocatky ceske vzdelanosti nekdy z 80. let.

Obecna rovina je zachycena v zakladnim souboru edicni rady Ceske dejiny z Lidovych novin - namatkou Trestikovy Pocatky Premyslovcu, Zemlickovy Cechy v dobe knizeci atd.

Tezko se takhle radi, je toho celkem dost (hlavne studii a clanku). Kdyz tema nejak bliz vymezis, bude se i lip radit. Kazdopadne bych zacal tou Encyklopedii a Clovekem ceskeho stredoveku.
Last edited by Opat on Wed 31. Jan, 2007 16:53, edited 1 time in total.
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Muzes resit (jako uz pred tebou mnozi jini odbornici :) ) problem lidove a ucene kultury - podrobneji viz Le Goffova a Schmittova Encyklopedie, povahu pisemnictvi rane stredovekych Cech (cili byla - nebyla staroslovenska vzdelanost, jak moc, jak vypadala), a radu dalsich temat. Cili to nejdulezitejsi: jak ma ta seminarka vypadat? Jake sou na ni naroky? O jakem stupni skolstvi se tu vlastne bavime? :wink:
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

pokud by tě zajímala vzdělanost na Evropském východu, či přesněji v Byzanci tak pro začátek:

Dostálová Růžena.Byzantská vzdělanost, nakl. Vyšehrad, Praha 2003

:wink:

Jinak iupřesni jaká problematika, neboť mě napadá mnoho témat o kterých by se dalo psát.
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Člověče sypu si popel na hlavu, já uplně zapomněl na svého miláčka Abaelarda :oops: (to je tím zařazením pod fórum Vrcholný středověk a přitom destinace v zemích Koruny české :wink: ) - pokud bys chtěl práci zpestřit zajímavostmi, nesmíš opomenout titul Abélard a Heloisa. Dopisy utrpení a lásky. Praha 2003. Je tam i velmi fundovaný úvod z pera dr. Pavlíny Rychterové
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

No a co se týče toho srovnání s renesancí, doporučil bych ti v obecné rovině klasickou práci Josefa Macka Italská renesance. Praha 1965, pak analogický titul k Le Goffovu sborníku Renesanční člověk a jeho svět. Praha 2003 - editor Eugenio Garin. K českým poměrům pak myslím postačí práce Františka Šmahela Humanismus v době poděbradské. Praha 1963 a soubor studíí téhož autora Mezi středověkem a renesancí. Praha 2002. Nakladatelství Vyšehrad pak má každým dnem vydat zýsadní práci Paula Oskara Kristellera Osm filosofů italské renesance - ale nevím jak rychle se to objeví v knihovnách :? http://www.ivysehrad.cz/katalog.asp?nav=&id=1768
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

JO a upozornění na závěr (ono to snad vyplyne z toho Šmahela): polsedních pár desítek let se odborníci snaží zakotvit v historické paměti národa, že renesance je integrální součástí středověku, ne jak to vnímalo 18. a 19. století, jeho protiklad. Velká renesance navazuje na řadu dřívějších renesancí, neboť středověk se pravidelně vracel ke kořenům. Ale nevím, jak ráda tohle tvá učitelka uslyší. :biggrin:
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Opate, kteří odborníci?
nunc est bibendum
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Jura wrote:Opate, kteří odborníci?
Všichni vycházející z Macka a Šmahela... Viz teze, že neexistuje "pravá renesance" mimo Itálii, vůbec už ne v Zaalpí. I když samozřejmě diskuse stále trvá (oba tábory mají své zastánce, čili ani Burckhardt není mimo hru). Já přiznávám, že jsem v tomto pod vlivem svých olomouckých učitelů :wink:
Last edited by Opat on Tue 13. Feb, 2007 10:59, edited 1 time in total.
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Opat wrote:Člověče sypu si popel na hlavu, já uplně zapomněl na svého miláčka Abaelarda :oops: (to je tím zařazením pod fórum Vrcholný středověk a přitom destinace v zemích Koruny české :wink: ) - pokud bys chtěl práci zpestřit zajímavostmi, nesmíš opomenout titul Abélard a Heloisa. Dopisy utrpení a lásky. Praha 2003. Je tam i velmi fundovaný úvod z pera dr. Pavlíny Rychterové
Plus se mrkni případně do sborníku k jubileu prof. Šmahela - Evropa a Čechy na konci středověku. Sborník příspěvků věnovaných Františku Šmahelovi. Ed. Eva Doležalová - Robert Novotný - Pavel Soukup. Praha 2004.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

jo, už se chytám........já pro todle období už dlouho nic nečetl a ty 2 sborníky vůbec :oops:
nunc est bibendum
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Jura wrote:jo, už se chytám........já pro todle období už dlouho nic nečetl a ty 2 sborníky vůbec :oops:
Ta Mackova práce je z ´65 a je to taková marxistická klasika (míněno v dobrém! - byla na Západě i přeložena a vážně diskutována). Vážně doporučuju Šmahelův Humanismus v době poděbradské (taky starší práce) a soubor studií Mezi renesancí a humanismem. No a teď nově toho Kristellera. Ve škole nám o něm moc básní. Osobně se těším na jeho pojetí Petrarky a Lorenza Vally. Obecně se ví, že Valla vyvrátil Konstantinovu donaci, ale (u nás) méně, že to bylo z podnětu samotného papeže Eugena IV., který byl jeho patronem. :biggrin: Prostě není to tak jednoduché téma, jakože po temném středověku náhlý zlom a je tu jasná renesance. Bohužel se to tak (možná jen někde) pořád učí. Ségra je na střední, tak to mám doma... :?
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Jinak ten sborník co tu na něj odkazuju tvoří příspěvky jeho žáků. Pak mu vyšel i sborník prací kolegů a přátel - už na něj někdo odkazuje v sekci Knihy. Jmenuje se to Verba in imaginibus
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Opat wrote:Jinak ten sborník co tu na něj odkazuju tvoří příspěvky jeho žáků. Pak mu vyšel i sborník prací kolegů a přátel - už na něj někdo odkazuje v sekci Knihy. Jmenuje se to Verba in imaginibus
Ten odkaz je samozřejmě v sekci Pozdního středověku
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Středověká vzdělanost

Post by Andre »

schejby wrote:Ahoj!!! Mam seminárku na tohle téma, nemohl by mi prosím někdo poradit (literatura, www...)???
Úplně cokoliv mi pomůže... Děkuju mockrát!!! Ahoj
Tak co, jak to dopadlo?
Post Reply