Přilby pozdního středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Klobouky!!

Post by Sidney »

Já taky ne
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Klobouky!!

Post by Sidney »

Přesněji řečeno znám nálezy klobouků pro 13. st. až přelom 13/14. st. a pak konec 15., mezi tím nic.
Alweron
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

vycpávka

Post by Alweron »

Nevíte někdo, jak to bylo s vycpávkou pod ty lebky? Jestli pod to nosili třeba klasickej batvat, anebo třeba jenom vrstvu nějaký tlustší vlny, nebo tak...
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Re: vycpávka

Post by Martin »

Alweron wrote: Jestli pod to nosili třeba klasickej batvat, anebo třeba jenom vrstvu nějaký tlustší vlny, nebo tak...
Pozdně středověké přilby měly ve většině případů normální vycpávané polstrování přišité k řemínku, který držely obvodové nýty.
Pokud měla helma kroužkový závěs, byl také vypolstrován, aby byl funkční a dokázal tlumit rány.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: vycpávka

Post by Sidney »

I ty vrcholně středověké měly polstrování resp. vývaz - buď po obvodu přišité /což je archeologicky doloženo/, nebo přinýtované.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Sidney: hezky se to poslouchá :) Nenašel sem třeba bascinet co by neměl přípravu na závěs a obvodové dírky mají taky asi všechny:) Ale jak interpetruješ kroužkové kukly z Wisby :)
Jinak na začátek 14.stol je nálezů bohužel dost málo na kvantifikaci... a dozvuky kroužkových kapuc jsou dost patrné :) Takže já bych byl v závěrech opatrnější:)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Co mají kroužkový kukly z Wisby společnýho s polstrováním přileb?
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Na přilbě typu cerveliere z Niederealty, poč. 14. st. nalezené ve švýcarsku je dochován polstr - schema zde

Image


přilba vypadá takto a ten polstr je přišit k dírkám po obvodu


Image


celý článek je zde

http://www.tgorod.ru/index.php?contentid=244


celkem mě to yaujalo a něco na toto téma jsem sepsal, časem to bude na LH.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Pěkný :)
předpokládáš aplikaci helmice s polstrem na kroužkovou kuklu? nebo jaký byl účel kukly? Bylo o tom už pár debat, a myslím že si tam nebyl, tak se rád dovím tvůj názor :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Já si myslím, že polster byl i na kroužkový komplet , takže jistě i na kapuci která je jěště v první třietině spojená s kroužkovým kompletem.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

A polster pod kapuci taktéž? Odpovídají tomu rozměry nálezů? Já bych očekával na kapuci nejvýše vývaz aby to drželo kde má
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Trochu nerozumím té stavbě vět.Kroužkový komplet býval podšitý nebo se natahovaly holé kroužky na batvat /co krk/?Posadit navrch lehce polstrovanou helmu mi nepřijde scestné.Polstr zajistí,že nebude klouzat kov po kovu.
Co takhle prověřit to praxí?
Smrt je smyslem života.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Jiři z Holohlav wrote:Trochu nerozumím té stavbě vět.Kroužkový komplet býval podšitý nebo se natahovaly holé kroužky na batvat /co krk/?Posadit navrch lehce polstrovanou helmu mi nepřijde scestné.Polstr zajistí,že nebude klouzat kov po kovu.
Co takhle prověřit to praxí?
S tím se nikdo nepře, ale na neklouzání stačí vývaz... pokud tam bude polstr tak je to dle mě zbytečné. Tot vše co sem chtěl říct.
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Přilby pozdního středověku

Post by Czernozub »

Může být pod lebku vycpávaná kukla? mám na mysli toto Image

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Ledenický z Ledenic
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Sat 02. Oct, 2010 17:31

Re: Přilby pozdního středověku

Post by Ledenický z Ledenic »

Můžu se zeptat do kterého roku lze max. předpokládat výskyt šlapu s vizorem - psí čumák ? díky
Post Reply