Stavba katapulty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo, v pohodě, ono se to dalo pochopit asi i jinak :wink:
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Měl bych možna zajímavou poznámku ohledně stavby obléhajících strojů přímo na místě. Díly z čerstvě pokáceného dřeva byly spojovány raději provazy než železnými obručemi a zpočátku tak byla váha projektilu menší, než u stroje se suššího dřeva, aby nedošlo k prasknutí vahadla.
Pročítám zrovna polskou práci Andrzeje Michalaka o východních Slovanech a jsou tam kapitoly o byzantských obléhacích strojích a jejich taktice s důrazem na střelbu v kontrastu s Rusy a jejich bojem na tělo. Měl by tam být i poměry váhy závaží a projektilu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To se ovšem asi týká spíše vahadel apod. konstrukcí - ty catapulty jsou poměrně dost náročné konstrukce kde se běžně používalo přinejmenším v Antice kování apod.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Ano myslel jsem vahadlový katapult. Údajně po dvou týdnech, pokud se jednalo o vahadlo z jehličnanu, kdy náležitě proschlo, bylo možné vrhat projektily v plné váze.
Jinak pokud někdo by jste chtěli něco takového stavět, tak mám plány na stavbu funkční repliky pro interierové použití na hliněné kuličky :lol:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Aha, zase lapsus v terminologii. Vahadla nejsou katapulty i když to tak laická veřejnost prostě bere. Katapulta, catapulta (nebo taky euthytonon) je vždycky tormento. Vahadla měla různé názvy, ale proto že se v Antice prakticky nepoužívala a k jejich většímu rozvoji tak došlo vlastně až v Byzanci a ve středověké Evropě, nedá se tu použít přímo klasická antická terminologie. Čili nějaké ty blidy, trebucia, trebuchety apod. U nás se tomu často říkalo jen prostě "prak" nebo "velký prak" a to někdy třeba i v jinak latinsky psaných pramenech. Zkus tomu taky říkat prak nebo vahadlo ať v tom zbytečně nemáme bordel.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Už brzy bych měl elektronicky aktivní, takže určitě pošlu. Jedná se model praku v měřítku 1:50, jehož velký bratr byl postaven a následně vyzkoušen na svazarmovském letišti u Drahutuše pár kilometrů od Helfštýna někdy v roce 1986-87. O celé této akci mám článek, kde jsou popsány i problémy s otevíráním kapsy, aby projektil nakonec letěl optimálně v ideálním nastavení samospouště pod úhlem odhozu 45°. Nejlepším výkonem bylo 200m, kdy váha projektilu ( bečky) byla 90kg, zátěž kolem 6t.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

To je z ABC že ?
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Jasně :) Před několika lety jsem dělal čistky mezi ročníky od roku 1980 až 1991 a musel jsem je zredukovat jenom na články a vystřihovánky, případně návody, které by se ještě hodily.
Ale říkám si, že možná mé příspěvky ohledně praku by byly spíš vhodnější na diskusi vrcholného a pozdního středověku.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Jo, jo, my pamětníci si ještě vzpomínáme na to, kterak tento prak stál na předhradí Helfštýna a kterak nám létaly zapálené "koule" vrhané z něj, nad hlavami, nám, užasle hledícím a stojícím na "široké zdi" (štítové přední hradbě), při nočním dobývání hradu (tuším 1987)...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Ještě jsem si vzpomněl, že mám okopírované plány na filmové praky dělané pro natáčení Johanky z Arku (Luc Besson) - sice pro film a pozdní středověk, ale kdyby to nějaký vážný zájemce chtěl, rád zapůjčím.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Tak jsem konečně sehnal materiál a snad si přes zimu najdu čas na stavbu.

Otázka na ty z vás, kteří mají se stavbou zkušenosti: Nepodařilo se mi sehnat vyschlou dubovou fošnu (průřez 50x200). Když jí budu nechávat vyschnout, tak se zkroutí a možná na koncích popraská. Jak jste to dělali vy? Stavěli jste z vyschlého dřeva, nebo ze syrového a pak nechali konstrukci vyschnout? Ve starověku a středověku se obléhací stroje stavěly až na místě (až na pár věcí, které si vezli sebou), tudíž to museli postavit také ze syrového. Já své vlastní zkušenosti nemám, a tak se obávám o pevnost konstrukce.

Díky za radu.
Vítězství nebo smrt!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

A nebyly ty stroje náhodou na jedno použití a prostě to dřevo nestihlo vyschnout, tak to nějak neřešili?
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Některá obléhání zase tak krátkodobá nebyla, a jestliže se vedly války přibližně od května do řína, byly stroje vystaveny i vysokým letním teplotám a přímému slunečnímu záření, a tak mohly vysichat fakt docela rychle, což není moc dobrý. A to nějak řešit museli.
Vítězství nebo smrt!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Sichr, ale nebyly ty mašiny prostě spotřební? Když to ruplo nebo to nepřítel zničil, tak se hned postavila nová?
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Ty největší stroje byly velké praky - a tam se vzhledem k jednoduchosti principu nějaká ta vůle vzniklá schnutím snese. I když tak velké stroje spadají až do vrcholného středověku...
U strojů vyžadujících preciznost se zas ty citlivé části dají stěhovat rozebrané. Když se pak trochu zkroutí jen stojan ze syrového dřeva, nic se neděje.

Co se rozbije, se buď udělá znova nebo vyhodí...

Ale některé části se zpevňovaly kováním, to nemuselo být jen čistě kvůli odolnosti, ale možná to pomáhalo i právě kvůli tomu kroucení. Ale nejsem tesař, tak si tím nejsem jistý :)
Post Reply