Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Spící Medvěd wrote: krejčí se podle mne snažili použít nitě stejné barvy jako látka.
Já bych to taky tak viděl, doposud jsem na to používal látací přízi, teď bych se přece jen rád posunul někam dál. Ty vypárané nitě :idea: jsou dobrý nápad, vyzkouším, poreferuji.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Odívání

Post by awe »

ad. vypárané nitě - prý se to tak dělalo... ale obávám se že u většiny dnešních látek moc uspěšný nebudeš... pevnost nic moc :(
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Odívání

Post by Spící Medvěd »

Navedl mne na to snad Gryzloch, když si šil rajflmeňák, tak používal nite vypárané z třepení perelíny a rukávů.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Vichrice »

Já osobně si myslím, že tudy cesta nevede, jestliže máte nitě na sešití kabátu, tak na dírky nebude používat vypárané. Stojí to za zamyšlení !
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Vichrice »

Begbie wrote:Obšil bych hnědou vlnou nebo lnem, dělal jsem to tak na košili ze sukna (vlnou), a pohoda. Tady přírodní hnědá, nebarvená http://www.pleteni.cz/rucni_48_sumavska.htm Kdybys toho chtěl trošku na obšití dírek můžu poslat poštou, máme něco málo doma, když tak SZ.

Edit: nemám to ale ničím podložené, je to taková pocitovka, víš jak :wink:
Tohle je ta správná cesta - vlnu, len, režnou nit tu mají řemeslníci vždy.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Vichrice »

Dočetla jsem se je, že v letech 1665-1666, bylo v Québecu 8 krejčích, puškařů 2, celkem 202 řemeslníků. Celkem lidí ve městě 547, žen 187, mužů 360.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Zpět ke knoflíkovým dírkám. Probral jsem se nějakými podklady co mi poslala drahá kolegyně Vichřice a vyšpekuloval jsem následující. Chytrá kniha povídá, že v 18.stol. nebyl výběr barevných nití zase až tak velký.
- Takže na obšití dírek by měla být bílá nebo černá OK.
- Staré krejčovské pravidlo dí, že nitě by měly být o dva stupně tmavší než podkladní materiál.
- Na většině zkoumaných originálů z modré látky bylo obšití v černé.
- Na uniformách je běžné obšití červené (zřejmě tedy myslí anglické uniformy)
- Všechny knoflíkové dírky na originálech, a to i na méně honosných, jsou vypracovány velmi pečlivě. I těch pár odfláklých je ještě o dost lepší, než co jsou dnes běžně k vidění na replikách (podklady pochází odhadem z devadesátých let)
- dírka je po obvodu vyztužená silnější nití a až poté je velmi hustě obšitá nití tenkou (čiliže padá varianta obšívání vypáraným materiálem)
- důležité je věnovat pozornost tomu aby ta silnější nit a ta tenká byly stejné barvy
- zmiňuje se tam to hedvábí (asi moc materiálů na výběr nebylo, když se mělo obšití provést tenkou nití a hodně hustě)
- dírky byly prosřihlé dosti dlouhé, víc než je obvyklé dnes, kdy se dělají přesně na knoflík. Byly i extrémě dlouhé dírky, ale u nich byla větší část falešná
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Mám tu jeden takový dotaz do pléna. Je šance nakoupit dosti levně (za víc než poloviční MOC) kalhotové přezky. Je to ovšem podmíněné větším odběrem. Zajímalo by mne, jestli je po tomto zboží nějaká poptávka, tzn. jesli se mám hecnout a vzít dva druhy, aby bylo na výběr.
Nepřijímám žádné objednávky, jen mně prostě zajímá, jestli je mezi patřičnými hobbysty o tohle zboží zájem. Když z vašich reakcí zjistím, že je reálné udat alespoň deset párů, nakoupím podle svého uvážení a pak nabídnu.
Jinak si to vyřešíme v úzkém kroužku.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Odívání

Post by eye »

No já bych zájem měl, ale záleží na tom, o jaké přezky se přesně jedná. Tedy materiál, tvar, velikost. Nemáš bližší info? Co foto?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Zapoměl jsem dodat co jsem považoval za samozdřejmé. Materiál mosaz, provedení jednoduché, nezdobené - pro "pracující". Pro ilustraci by mohlo sloužit toto
http://www.re-enactmentshop.com/NAP-Kne ... le%201.JPG
Na výběr by nejspíš bylo ze dvou oválných variant, velikost stejná na pásek 24mm.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Vichrice »

Myslím, že máme nové téma k debatě. Dočetla jsem se, že volán na košilích, byl s jiné látky, než samotná košile. Košile - len a volán - mušelín. Tak, to by znamenalo, že to máme všichni na prd??!! :-k
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Odívání

Post by eye »

Tak ta přezka mi přijde moc "složitá". Neříkám, že se nepoužívala, ale asi bych uživil spíše nějakou úplně jednoduchou, viz.

http://www.re-enactmentshop.com/NAP-Belt_buckle_M.jpg
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Odívání

Post by Kopnuty_konem »

User avatar
Vitouš
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Tue 27. Oct, 2009 19:21
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Odívání

Post by Vitouš »

Kopnuty_konem wrote:Kanadsky "tapabord"
http://frenchinwisconsin.yolasite.com/r ... rs_fix.pdf
Dobrá práce :-) Co jsem četl, používali ho v zimě i francouzští mariňáci.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Před delší dobou tu proběhla debata o pánském spodním prádle, byly to jen takové obecné řečičky bez jednoznačného závěru.
Tramtararááá - http://collections.vam.ac.uk/item/O137722/drawers/
Post Reply