Zbraně - od křesadla po opakovačku

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

Martin Vokáč
Nováček
Nováček
Posts: 6
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beroun

Post by Martin Vokáč »

Nevíte někdo v jaké době se používaly pušky Sharps Sporting. Líbyla se mi v katalogu od Pedersoli, ale značí ji tam : S.755 1859 Sharps 1863 Sporting. Tak jsem z těch datumů jelen.
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

hezkypěkně, to je sleva... za necelejch 12k v základu (bez daně a dopravy) je to velmi solidní!
Měl jsem v ruce teda jenom jednu 77čku od Pedersoli, a dobrý. Akorát byla o pět litrů dražší než kvéry co dělaj naši, ve stejné kvalitě. Tou slevou se dostali do hodně zajímavé pozice, zejména když ji patrně dodají (skoro) hned.

Asi takhle - není důvod do toho nejít.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

EXITUS IN DUBIO EST
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Knecht »

Našel jsem na Aukru tuhle pistoli a podle desky se mi zdá že by mohlo jít o konverzi křesadla na perkus. Za předpokladu že by se z ní udělalo znovu křesadlo, prošla by tvarově na FIW?

http://www.aukro.cz/item833996936_origi ... stole.html
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by cossack »

Podle mého má pro 18.stol. nevhodné zakončení pažby. Nebo alespoň netypické.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Knecht »

Té pažby jsem si taky všiml...říkal jsem si že to aspoň není taková ta ostře zahnutá co je ještě pozdější.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
mato
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Tue 03. Nov, 2009 17:43

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by mato »

Podľa mňa ide (ak je to originál?!?!) o terčovnicu...svedčí o tom jednak tvar pažby a aj absencia vybratia, resp. úchytov pre nabijak...na druhej strane, tesne za ústím hlavne je tmavší pruh, tam mohla byť objímka...no neviem, vyzerá to ako všehochuť, x-krát prerábané čudo.. ak by aj šlo o konverziu z kresadla na perkus, je to nejaké pochybné, na zbrani chýbajú akékoľvek značenia...je veľmi dobre možné, že je to "slušne" urobený falzifikát....a vystreliť by som sa z toho teda neodvážil....
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Knecht »

Nabijáky nemá řada pistolí, právě u těch křesadlových jsem si toho celkem často všiml. Ten tmavý pruh se mi taky zdál jako otisk kování. Před střelbou bych ji stejně dal na zkušebnu (nebo radši ještě před tou konverzí, že). Vzhledem k tomu že neplánuju stavět řadového vojáka by mi případná civilní zbraň zas tak nevadila...ale nějak na téhle pistoli nelpím, jen mě tak zaujala tak se ptám...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
mato
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Tue 03. Nov, 2009 17:43

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by mato »

Nabijáky neboli väčšinou u párových zbraní, ktoré boli v kazete spolu s príslušenstvom. Netrúfam si hodnotiť tú zbraň, ale celá mi pripadá veľmi pochybná (najmä keď som si pozrel ostatné aukcie toho predajcu a má tam "historickú flintu). Na tej pištoli chýba hromada súčiastok, ktoré sú nahradené tým, "čo dom dal". Čo sa týka autenticity, tá zbraň je zase typický predstaviteľ toho, ako vyzerali zbrane v ťažkých podmienkach (a teda aj v časoch osídľovania Ameriky). Podľa celkového tvaru by to mohla byť tzv. sedlová pištoľ (nosená v púzdrach pri sedle jazdeckými oddielmi, najmä dragúnmi, ale chýba nabijak..), okrem chýbajúcej objímky na hlavni chýba botka pažby (je nahradená mosadzným plátom). Okrem toho, bicí kohút je zhotovený takmer učite "na kolene" poznať to podľa hrubého spracovania, takže sa mi nechce veriť, že by išlo o domácku konverziu kresadla na perkusiu (tieto konverzie boli takmer vždy robené puškármi, doma sa robili opačné konverzie - teda z perkusných na kresadlové - skoro výlučne v USA). Podľa toho, ako ten hybrid vyzerá, asi je výhodnejšie kúpiť repliku (alebo stavebnicu repliky), v celkovom kontexte to zrejme vyjde lacnejšie...
A čo sa týka "stavania vojaka" (najmä amerického), s výzbrojou si veľké starosti nerob....unifikovanú výzbroj zaviedla armáda USA (v európskom ponímaní) až pred I. svetovou vojnou...nejeden pozorovateľ najmä počas vojny Severu proti Juhu, prirovnával výstroj a výzbroj oboch strán k potulnej tlupe lupičov.... :biggrin: ...čo sa týka pištole, s Harper´s Ferry nič nepokazíš...
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Kopnuty_konem »

Harper´s Ferry pro FIW je koser? Neni to trochu pozdejsi zalezitost? Nejsem "pistolkar" tak se ptam...
Last edited by Kopnuty_konem on Thu 03. Dec, 2009 7:49, edited 1 time in total.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by cossack »

mato wrote:Nabijáky neboli väčšinou u párových zbraní, ktoré boli v kazete spolu s príslušenstvom.
...
Podľa celkového tvaru by to mohla byť tzv. sedlová pištoľ (nosená v púzdrach pri sedle jazdeckými oddielmi, najmä dragúnmi, ale chýba nabijak..),
Docela slušný podíl jezdeckých pistolí nemá nabiják. Teď si netroufám tvrdit jestli i v 1/2 18.stol. ale o 50roků později zcela určitě.
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by R.S.Black »

s Harper´s Ferry pro FIW toho pokazíš docela dost.
EXITUS IN DUBIO EST
mato
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Tue 03. Nov, 2009 17:43

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by mato »

s pištolou Harper´s Ferry od Pedersoliho kal. .58 hej, pretože prvý oficiálny model oficiálnej zbrojovky pre armádu bol tuším z r. 1805. Patent na osídľovanie dostal ujo Harper v 1750, podľa niektorých zdrojov tam malé dielne začali vznikať od prvopočiatku osídlenia... asi by sme čudovali, čo za zmes zbraní sa vtedy používala :lol:
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by R.S.Black »

Pošli nějaké obrázky nebo odkazy na pistoli od uja Harpera :lol:
EXITUS IN DUBIO EST
mato
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Tue 03. Nov, 2009 17:43

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by mato »

myslíš na Harper´s Ferry, alebo na staršie? Neviem o tom, že by sa vyrábali repliky starších...a originály (ak sa nejaké zachovali) budú za astronomické sumy :-)
Post Reply