Zbraně - od křesadla po opakovačku

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

to o tom USA mozna platilo nez odhlasovali po 11. zari ten tzv "Patriot Act" kterej dovoluje pri podezreni na terorismus udelat prohlidku, odposlech a dalsi veci co zrovna nejsou moc koser vuci lidskym pravum ... a to bez povoleni soudu...

ale to uz kapku odbocujeme ;-)
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

ještě jednou, Abe nemaž mne ani nenadávej, pokud z bytu něco smrdí, etc. otvírá zámek hasič, nebo povolaný odborník, ale pokud je ,opakuji, ohrožen život či zdraví obč. okamž. zásah ! ale je pravda že cajti se toho bojí- protože skrz dveře skutečně nevidí a např. při rod. hádkách se to obrací proti nim .... jinak skutečně musí psát formulář o všem....
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Ti hasiči na to mají oficiáoně kvalifikaci čili tady jde o pojišťovnu. Pokud by si policajt něco pohmoždil, tak mu prý pojišťovna nedá ani flok. :) Alespoň to tvrdili v tom Americkým seriálu o LE policii.
Joe M.
Hlad

Odlévání střel

Post by Hlad »

A ted zase něco k tématu... :-D Už jsem se to pokoušel zjistit na jiných diskusní serverech, ale vcelku bezúspěšně. Chce to asi chemika. Problém je ten, týká se to spíše nábojových zbraní, do který se vyrábí střelivo. Při použití lehké střely a rychlehořícího prachu, dojde k tzv. stržení střely, resp. vymazání vývrtu olovem. Má se obecně za to, že je střela moc měkká a proto je potřeba ji přitvrdit legovací příměsí, např. antimonem. Ten se však bohužel chová jako brusná pasta a vývrtu to nedělá dobře. A mne by zajímalo, jak se bude chovat ve stejném případě zinek? Zatím to nemám empiricky ověřeno, ale prý stačí vhodit kousek zinku do plechovky olova a směs bude hodně tvrdá... Ale nevím, co na to vývrt... :-/
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

A co zkusit to olovo jen 2 x přetavit? Slyšel jsem, že po každém přetavení tvrdne. Peggy, je to pravda?
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

Myslím, že ne. Naopak. Každým přetavením by se měla zvyšovat jeho čistota a tudíž měkkost... Tot mé empirické zkušenosti... Spíš jeho pozvolné vychladnutí by mohlo zvyšovat jeho tvrdost o proti jeho prudkému chlazení v kapalině... Pokud se tedy olovo počítá do skupiny jako je měd, tuším se jim říká nekov...?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

A co do toho přidat měď? :wink:
Hlad

Post by Hlad »

Nevím, jestli by se ti to na šporáku spojilo... ?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To určit ne, ale hlavně by to už byla bronz :wink: Fakt je že jsem o bronzových kulích do ručních zbraní nikdy neslyšel - kule do děla jsem ale z bronzu už někde zaregistroval. Byl to spíš jen vtip - bronz bude asi dost tvrdý kov na vývrt hlavně.
Hlad

Post by Hlad »

Wothan: Ono by se možná tvrdost té slitiny dal korigovat množštvím mědi... Ale pokud to neuděláš na sporáku, je to slepá ulička... :-)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ale jo děla se samozřejmě bronzová dělala, mně šlo spíš o projektil.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Bídák: Jinak zajímavý odkaz.

Hlad: ne, to je skutečně slepá cesta - počítám že pokud si člověk dělal ty kule sám, tak (stejně jako u toho sporáku) by se touhle cestou určitě nedal.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

...je to sice muj pocit, ale nepřevrtávávaly se po určité době hlavně v rámci jakých si " údržeb" ? nebo nějaké výbrusy? když s tím to střelivo dělá takovou paseku?
Hlad

Post by Hlad »

Jura: Nic takového, jako výbrus, se na zbraních nedělá. K přerážování vedou jiné důvody, třeba nedostupnost původního střeliva ... Možná že se přistupovalo k dodatečnému vydrážkování hladkých zbraní, i když ani to se mi nezdá, protože měly zbytečně velkou ráži. Z důvodu "údržby" by to připadalo spíše vlivem koroze způsobené velkou agresivitou spalin po černém prachu a hlavně jejich silnou absorbcí vlhkosti...

Bidak: Použití pájky na střely je nejlepší způsob jak si pocínovat vývrt. A zaboha to nedostaneš dolů... :-(

Antimon sehnat neumím, nepužívám ho protože brousí vývrt. Zatím používám jen čisté olovo i do patronových zbraní.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Nevím, proč by měl antimon vydírat hlaveň - jde o relativně měkký a nízkotavitelný kov ze skupiny arsen-antimon-vizmut. Běžně se přidává do liteřiny, a proto hodně střelců používalo na legování kulí právě liteřinu. Pokud vím, je taky v brocích, ale to si nejsem jistý.
Chemicky nejbližší je olovu právě cín, antimon a vizmut. Zinek je blíž mědi a pod., i když má třeba bod tání nižší než antimon.
Faktem ovšem je, že metalurgie je napůl věda a napůl alchymie :-)
Hodně záleží na množství a poměru legur a neodvážím se od stolu vymýšlet a radit.
Cín stojí za H...., mimo jiné způsobuje krystalický lom (studeňák) a v kulích ho má být co nejméně.
Se zinkem nemám zkušenosti.
Pro předovky jednoznačně platí, že nejlepší je co nejčistší olovo.
Jo a bacha, ze zinkových par svinsky bolí hlava !!
Post Reply