Spracovanie koze, kozusin, zdobenie, sitie.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

syrovina odrazuje z hlediska blbější sehnatelnosti, ale až takový problém to není. Kdykoliv jsem jí potřeboval, zajel jsem na jatka a po příslušných "ofrkách" mi ji prodali. Každopádně je to humus nevhodný do paneláku. Srst se z toho velmi snadno sundá například odmočením ve vápně.Vápnem nešetřit!!! Trochu problém je, že kůže jsou vždy hojně prosolené a sůl je silně hygroskopická.
Taky to jde usušit s chlupy a ty pak ostrým nožem oholit, ale to není ono. I odmízdření do čista se dělá líp za sucha. Hrubé očištění ale musíž udělat hned, jinak to zesmrádne, dají se do toho červi a kožojedi.
Kůže z krávy váží tak 20 kg a přijde tě nejmíň na litr, ale neboj , dříve nebo později ji zděláš :wink:
Musí se sušit vypnutá!!! Pak si vždycky ufikneš, kolik potřebuješ, namočíš dokud nezměkne. I samotná usušená je tvrdá jak šutr a když se ještě přelije vařicí vodou, ztloustne a ztvrdne ještě víc. Nehledě na to, že bude míň reagovat na vlhko
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já chci zkusit postupně surovku i vydělanou, v tuhle chvíli jsem měl na mysli právě tu vydělanou, jelikož mi ještě z výroby kabátu zůstalo pár kusů šestky která se vzhledem k velikosti na nic moc nehodí a tak jsem si říkal že to vyzkouším. Kov tam v téhle chvíli ve větší míře dávat nechci, max. železnou tulejku na špičku a možná pásek kolem okraje.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

to kain: Myslíš tu přilbu co ji na zkoušku prostřelili šípem z deseti metrů? :wink:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Ano.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Boza »

Ahoj, takovej hloupej dotaz, máte prosím někdo tip jak funkčně přidělat na boty kostěné olivky se dvěma dírkami? Utrhla se mi jedna z kožených, tak uvažuju o náhradě všech, jenom nevím jak tu olivku co nejlépe navléknout :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Kain »

Přišít? A u slabší kůže podložit a přišít?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Boza »

Aha, nevyložil jsem problém správně. Stávající olivky jsou celokožené, našité koncem na "flapy". Jde mi o to nahradit samotnou olivku, ne celou flapu. A dumám jak to udělat když mám kostěné olivky se dvěma dírkami - nebo-li jak provléknout co nejlépe pásek kůže dvěma dírkami tak, aby mi zbyl cancour na přišití k flapě a nikde nic netrčelo.

Na obrázku je to vidět asi líp.
Attachments
S6303828.JPG
S6303828.JPG (47.39 KiB) Viewed 4513 times
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Kain »

Přišít k proužku. Nebo dát proužek dokola a přišít. Přišít na hranu...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Indy »

Tenkou kvalitní a pevnou kůži na jedné straně rozříznout na proužky, které vlezou do dírek. Těsně pod proříznutím vyříznou či vyseknout dírku. Pak provlečeš olivku, vrátíš se z5 tou dírou a vše přišiješ ke kůži na botě. Hrany srazit, pak převoskovat. Doufám, že mě pochopíš. Šít dratví, nejlépe.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Boreš »

Ještě k té surovce.
Čím impregnovat, aby zůstala tvrdá a zároveň nesála vlhkost a neměkla?
Do věčnosti!
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Begbie »

Natřít lněným olejem, po dvou týdnech to úplně zaschne. Vlhkem to ale pracuje pořád, i když ne tolik.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
chin shin
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Mon 13. Jul, 2009 11:35

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by chin shin »

http://chinshin.rajce.idnes.cz/Historic ... e_cutorky/
..pár fotek kožených čutorek..
:wink:
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Rab »

Pěkný, ale jestli to má být nabídka, tak raději do příslušné rubriky prosím :wink:
Daeron.Silivren
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Sun 08. Nov, 2009 17:35
Location: Moravskoslezský kraj
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Daeron.Silivren »

Zdravím všechny! Mám takový dotaz... Chci si koupit vikingské boty, asi budu brát od sedláře Matese. Příští rok bych chtěl začít dělat living history. Chci se zeptat: Z čeho se v době vikingů dělaly podrážky bot? A přijmou mě s těmito botami (link: http://sedlarmates.cz/obr/viking/P2220848.gif /ale chci je v tmavší hnědé/) do living history skupiny? (uvažuju o Skjaldborgu)

Díky předem za odpovědi!
Sword in my hand, axe on my side, Valhall awaits me, when I die!
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Rab »

A proč se nezeptáš přímo u Skjaldborgu? Rozhodně, jak se ostatně píše na jejich stránkách v sekci Jak se stát členem, je třeba použít na vybavení materiály autentické (přírodní), což gumová podrážka, kterou mají tyhle Matesovy boty, určitě není, stejně jako způsob šití. Mates ale šije i boty s koženou podrážkou, jen se to musí u něj speciálně objednat, ovšem cena je každopádně vyšší. Vzhledem k tomu, že na počátku zcela určitě nebudeš mít postavení velmože (možná tak otroka :wink: ), vyhověly by ti nejlépe jednoduché boty, které si můžeš ušít sám. Stejně je rychle zlikviduješ... Návod je tady někde na webu (najdi si sám :wink: )
Post Reply