Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Zdar,
to zavěšení je právě jedna z variant, jak se záušnice mohly nosit. Já si myslím, že vzhledem k rozšíření tohoto šperku, mohlo existovat podstatně více možností nosení (a to i v rámci stejného období).

Právě jsem zkusil ty "volánky". Nakonec jsem to omezil jen na rozšíření kůže. Záušnice jsem nedal přímo do rozšíření, ale jen na rozhraní.
Na fotce jde částečně vidět, že v kůži se na hlavě záušnice postaví kolmo k hlavě. Což zpočátku působí trochu nepřirozeně, ale následně mi to přišlo docela sympatické. Na zkoušku to teda netlačí (a ani jsem nekrvácel :lol: ). Ale čert ví, jaké to bude po pár hodinách. Příští víkend to nechám otestovat.

A tady jsou mé pokusy
Image
Image
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

čistě praktická otázka - nebude se dotyčné při delším nošení pod tou čelenkou potit hlava ? nebylo by to lepší třeba z něčeho vzdušného - len ? ...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Asi bude, lepší by byl polypropylenový šátek, ale když ti Slovani byli na výrobu polypropylenu ještě docela leví? :biggrin: Ale lepší než burka ne? :mrgreen:

Ono jsi vlastně vystihl ještě jeden možný problém, co s tím udělá sůl z potu? Ale to už nám zde jistě zodpoví odbornící.
melian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 477
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Krnov, Liberec

Post by melian »

Nejsem stredoveka, ale jdu-li se nekam potit, pak si sperky neberu. To jenom tak na svatek, kdyz se chci predvest ]:-)
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

i pri tancovani se muzes pekne zapotit
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Něco jsem četl i o tom, že se záušnice našívaly na látkové pásy - čelenky, ale čím je to podložené, netuším.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Prakticky, jediné podložené jsou ty kožené pásy i s několika záušnicema. Ostatní je spekulace (ač pravděpodobná), takže tou kůží jsem nic nezkazil.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Had: No to jo, mají je našité na páscích - stužkách splývajících z čelenky dolů, ale jde o severské typy šperků, nikoliv o typické slovanské záušnice, o kterých tu vedeme řeč :wink:

Müscha: Taky jsem to někde četl, ale zřejmě jde jen o domněnku jako u všeho ostatního. Nicméně proč ne?

Pampalíny: Myslím, že jsi zvolil docela zajímavé řešení s tím rozšířením čelenky, to pokud vím ještě nikoho nenapadlo. Dobrý!
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

Müscha wrote:Něco jsem četl i o tom, že se záušnice našívaly na látkové pásy - čelenky, ale čím je to podložené, netuším.
http://www.curiavitkov.cz/zausnice.html
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Chtělo by to vidět nález záušnic našitých na tu látkovou pásku....
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Pěkný stříbrný tordovaný náramek z 10. - 11. stol., unikátní předmět patrně severského původu, náhodně nalezený u Nového Knína (okr. Příbram) - v Kníně zřejmě býval významný velmožský/knížecí dvorec (zmiňovaný ve 12. stol.), což by mohlo vysvětlovat neobvyklý výskyt šperku tohoto typu a provenience v tomto prostoru (obchod?, vikingští příslušníci nobility?)
Image
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Rabe, hodil bys sem nějaké obrázky prstenů?
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Bryennios »

Nic sem nehazej, nepodporujme mladez v jeji lenosti. Pro studenta archeologie vybaveneho jak odbornymi knihovnami, tak zakladnimi znalostmi musi byt takova vec zalezitosti par minut, sakra ! [-X :twisted:
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Moderátor zakázal, tož nic nebude :wink: Ale třeba najdu ve svém archlívku nějaký obzvlášť pěkný kousek...
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

No jó, ale já student archeologie nejsem a ani odborné knihovny nemám. Co si teď počnu? :cry: :cry: :)
Honor supra Vitam! Image