Ostré doutnákové střelby

Moderators: Raiden, Knecht

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Raiden »

Ovšem, to se rovněž nevylučuje, ba co dím, dokonce by to bylo i žádoucí - pojmout to jako jakousi střeleckou přípravu a ladit elementární bezpečnost. :wink: Řešíte to vůbec? Poněvadž z výšeuvedených průserů jsem nabyl dojmu, že třicítkový reenactment je poměrně adrenalinová záležitost. Střílet s otevřenou prachovnicí, ježkovy voči :shock: . To už je pro mě (zcela nepochopitelná) absence pudu sebezáchovy.
Koneckonců, nemůžeme nechat naše těžce zkoušené rozhodčí zešedivět hrůzou, že? :twisted:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Knecht »

No ono i u kanónu se užije srandy...třeba když nám přiletěl granát a bouchl na pytli s prachem...naštěstí byl pytel kožený a dobře namaštěný takže to neprošlehlo durch.
Ale ty střelby jsou každopádně dobrý nápad, docela by mě to lákalo mít doutnákovku...maje kolečkovku a nemaje času, spokojím se jen s raděním a pokud se časem povede kvér a čas získat, budu o tom uvažovat.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Raiden »

Zeptám se asi banálně, ale skutečně jsem to nikdy nedělal:
- KDE máte při nabíjení hořící doutnák?
- JAK je zaručeno, že si ho neposypete prachem např. z apoštolu, když do vás zrovna někdo šťouchne?
- KDE máte při nabíjení furketu?

Máme za sebou černopraché mistrovství v Mikulově a shodou náhod se tam jedna doutnákovka objevila (mimo soutěž - byla na prodej). Takže jsme jí po ukončení závodu trochu provětrali. Docela masaker toto :mrgreen: .
Nicméně jsem konstatoval, že mušketa ráže 18mm, 142 cm dlouhá a 5 kg těžká lze udržet naprosto bez problémů a furketa není potřeba. Stejně se nedá mířit moc dlouho, protože mezitím odhoří lunt a nezapálí prach. Drcený vesuvit se příliš neosvědčil, ve své standartní konzistenci chytal výrazně lépe.

Nicméně to zaujalo několik dalších lidí, takže příští sezónu by to mohlo klapnout. Bude to opravdu výrazné oživení - jestli všichni přežijem ve zdraví, tak se pak nejspíš samou radostí ožerem... :badgrin:
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by alistaire »

Raiden wrote:Zeptám se asi banálně, ale skutečně jsem to nikdy nedělal:
- KDE máte při nabíjení hořící doutnák?:
my i Stahremberci nabíjíme podobným způsobem, defakto dle De Gheyna, nebo jiných dobových manuálů.

doutnák je v úchopu v levé ruce která drží mušketu
Raiden wrote: - JAK je zaručeno, že si ho neposypete prachem např. z apoštolu, když do vás zrovna někdo šťouchne?
to by musel bejt fakt eskamotér, aby dokázal nasypat prach až na doutnák, kterej je tu chvíli asi metr od ústí a šikmo bokem.
Raiden wrote: - KDE máte při nabíjení furketu?
na svých místech, tam kde má v danou chvíli být. (v průběhu nabíjení se pozice a grify mění). Může se držet v ruce současně s mušketou, nebo může být zavěšena na k tomu určeném poutku na levé ruce.

Celej ten nabíjecí grif se těžko slovně popisuje, je potřeba to ukázat, a zdůvodnit proč zrovna tohle zrovna takhle.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by alistaire »

Raiden wrote:Ovšem, to se rovněž nevylučuje, ba co dím, dokonce by to bylo i žádoucí - pojmout to jako jakousi střeleckou přípravu a ladit elementární bezpečnost. :wink: Řešíte to vůbec? Poněvadž z výšeuvedených průserů jsem nabyl dojmu, že třicítkový reenactment je poměrně adrenalinová záležitost. Střílet s otevřenou prachovnicí, ježkovy voči :shock: . To už je pro mě (zcela nepochopitelná) absence pudu sebezáchovy.
Koneckonců, nemůžeme nechat naše těžce zkoušené rozhodčí zešedivět hrůzou, že? :twisted:
to nejsou zážitky z třicítky, ale obecně. Možná asi nejvíc z Napoleoniky.
A div se tomu nebo ne, kromě "bojácných" se hádám víc jak ve třech čtvrtinách případů jedná o lidi, kteří chodí ostrostřílet, ale prostě v davu a rozptýlení jinými věcmi zmatkují. a to tak, že fest.

bezpečnost střelby se samozřejmě na 30tkových i jiných akcích řeší.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Savlis »

z bezpečnostních standardů u Alt-Starhemberg Olmütz bych uvedl asi následující:

Úplně pro začátek - vše je podřízeno aktuálnímu znění zákona o zbraních a střelivu, tj nebudu pitvat způsobilost, plnoletost a náležitosti zbraně

1/ Vybavení je ve funkčním stavu - měrky (apoštoly) těsní, nejsou rozbité, uzávěr prachovnice funkční a pevný
2/ v celém procesu nabíjení a střelby (a to i v momentě kdy se cvičí a suší) směřuje ústí zbraně do bezpečného prostoru se zvláštním důrazem na náměr. V procesu nabíjení jsou ústí zbraní tak, aby případný náhodný výstřel neohrozil člověka, který přechází přímo před jednotkou (přímo jako přímo - 20-50cm před ní)
Někteří členové by si vzpomněli na švihanec bičíkem či kopanec do nohy, kterým občas trestám provinění proti tomuto pravidlu o náměrech. Podotýkám že podobný zákrok provádím nekompromisně a naostro, v plné razanci tak, aby opravdu bolel ještě druhý den.
3/ doutnák je po celou dobu manipulace se zbraní v levé ruce, krom momentu zakládání do kleští kohoutu a samotného výstřelu, tj doutnák se nachází zhruba v poloviční vzdálenosti mezi ústím a pánvičkou
4/ na úkor dobových technik používáme nedobový povel pro návrat nabijáku do šachty a opření nabijáku v bok po udusání prachu. Vše kontroluji pohledem na střílející řadu, především zdali před výstřelem čouhají nabijáky zpod hlavně, a ne z ní...

Za dobu svého působení jsem přímo u naší jednotky zažil mnoho nechtěných výstřelů, tzv. zpožďáků, kdy po nezdařeném výstřelu mušketa spustí s poměrně velkým zpožděním. Krom ošlehnutí ruky od pánve, které nevyžadovalo žádné zvláštní ošetření (klepu třikrát na dřevo), se díky drilu, uvědomělosti střelce a nekompromisním bezpečnostním opatřením nikdy nic závažného nestalo. Toto se snažíme mít neustále na mysli, jelikož všechny ty zpožďáky mohly skončit špatně, pakliže by ústí mířilo jinam, než mělo...

Dále podotýkám, že u doutnákových mušket nepoužíváme žádnou formu ucpávky. Vzhledem k tomu, že prach jde do hlavně prakticky těsně před výstřelem, nehrozí vysypání prachu z hlavně při nesení a vliv ucpávky na samotný efekt výstřelu, hlavně akustický, jsme uznali jako minimální a zbytečný

To co jsem napsal, se týká scéniky, tj. vystoupení a rekonstrukcí bitev, ne vše lze aplikovat na ostrých střelbách, spíše jsem chtěl poukázat na to, že když tímto způsobem voják vystřílí několik set ran za sezónu, dá se předpokládat, že má zažité jisté bezpečnostní návyky. Drtivá většina této střelby navíc probíhá v "těsné" blízkosti publika, řekl bych tedy že většina zkušených doutnákovkářů bude opravdu bezpečná...
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Raiden »

Totiž - s De Gheynem či jinými dobovými manuály jsem byl o víkendu vyfakován. Zatím neoficiální, leč obávám se zcela neprůstřelné stanovisko střelecké komise je takové, že žádná manipulace s hořícím doutnákem během nabíjení. Čili zbývají v zásadě tři možnosti:
1) varianta Zippo. Vystřelit, zhasnout, nabít, zapálit, založit do kohoutu.
2) varianta á la "Japonsko", čili vystřelit, doutnák vyjmout a odložit do schránky mimo. Tato nesmí viset nikde na těle, brašně bandalíru apod. musí být zcela mimo.
3) Varianta á la Arsenal (osobně jsem to video z Vídně neviděl a moc se mi to nezdá, ale prej to tam tak nějak předváděj) - doutnák po výstřelu vyjmout a pověsit na furketu, která je zapíchnutá do země.

Vyhlídky nic moc. Nám by to mohlo být v zásadě jedno, vojsko s nacvičeným drilem bude řvát. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že ty "civilní" doutnákovky vypadaj všelijak a ve většině případů jsou celkově kratší, někdy velmi výrazně, takže opatrnosti není nazbyt. U mířenky je to celkem jedno, akční střelba bude problém.
Jsem z toho lehce na rozpacích... :|
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Indy »

Já mám odstříleno luntem od roku 94, že bych tím prachem co jsem spotřeboval, odpálil celou komisu i jejíma kokotinama až na Měsíc. Tož co, budto to nažhavenci přijmou, nebo nikam nepojedou. Mě neubyde.


Ted konkrétněji. 1:Zhasínat a zapalovat je nebetyčná blbost. Neskutečná zdržovačka,a kdo ho používá, ví že lunt musí být správně rozhořelý.
2: Jakou blbou schránku? Plechovka od kafe s dírama hřebíkem??

3: Vypadá nejlépe, jen ubyde manipulace s furketou. Což až tak nevadí. Jen když budou urýpaní, při zakládání kvéru do furkety se vlastně lunt přibližuje ke kvéru. Takže střílet bez opory či mít dvě furkety?

Jak to tak sleduji, oni jsou vlastně proti střelbě doutnákama. To to berou jako konkurenci, nerozumí tomu či se toho bojí? Ať se přijedou podívat na nějakou bitvu. Třeba Bílou Horu. Tam je 200 lidí, kteří manipulují jak o život, okolo nich to vybuchuje a ještě se dobře baví. :lol: Anebo jim řekni, že chce přijet magor ce seděl na sudu s 50 kilama černýho a kouřil. Já!
:lol: Možná je trefí šlak!
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by alistaire »

ad Šavlis: nemá smysl abych za Mortaigne psal to samé.
Jen smutně podotknu, že v rámci jakési demokratizace v regimentu, kterou já osobně velice odsuzuji a jsem proti páč se to podle mě vymstí, se fyzické tresty druhdy poměrně oblíbené (tedy trestajícím, trestaným ne) omezily. Což považuji za chybu, a dramatické omezení účinnosti výcvikových metod. Ale to sem až tak nepatří...

Jako klíčové rovněž považuji správné směrování ústí hlavně do bezpečného prostoru, stejně jako v případě jakýchkoli ostrých střeleb (jsem vlastníkem ZP).

ad Indy: co si mám myslet o komisi, která je hysterická z toho, aby se měrka s prachem nedotkla hlavně, ale to, že si člověk na palpostu nazve hlaveň do huby aby profoukl zátravku nevadí, ba naopak. (a to jako že by tam moh bejt zpožďák...) #-o :-k


protože některé lidi znám, resp. další znám z doslechu, myslím že pro nás by byla rozumnější cesta jak si ostře picnout, třeba i formou soutěže, dohodnout se "po známosti" , jak jsem zmiňoval výše.
Last edited by alistaire on Wed 15. Jul, 2009 19:42, edited 1 time in total.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by alistaire »

to Raiden: všechny tři zmiňované možnosti jsou už pro průměrně zkušeného střelce nebezpečnější, než předpisová manipulace s hořícím doutnákem.

Oproti dobovému předpisu mít oba konce zapálené požadujeme dnes naopak jen jeden, kvůli lepší kontrole. A taky dnes visí život víc na tom že se nevystřelí když se nemá, než na tom že se nevystřelí když se má. Dnes děrujem papír, a nezabíjíme se vzájemně :wink:
Takže ústupky vstříct bezpečnosti oproti dobovosti tu jsou.

Ovšem z blbosti, nevědomosti nebo nezkušenosti provedené rádobybezpečné úpravy rádobybezpečným směrem... tststs...
Chvíle, kdy je hořící konec doutnáku střelcem nekontrolovatelný přinášejí právě nejvíc rizik. Např. podávání doutnáku druhou osobou [-X vždycky znamená zvýšené riziko, že se něco posere. Zbraň nemohou ovládat dvě osoby...
manipulaci s nabitou zbraní, abych se dostal k doutnáku uloženému jinde a nespálil se... Dovedu si to představit, ale je to značně rizikovější, než mít doutnák neustále kontrolovaně v ruce. A to si piš, že se ho člověk naučí kontrolovat kurva rychle. Stačí držet konec moc krátký nebo moc dlouhý (stačí pár cenťáků), a hned je na prstíku spáleninka (výuková pomůcka...)
Nemůžeš čumět zároveň kam ti směřuje hlaveň, a tam, kde ti podávaj doutnák... když ho máš tam kde má být máš ho pod hmatovou i vizuální kontrolou.

Video z Arsenalu (pokud je to to samé s Thomasem, co tam bývalo, a co je rozplizlé po celém německu) je opravdu úžasnou ukázkou, jak to nedělat. Nejen že aktér patří k z hlediska bezpečnosti známým poněkud problematickým osobám (neváhá vystřelit ze dvou metrů do zátylku a bezpečný směr je mu neznámou), ale hlavně to video... Vždycky běží jedna dvě polohy obrázek z de Gheynovy učebnice, načež "živák" předvede něco poněkud jiného... Namátkou... nabíjení nabijákem před tělem, kdy čumí do hlavně, zabodávání furkety do země, zmíněné věšení luntu na zapíchlou furketu... Hnus, velebnosti.


Střílet bezpečně s doutnákovkou se nenaučí člověk za dvě hodiny, osobně bych řek, že je to takový vrchol kvérgrifů.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Savlis »

K připomínkám komise - za Šavlise varianta 4. - NASRAT

Ať si tam ty lunty věší klidně na věšáček u dveří, mě je to buřt. Radši si pudu fláknout někam na spřízněnou střelnici sólo...

Btw. ZP mám A, B, E, Alt-Starhemberg předloni v senátu ČR - přímo ve Valdštejnským palácu procházel lustrací kvérgryfů od šéfpyrotechnika policejního prezidia a několika vyšších šarží z Ochranné služby PČR (ti pánové co hlídají potentáty, abychom mohli střílet před předsedy senátů evropských zemí... údajně jsme každej měli na střeše svýho odstřelovače....
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Jaroslav Bašta »

Napadá mne taková možnost:
První rok si ostré střelby uspořádat sami pro sebe a pro zvané. Pánům ze soutěžní komise nabídnout střelbu z mušket jako doprovodný program - ukázku secvičené jednotky. Prostě by se na závodech předvedlo, jak to vypadá krásně, když to někdo umí. Mimo soutěž.
Pak by třeba sami začali přemýšlet jak to udělat aby to šlo a ne jak to vymyslet, aby to nešlo.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Spící Medvěd »

Pánové, pánové, střelecká komis ( o které se tu zmiňuje Raiden ) je pouze a jen součástí zájmové organizace sdružující lidi se zájmem o osidlování Severní Ameriky a né žádný strašák nebo dogmatická státní organizace. A tudíž nic směrodatného. Ona komis a potažmo Trappers event. Bullet Corral jsou zde zmiňovány coby potencionální zastřešující organizace ofiko závodů. Všechno to jsou spolky dobrovolné a pokud se Vám jejich střelecké postoje a pravidla nelíbí, pak je neberte v potaz a střílejte si podle sebe, vždyť o nic nejde.
Pouze Vás prosím ( a to specielně Alistera ) aby jste oněm lidem potažmo organizaci nenasazovali apriori psí hlavu, myslím, že tím docela dost zkreslujete a upravujete názor lidem nezainteresovaným, eventuelně neznalým merita věci.

Díky
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Savlis »

Já bych to shrnul, nezaregistroval jsem nějaké přímé ataky či dehonestaci komise.

V zásadě jde o to, že zde byla vyvěšena nabídka třicítkářům k účasti na střelbách v kategorii doutnákovek. Ruku v ruce s touto nabídkou šla jakási prosba o návrhy a náměty od lidí, kteří mají vystříleno ve všemožných podmínkách tisíce ran. Potud to pro mě bylo zajímavé. V momentě, kdy se ale do střelby začínají vnášet parametry, které dle mého soudu bezpečnost nezvýší, způsobí komplikace rutinářům, kteří museli svoji způsobilost obhajovat před různými formami dozoru a navíc, a to především, se takto upravené postupy naprosto vzdalují tomu, jak se z těchto zbraní doopravdy střílelo, ztrácím o podobnou kratochvíli zájem, a stejně jako jsem aktivně psal náměty a připomínky ohledně furket, bezpečnosti apod., napíšu stejně aktivně že na to seru. Není to nic proti komisi, nic proti nikomu, ale v tomto momentě je ze stylových střeleb hybrid, a to raději půjdu vyvenčit 1911ku k nám do Timpa, a za hodinu jsem doma. Mrzí mě to akorát kvůli Raidenovi, jinak je mi to buřt.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Ostré doutnákové střelby

Post by Spící Medvěd »

Nee, byl tady nadnesen dotaz, cosi takhle z doutnákovek zastřílet na ostro a jako jedna z VARIANT možnost střílet pod WI a tudíž vypracovat pravidla akceptovatelná lidmi, co se ve WI střelbou zabývají a nazývají se " Střelecká komise ". Ale nebylo to tu podáno stylem teď budem střílet pod WI a slovo Střelecké komise je dogma, kterému se musíme všichni podřídit.
Proč je česká tradice ( a tudíž i moje ) fůru věcí překrucovat. Dyk to děláme pro radost a proto, že nás to baví a zajímá , tak proč si to do řiti znepříjemňovat.

Hm a už mlčím a mlčet budu, neb doutnák nevlastním a v dohledné době vlastnit nebudu.
Post Reply