Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Tady je odpověď dr. Lutovského na můj dotaz týkající se způsobu nošení záušnic:
"To kdybychom věděli... Máme záušnice navlečené do proužků kůže (Hlohovičky, Řesanice...) - nemusí to být ale jediný způsob nošení - textilní pásky či stužky jsou také možné. Často je nalézán i jen jeden exemplář záušnice na skráni, takže snad zavěšeno u ucha. V čelence zastrčené by asi zejména silnější typy záušnic tlačily, takže nejspíš zavěšeno ma řemíncích vpletených do vlasů či splývajících z čelenky. Ale fakt - kdo ví."

Ještě připojuji ten obrázek od J. L. Píče:
Image
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Záusnice

Post by Pampalíny »

To podle obrázku vypadá, jako kdyby řemínek s náušnicemi měl volánky a teprve v nich byly záušnice zpíchnuty. Což by ovšem řešilo i možnosti tlasčení. Zkusím to takto udělat.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

S těmi volánky to je zajímavý nápad :idea: prostě víc hlav, víc rozumu!
zeman
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by zeman »

Může mi někdo vysvětlit termín "záušnice" , když se to nosilo všude jinde než za uchem? Jinak -s těmi volánky se mi to nezdá , spíš bych typoval dírky po obvodu, pokud je nosná část z kůže ,je možné , že se děrování
poněkud vytáhne a výsledný dojem budou volánky.
zeman
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Je to

Post by Pampalíny »

No mají v tom bordel, ne? Náušnice se taky nosí v uchu a ne na uchu :badgrin:
Jinak, chtěl bych vidět kůži, která by se vytahala do volánků pod tíhou záušnice. To by tu kůži Moravané museli kupovat jedině od Vietnamců.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No možná pokud se ta čelenka dělala z krajů kozinky. Ty jsou hodně jemné a elastické. "Ale" že....
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Zeman: No my jsme ty volánky asi tak nějak mysleli, asi se nedělaly tak, že by předem nějak uměle nařasili čelenku, ale že se zřejmě nějaká jemná kůže přirozeně vytvarovala podle záušnic. Záušnice snad proto, že když je dříve badatelé nacházeli v trochu odlišné poloze než klasické náušnice, ale přesto u hlavy, potřebovali je nějak odlišit a tak i pro svou podobnost k naušnicím je nazvali záušnicemi - asi lepší než třeba nadušnice, podušnice či předušnice :)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Nebo příušnice :mrgreen:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Já teda osobně skutečně myslel volánky jako vlnovku přesahující hlavní část čelenky směrem dolů. Nevím jak která kůže je elastická, ale ani tenčí srna mi nepřišla, že by se sama vytvarovala. Jedině násilím a za vlhka a to už mi přijde podstatně jednodušší ji vykrojit.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Né i srna je dosti tuhá. Jehnětina či kozinka je jako tričko. To by podle mě mohlo být řešení. No já vážně přemýšlím, že se s paní pokusíme o rekonstrukci nějakého způsobu nošení.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Pampalíny wrote:Já teda osobně skutečně myslel volánky jako vlnovku přesahující hlavní část čelenky směrem dolů. Nevím jak která kůže je elastická, ale ani tenčí srna mi nepřišla, že by se sama vytvarovala. Jedině násilím a za vlhka a to už mi přijde podstatně jednodušší ji vykrojit.
Pokud to není natvrdo vyčiněná hovězina, ale kožka dělalná do měka a ten pásek má alespoň víc jak 1cm, tak se používáním často zvlní oba okraje. Zvlášť jestli je ta kůže napínaná. A asi by se dalo říci, že čím tenčí kůže, tím víc k tomu bude náchylná. Předpokládám, že v tomto případě jde o kůži bez epidermisu, a hodně měkou (podle ilustrace), takže jestli to nosili opravdu na hlavě, tak bych to zvlnění přisoudil spíše "práci" toho materiálu, než prvotnímu úmyslu. Nehledě na to, že se mohla vytvarovat sama tlakem těch záušnic.
8) :twisted:

A ještě, pokud by to chtěl někdo udělat záměrně, nepotřebuje nařezávat. Stačí namočit a tahat.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No přestože jsem děvčata ze Skjaldborgu párkrát viděl, opravdu si nevzpomínám, že by měly na hlavě záušnice, o kterých tu mluvíme. Ať prohlížím jejich fotky (které mám z Času vlků, Wothanburgu, Modré či Velízu nebo které mají na svém webu) jak prohlížím, záušnice nevidím a nevidím... Ale možná mám vlčí mhu :?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Docela by mě zajímaly Vaše názory, jak řešit zakončení čelenky (vzadu) zda na nějaké zavazování (stahování), nebo sešít (na míru)?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

V kožené čelence máme na obou jejích koncích proseknutou dírku, skrze ně protažený řemínek a tím se čelenka stáhne kolem hlavy.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Heuréka. Jednoduché a praktické. Díky.
Post Reply