civilni odev

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Johaness
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Wed 17. Jun, 2009 7:34

civilni odev

Post by Johaness »

chcel bych se zeptat, jestli by mi nekdo nepomoh s vyberem vrchniho satu (na kosili)
asi polovina ctrnactky, jakakoli vrstva kromne slechty
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: civilni odev

Post by Bohuslav »

Není tam zas tak tolik možností
k roku 1350 budeš mít svrchník bez rukávů a nebo klasický s 3/4 rukávem.Pokud by po tebe ten 3/4 rukáv byl moc staromódní ,tak si ten rukáv můžeš udělat s oslíma ušima(ty se začli oběvovat zhruba v 30.letech 14.století.
Či ten rukáv můžeš mít nesešitý, a udělat si svrchník s volným rukávem(ten si vybavuji z pozdějšího 14.století především z hostin)
Pak třeba cestovní gardecorps a nebo karnáč.
Nebo pokud bys chtěl něco šviháckého , tak na tuto dobu už můžeš nosit nějaké ty krátké upnuté kabátce s knoflíkama na hrudi.

Další mě již nenapadají, ale dělám spíš období 1300-30 takže je možné, že mi nějaké nově vzniklé typy unikly.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Johaness
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Wed 17. Jun, 2009 7:34

Re: civilni odev

Post by Johaness »

dekuju
jeste bych se te chtel zeptat, jestli neznas nazvy tech odevu v anglictine (by se mi to lip hledalo)
ja nasel cotehardie a surcoat (oboji pro chlapa), jen nevim,jestli to neni moc nobl
gardecorps sem nasel tady - http://www.companyofoutremer.com/gardecorps.htm
byli i kratsi? (treba po stehna)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: civilni odev

Post by Bohuslav »

Tento typ já názývám s volným rukávem. Gardecorps, díru(nesešitý šev rukávu) v přední části rukávu a ty rukávy jsou celkově delší než u toho s tím volným rukávem.
Gardecorps je na těch stránkách (obr.5), ale je to ještě raný typ z poloviny 13. století.Nebo možná nějaká vláští kombinace volnýho rukávu(ten nesešitý rukáv) s gardecorpsem(dlouhý rukáv).Takto to znám jen této bible a pak ještě z Života Edwarda Vynavače dat. (1250-60)

Po stehna to byla móda pak především druhé poloviny 14.století.Ale to bys musel šít nějaký ten upnutý kabátec ideálně s tím oslím rukávem.Jinak konervativně byly svrchníky dlouhé.
Tohle dost chyba třeba i u lidí co dělají začátek 14.století, že si neuvědomují fakt že krátké košile nosily převážně pracující.

Názvosloví v odívání moc dobře nefunguje, proto používám pracovní názvy, které spíš popisují ty variace rukávů popřípadě dalších možných variací(rozparky, knoflíky, rukávy a délka)

Než hledat na netu to spíš koukni na nějakou figurální malbu z doby co tě zajímá a něco si tam vyber, dle té postavy.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Johaness
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Wed 17. Jun, 2009 7:34

Re: civilni odev

Post by Johaness »

no, mam mac. bibli a taky codexe manese, jen si z toho jaksi nevim moc vybrat
chtel bych to mit z vlny
snad se ozve nekdo,kdo dela prelom

kdyz bych chtel jinou vrstvu jako slechtu, mohu koukat na to,co nosila slechta behem obdobi,ktere delate vy a pouzit levnejsich materialu? (jesli se ostatni vrstvy po slechte opicili treba? )
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: civilni odev

Post by Bohuslav »

Nikdy nic nezkazíš tím nejobyčejnější, co z této doby najdeš a to dlouhým svrchníkem s 3/4 rukávem a podšitým inverzní látkou, vršek vlna a podšité lnem. To by byla asi taková klasika třeba na neděli do kostela. Ten svrchník je typický tím ,že má široký krátký rukáv(proto jsem si jen nazval s 3/4 rukávem) a zpod něj vykoukává uzký a po zápěstí dlouhý rukáv od košile(hodně efektní ještě muselo být, když byly na rukávech od košile knoflíky ) Svchník může mít zapínání na knoflíky na hrudi.
Tady máš nějaké vyobrazení, jen se mi tam do toho ještě připletly občas košile(je to starý projekt)http://www.iluminace.viaboemia.com/o561.htm
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Johaness
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Wed 17. Jun, 2009 7:34

Re: civilni odev

Post by Johaness »

tohle jsem nasel na dataci 1340 (nebo spise Luttrell psalter 1325 - 1335)
http://www.wagscreen.co.uk/assets/image ... tree02.jpg
a taky
http://www.andysherriff.co.uk/marcherfr ... Archer.jpg

je tohleto v podstate svrchnik?

promin,jestli uz prijdu otravni, jen si proste nechci nechat udelat pitomost (a tak spekuluji a hledam, neco,co se mi bude libit i trefi dobu)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: civilni odev

Post by Bohuslav »

Ano obojí jsou krátké svrchníky(nazval bych je skoro jako pracovní)
Ten první je obyčejný krátký svrchník s 3/4 rukávem a má k němu pěkné pracovní tříprsté rukavice.
Ten druhý je složitější za 1.má ten rukáv s náběhem s oslíma ušima(mírné rozšíření rukávu) má rozparek,což ten první může mít taky, jen to není vidět.2. Ty zlaté pruhy na hrudi,jsou zvláští může přes to mít ještě jeden svrchník bez rukávů , občas se to dá někde najít dva svrchníky přes sebe.

Já bych Luttrelův žaltář alespoň co se knižní malby týče k roku 1340.

Pokud si tedy budeš dělat spíš svrchník k práci, tak se dá udělat takto krátký, jinak bych preferoval spíš delší i u prostého lidu.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Johaness
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Wed 17. Jun, 2009 7:34

Re: civilni odev

Post by Johaness »

ten 2. se mi libi vic (videl sem ho i na kusnikovi (mam jej doma jako 2. polovinu tohohle obrazku), ten bil taky s rozparkem (coz je pro kusnika asi fajn, jestli nepouziva napinaci hak),stejne barvy (i podsivka) i tvaru, jen nemel to zlaty
tak,asi i ho dam udelat (modrou vlnu a podsit platnem), jeste najit strih (krejciho snad uz sem nasel)

ted sem si vsim,ze na nekterych obrazcich to budou asi 2 svrchniky (kratsi na dlouhem)

dik,zes mnel cas
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: civilni odev

Post by Bohuslav »

To zlaté bude nejpravděpodoběji lem od toho dalšího svrchnku bez rukávů.

Střih použij, klasiku základní rovné panely a pak 4 klíny dokola. A rukáv si musíš vychytat.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Johaness
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Wed 17. Jun, 2009 7:34

Re: civilni odev

Post by Johaness »

hmm,tak z toho sem jelen
ja nikda strihum nerozumnel
:oops:
snad krejci bude vedet co a jak
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: civilni odev

Post by Bestian »

Johaness wrote:hmm,tak z toho sem jelen
ja nikda strihum nerozumnel
:oops:
snad krejci bude vedet co a jak

Pokud to krejčí ukážeš a je šikovná zvládne kvalitní střih kterej ti bude sedět. Doporučuji aby jsi si to následně sešil sám v ruce, když tomu přijdeš na chuť, je to celkem fajn zábava na dlouhé večery a dobovost tvého kostýmu hned stoupne na věrohodnosti. Navíc ten pocit když to došiješ a ono to vypadá k světu je k nezaplacení. :wink:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Re: civilni odev

Post by Vladan »

Nechci Vám to tu nějak bortit, ale nechtěli by jste se přesunout s touto debatou do již existujícího téma "Odívání"?
Zbytečně se to tu spamuje.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: civilni odev

Post by Bestian »

Vladan wrote:Nechci Vám to tu nějak bortit, ale nechtěli by jste se přesunout s touto debatou do již existujícího téma "Odívání"?
Zbytečně se to tu spamuje.
Také jsem pro přesunutí.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Re: civilni odev

Post by Posadowski »

Bohuslav wrote:To zlaté bude nejpravděpodoběji lem od toho dalšího svrchnku bez rukávů..
Já bych to neviděl takhle samozřejmě.
Já bych se klidně domníval, že to zlaté je ohraničení velmi hluboko vsazených rukávů. (Analogií máme několik, ať už pohřební tuniku Václava IV (viz sborník Radim 09) nebo kabátec Charlese de Blois (1365), případně je to velmi typické pro starší oděvy Španělské kultury (opět viz Sborník, Hřibová: Španělsko, 13.st.) Naopak bych na tom vyobrazení neviděl žádný důkaz pro to, že by se mělo jednat o svrchní oděv s kornoutkovým rukávem a na něm ještě další svrchní oděv (tzv. surcot) bez rukávů.
Jako poslední podpůrný argument pro tohle mi přijde, že svrchní oděvy bez rukávů v délce po kolena (nebo snad dokonce nad kolena) nejsou rozhodně typické (zdráhám se říci témeř neexistující). Druhá věc, rukopis Add. MS 42130 (tedy tzv. Luttrel Psalter) bych doporučoval datovat spíše do pozdější části uváděného rozpětí (1320-1345), tedy někam k roku 1340.

A ještě poslední poznámka. Rovněž si nemyslím, že " vršek vlna a podšité lnem. To by byla asi taková klasika třeba na neděli do kostela" toto je typická kombinace pro slavnostní příležitost, já si myslím, že se ty vlněné oděvy přeceňují. Na tu práci a pole ano, ale v neděli do kostela bych to viděl na lepší látky. Ale budiž, záleží na zdobnosti a provedení.
Pro polovinu 14. st. se oděv dohledává a dělá celkem dobře, spíš se musí ujasnit postava a které desetiletí to má být, tady se ta móda hodně rychle mění rok od roku a oblast od oblasti...
Post Reply