Barveni Zbroji

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

WILDEWALDER
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prešov, Slovensko
Contact:

Post by WILDEWALDER »

sakra had ma predbehol !!!!! ja farbim nase stity obycajnym pitomim akrylatom. ludia od nas mi ich furt dorubaju a ja mozem zacat odznova.
Les je mojim rodiskom, domovom a hrobom.
Vítek_z_Landštejna
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelec nad Labem

Post by Vítek_z_Landštejna »

To je ovšem samozřejmé. Je přímo povinností dobrých přátel omlátit nově namalovaný štít, aby se dotyčný necítil odstrčený, zapomenutý a aby nevzbuzoval dojem zbabělce, který si ještě ani nebouchl, a tedy nedělal ostudu skupině. :lol: Ale jinak po letitých zkušenostech mohu doporučit (pokud tedy netrváš na dobovosti) na bojové štíty autobarvy ve spreji. Stříkat od nejsvětlejší po nejtmavší, čím tenčí vrstva tím více vydrží. Na složitější vzory si sice musíš vyrobit šablonu, ale, pokud neměníš erby jako psanec na útěku, máš ji napořád, tedy nafurt.

A coeur vaillant, rien impossible
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Ronšperk wrote:Všeobecně se takové barvení užívalo více zámožnými pány a hlavně jako součást heraldického značení. Barvy tenkrát používané však na kovu nedržely. Jako podklad se používala kůže či řídká sádra. Pokud budeš chtít barvit šlap urči si nejprve co hraješ za postavu a pak se rozhodni. Pokud máš zbroj adekvátní k nobilitě pak barva je vhodná. Pokud však máš zbroj spíše žoldáka či odvedence, pak je vhodnější ta rez, která je mimochodem velmi dobová. A pozor také na fantaskní nátěr. Projeď si nějaké iluminace, ať víš co si můžeš dovolit.
S tou rzí bych byl opatrnější, dnešní klempířská okapovina z které je většina plechových součástek rezne do výrazně červené, kdežto když se to dělá vykováním v ohni, tak to je pokud to není přeleštěné do metaleskublesku už samo o sobě hodně matné a s viditelnými černými místy po kování... a rezne to hodně do tmava, skoro do černa... nemluvě o to, že laciné plátové věci se spíše než leštily nechávaly v černé z ohně :)) (kdo by to platil že ?)
Mimochodem ohledně neudržovanosti té zbroje u žoldnéřů a zbrojnošů. jsou nějaké konkrétní prameny kde se o tom mluví ? Zatím sem na to nenarazil (netvrdím že jsem pátral, takže jsem zvědavej...)
WILDEWALDER
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prešov, Slovensko
Contact:

Post by WILDEWALDER »

ujo Siegfried. jo. ja som zoldak a helmu cistim. ziadna hrdza neexistuje. :wink:
Les je mojim rodiskom, domovom a hrobom.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

WILDEWALDER wrote:ujo Siegfried. jo. ja som zoldak a helmu cistim. ziadna hrdza neexistuje. :wink:
Hodný chlapec, takový se mi líbí dostaneš od dobrého ujka Sigfrída bombonek...
Nebo třeba mosaznou přesku :)) Ale musíš někam přijéct muhehe, strýček za hošíčky nejezdí :))
User avatar
Spernak
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Spernak »

S barvením zbrojí jsem si trochu zaexperimentoval. Vycházel jsem z "profláklého" návodu - základ vápno, potom barvivo. A dostavil se (jak jinak) neúspěch. Než vápno zaschlo, stihlo kov pokaždé natolik poškodit, že začal korodovat a na ploše se objevily pokaždé mapy rzi. Fakt je, že jsem to zkoušel na čistý plech. Možná při aplikaci na povrch kovu, který by prošel ohněm (popřípadě černěný v oleji) a tudíž by byl částečně chráněn, by se tato metoda dala použít úspěšněji a byla by asi i logicky správnější (leštění je již samo o sobě již ozdobnou povrchovou úpravou - netřeba ji vylepšovat malbou).
V současné době tedy používám Balakryl (MATNÝ!) nanášený tupováním buď houbičkou nebo uzlíkem jemného plátna. Výsledný efekt je celkem podobný tomu, čeho jsem dosáhl vápnem, ale bez rzi.

Rád bych se zde s vámi také podělil o své zkušenosti s barvením peří a letek. Dlouho jsem sháněl a zkoušel postupy, kvuli výrobě tolikrát s oblibou zobrazovaného klenotu na přilbách - křídla s malbou znaku. Po poradě s indoši ( Mokohtavenotaxe - tímto ti děkuji!) jsem se dobral celkem uspokojivého výsledku. Postup je následující:
1) Čerstvé letky několika hřebíčky přitlouct v požadované poloze na prkno nebo překližkovou desku.
2) Uložit na suchém místě a nechat alespoň rok "mumifikovat" - pozor na moly a jinou havěť!
3) Sundat z podložky a opatrně opláchnout ve vodě s JARem (nemusí to být nutně Jar, stačí jakýkoliv jemný prostředek k odmaštění a umytí). Opláchnutí je třeba provádět opravdu citlivě, aby nedošlo k potrhání jednotlivých per.
4) Natřít opatrně černou tuší. Je základ pro ostatní barvy, pera zpevní, nepotrhá a případně zakryje původní kresbu křídel.
5) Nyní už lze opatrně nanášet další barvy (podklad a figuru).

Nevyzkoušel jsem zatím barevnou stálost za deště!!
Pracovní náročnost výroby (podle složitosti znaku) asi pět hodin.

Nechci, aby nám po bojištích začaly běhat tlupy Asterixů, ale jsem toho názoru, že okolo roku 1300 byl toto jeden z běžně užívaných klenotů těžkých helem, proto dávám návod pouze sem.
Já ho propíchnu! Je to rychlé a stavovské!
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Tak jsme to tu prošel ale jak koukám většina se spokojí s tim akryle.
Ja bych však rád šel dobovější metodou
Mam štít potažený surovkou a rád bych ho hodil do červené barvy. Jak tedy na to? Jaký pigment sehnat, popřípadě kde, s čim ho míchat a jak nanášet, poraďtě někdo kdo s tim máte zkušenosti prosím.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Pigmenty seženeš v malířských potřebách nebo na netu. Pigment pak můžeš míchat na temperu s bílkem nebo s olejem. Pak už jen maluješ a necháš zaschnout.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Vladan wrote:Pigmenty seženeš v malířských potřebách nebo na netu. Pigment pak můžeš míchat na temperu s bílkem nebo s olejem. Pak už jen maluješ a necháš zaschnout.
A mam barvit na navlhčenou kůži jak tu bylo zmíněno? Jak je to se stálostí barvy. Popřípadě co když štít zmokne?
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

natřeš olejem, nebo použiješ fermež (což je olej, který rychleji polymerizuje)

Maloval jsem za sucha.Štít mi vydžel i venku přes noc, když byla dost rosa.A na pouti na svatou horu jsem s nim spal při brodění do potoka a malba v klidu.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Ok tedy po namalování a zaschnutí barev přetřít fermeži.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re:

Post by Sidney »

Vracím se ještě k té rezavé přilbě. Zkoušel jsem experimentálně barvit kus zoxidovaného / ale ne rezavého/ železa barvou z obyčejného lněného oleje a barevného pigmentu a až na to, že to schne několik týdnů tak výsledek je skvělej. Krásná barva srovnatelná s Balakrylem, která dobře drží a chrání kov. A když ti to omlátí, tak to jednou za sezónu přejedeš štětcem.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Barveni Zbroji

Post by Kain »

Takhle mam nabarvene kovani na stitu uz dve sezony a drzi v pohode...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Barveni Zbroji

Post by maser »

Mám dotaz ohledně štítu, ale vzhledem k předchozím postům mi přijde vhodnější zde. Pokud moderátor uzná že to sem nepatří, ať to přesune nebo to přesunu já.
Nuže:
nevíte jak to bylo s vystouplými heraldickými znaky na štítu kolem 3/4. 14. století?
Zatím jsem se dozvěděl, že by se to dalo asi vyrobit klihem s drcenou křídou, ze kterých bych to na štítě vytvaroval. A také by mě zajímalo, jestli už do této kaše lze přidat pigment, nebo ho dát až v dalším čistě pigmentovém nátěru, případně zcela úplně jinak.
Pokud ty vystouplé figury doložené nejsou, udělám štít klasicky, v tom případě by mne opět zajímalo, jestli do klihu přidat sádru a (či) pigment rovnou, nebo zase v nějakém pořadí?
Bude to nanášené na surovku. Mám štít před fází barvení, tak se do toho nechci pouštět naslepo. Děkuji za případné rady.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Barveni Zbroji

Post by Ronšperk »

Štíty s plastickými heraldickýmy figurami se nám dochovaly. Ale protože visely, někde, jako ozdoba. Nebo jejich majitelé byly takoví borci, jako Princ Waleský.
Aby jsi neměl štít dražší než celá tvá zbroj :) . Ono už to namalování figury muselo být nákladné. Nemyslím, že v boji se takové vyskytovaly a i na turnaji myslím, že šlo o vyloženě pohledovou záležitost. Už jen pro to, že po jediném nárazu korunky dřevce, by se z jinak nádherné kašírské, zlatnické, malířské a Bůh ví jaké ještě práce stala nekoukatelná posádrovaná dřevěná deska.
Jinak zde máš postup výroby celkem zdařilé repliky myslím.
http://www.historiavivens1300.at/hv1300.htm
Honor supra Vitam! Image
Post Reply