Strihy

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Strihy

Post by Bohuslav »

Tedy se rozcházíme už v tom, že já beru ty textilie z královských hrobek hodně okrajově, neb dle mého moc nemají vypovídající hodnotu k střihům běžného všedního oblečení. To právě beru ty oděvy z Herjolsnes a nějaké ty další severní nálezy
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Re: Strihy

Post by Posadowski »

Bohuslav wrote:Tedy se rozcházíme...
Ano, tady se rozcházíme zcela zásadně. Já si totiž myslím, že oděvy křupanů živořících na konci 14. století v norské kolonii Herjofsness v Grónsku mají pramalou vypovídací hodnotu pro oděvy středoevropské nobility počátku 14. století. Ale budiž. Nicméně stále nechápu, odkud se bere těch proklamovaných 80cm.
Jinak, jestli smím doporučit: May, F. L. Silk Textiles of Spain: Eighth to Fifteenth Century. New York: Hispanic Society of America, 1957. také se tam najde leccos o textilní výrobě...
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Strihy

Post by Bohuslav »

No jo pokud chceš dělat nobilitu ležící v hrobu , tak ok? Ne teď trochu přeháním.

další zachovalé oděvy, mimo ty tvoje křupany

Kradelund - http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... glund.html
boscten - http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... ktunc.html
sv. František- http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... rancis.htm
moselund - http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... elund.html
ronbjeng - http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... nberg.html
sv. Ludvík IX. - http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... louis.html
Skjoldehamn - http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... jolha.html
I zde máš všude ty základní obdélníky.

Zlatavo kdo by tu košili měl nosit? Jestli vesničanka, měšťanka či urozená. A ještě jestli je to oděv spíše na práci , či nějaký slavnostní třeba do kostela, nebo na nějakou audienci...?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Zlatava
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Strihy

Post by Zlatava »

Moje obleceni by melo byt vesnicanky, protoze moje historicka postava je osoba co pracuje za mzdu ( jakakoliv prace ), je take lovec , zlodej, ale take remeslnik, oblekam se jako bych byla chlap, je to mnohem pohodlnejsi, ale chtela bych mit take mejake saty, na zacatek bych chtela saty vesnicanky ze trinacteho stoleti a az potom z poloviny ctrnacteho stoleti
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Re: Strihy

Post by Posadowski »

Zlatava wrote: na zacatek bych chtela saty vesnicanky ze trinacteho stoleti a az potom z poloviny ctrnacteho stoleti
Nojo, ale to sis pak nevybrala úplně ideální předlohy, vesničanka ve 13 století nebude mít rozhodně vypasované šaty tak, jak mají ty dámy na těch fotkách
User avatar
Zlatava
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Strihy

Post by Zlatava »

Ja vim, ale ten pas uz bych si zesirila, ale ty druhe saty nejsou vypasovane, ty silne modre jsou ty co nejvice se mi libi, ja uz uvidim jak si s tim poporadim, neco mi urcite vyjde, jestli se to bude moci nosit to ovsem nevin :oops: :biggrin:
Dekuji za rady
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Strihy

Post by Maršálek »

Zlatavo - nejenom šlechta, duchovní a měšťané, ale i lidé na vesnici mají svou hierarchii - dělí se podle svého sociálního postavení a ty rozdíly nahoře a dole jsou zcela dramatické. takže označení vesničan nevypovídá zcela o ničem. Upřesni si jaké postavení tvůj vesničan má a pak hledej dál.

složení venkovského obyvatelstva - velmi zjednodušeně:
- v čele vsi stojí rychtář, jeho postavení odpovídá i jeho majetek
- dále jsou v hierarchii sedláci (láníci, půláníci), mlynář, krčmář (především záležitost větších vsí)
- drobní držitelé půdy (domkáři a sadaři)
- řemeslníci (kováři, hrnčíři, tkalci)
- nádeníci (příležitostní a sezónní pracovníci)
- chudina
- záměrně vynechávám faráře :wink:

Pokud jde o lovce, pak je třeba specifikovat, co si představuješ pod pojmem lovec a co smí lovit :wink:

V neposlední řadě se odívání ve 13. st. a od cca 1/3 14. st. velmi výrazně liší co do střihu a tedy i své podoby. U nás v Čechách se to dotýká i vesnic a vesnického obyvatelstva – dle stížností mravokárců v té samé době co se to projevilo ve městech. Lze samozřejmě i ve 14. st. nosit šaty zcela volné a ve Španělsku lze nosit ty těsnější již ve 13. st. – i vesnice mají své svátky na které se lidé pěkně oblékají :wink: - ovšem jak moc pěkně je opět dané postavením každého člověka zvlášť.


Bohuslave – jako obvykle :wink: Kolik skutečně prozkoumaných nálezů dobových oděvů a oděvních částí znáš? Které z nich jsi schopen zadatovat a lokálně nebo solidní analogií doložit na naše období? Kolik látek jsi zkoumal co do šíře, že jsi se rozhodl standardizovat jejich „dobovou“ šířku na 80 cm? Bez ironie – těším se na první tvůj článek na toto téma, protože zatím máš své informace v hlavě a my si je nedokážeme z diskuzí převézt do reálu a porovnat s našimi :wink:
P.S. cílem není vyprovokovat tu plkárnu, takže se omlouvám za OT a dál se držmě dotazů Zlatavy
Ich dien!
User avatar
Zlatava
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Strihy

Post by Zlatava »

Marsalku, ja se zabivam dvema siglama, jsem v jedne skupine co se zabivame trinactym stoletim a potom jsme se spojily 3-4 skupiny, kazda ma takovych 15-20 clenu, co se zabivame ctrnactym stoletim, takze musim myt obleceni ze trinacteho stoleti, ale take ze ctrnacteho stoleti...tak jak jsem to vysvetlila to vypada ze to vse mycham a nemam to v hlave usporadane, ale neni to tak
Proto potrebuji saty ze trinacteho, ale take ze ctrnacteho stoleti, ne jen jedny saty a ze je mi jedno ze ktereho stoleti, ale na zacatek bych radsi z toho trinacteho ponekoz je o trochu min slozitejsi
V obou stoletich jsem kluk ( prozatim ), co jde do boje za trochu penez, lovi zvirata aby vsichni mohli jist, virabi ruzne remeslnicke veci....kluk na vsechno
Tady ve spanelsku nedelame zivot jako ve vesnici, delame zivot jako v taboru pred bojem...nevim jestli se mi rozumi, nevim jak to visvetlit v cestine
Take bych se rada nekdy oblekla jak divka
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Strihy

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Zlatavo, dámské šaty 2. pol. 13. století a 1/3 14. století se nijak moc nelišily, hlavně na venkově ne. Rozdíl byl hlavně v kvalitě materiálu, ze kterého ty šaty byly :) Bohaté selky nosily lepší, jemnější (i třeba ve městě kupované) látky, chudé ženy tkaly samy doma nebo kupovaly od místního tkalce domácí látky.
Jestli chceš být obyčejná vesnická holka nebo žena, tak budeš mít možná nějakou spodní košili (o dámském prádle té doby stále ještě nic nevíme), určitě spodní lněné šaty (bílé, světlé) asi tak ke kotníkům, přes ně také lněné nebo vlněné svrchní šaty (barevné - hnědé, okrové, šedé, možná červené nebo zelené). Oboje s dlouhým rukávem, ty vrchní by mohly mít u ramene ten rukáv nedošitý, takže by se dala ruka vyndat mimo rukáv. Nebo ty vrchní bez rukávů. Zástěru - hlavně na práci (nosila se obyčejná, do pasu na zavázání)
K tomu kápi (kapuce protažená na ramena), nějaký šátek na hlavu (může být dlouhý širší pruh tenké látky, který se dá ozdobně omotat kolem vlasů), plášť nebo krátký pláštík nebo kápě s pláštíkem dohromady, kožený nebo tkaný pás (i ten můžeš mít ozdobený), nějaký váček nebo taštičku na osobní věci (hřebínek, peníze, klíček, možná zrcátko).
Všechny šaty i košilku si můžeš ozdobit výšivkami.
A do vlasů nějakou stužku, jestli je nosíš delší :)

Na střižení šatů bych použila klidně ty obdélníkové střihy s vkládanými klíny. Jsou jednoduché, pohodlné na šití a pokud máš chlapeckou postavu, tak šaty podle nich ušité budou na Tobě vypadat i hezky :biggrin:
Volo, multum, statim!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Strihy

Post by Bohuslav »

Zlatava: pokud chceš mužský pracovní oděv, tak bych volil určitě krátkou košili a to na období tak 1200-1330 tak zhruba pod kolena a čím blíže k 1350 může být košili i nad kolena.

Dámské pak šaty dlouhé od kotníků či až na zem. Ty kratší jsou zase spíš pracovnější a ty delší slavnostnější.

Maršálek, nemyslel jsem, že by nemohly vyrobit širší látku, předpokládám, že se tkalo na šíři tkalcovo paže, ale jde mi o ten výsledný tvar střihu, a proto je pro mě důležitý ten záklaní obdélník, z toho důvodu se mi nelíbí ty vaše střihy do A, které sice výsledně mohou vypadají stejně ,tak dle mého ohledu ty oděvy bez těch švů, fakt vypadají jak to Kristovo roucho, o které se losovalo, z jednohu kusu tkané :p

Kateřino celkem souhlas, i když tu popisujete s těma látkama situaci ,jakou si asi představujete, že tu mohla být.

nesouhlasím
- ty vrchní by mohly mít u ramene ten rukáv nedošitý - rukáv býval spíš nedošitý spíš v přední části rukávu ,ale to by byl gardecorps - tenbych u obyčejných volil jen jako cestovní.Pokud jsi myslela tyto http://www.iluminace.viaboemia.com/o55.htm tak to je nesešitý rukáv s tím hlavním obdélníkem.
- kápě s pláštíkem dohromady? o tom jsem neslyšel ,co tím myslíte?
- kápi bych na léta 1250-1330 dělal tu krátší-(http://www.iluminace.viaboemia.com/oble ... 029.jpg)tu delší přes ramena nosili především pracující http://koho.rajce.idnes.cz/pracovni_kapuce/# až opět někdy po těch létech 3o. tých ji začli používat i urození, jako moderní.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Strihy

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Bohuslave, tohle: http://www.iluminace.viaboemia.com/oble ... pic015.jpg jsem myslela. Obyčejný surcote s odundacími a zastamdacími rukávy :biggrin:
Jen jsem honem nevědla, jak to Zlatavě popsat, aby tomu rozuměla. Však ona se ozve, pokud jí nebude jasné, co jsem tím myslela...
Ostatní oděv vč. materiálů je právě volen tak, aby vyhovoval pracující vesničance, protože přesně tohle Zlatava napsala, že chce.

Na nějaké anglické iluminaci ze 14. století, jsem viděla dvouchlapový stav - tkalci seděli kousek od sebe, člunek si asi přehazovaLI a takovou tu utahovací lať (bidlen?) obluhovali společně. Takže dokázali tkát daleko širší pruh tkaniny. Co to bylo za tkaninu, to nevím. Ale pokud to uměli v Anglii, není důvod, aby to neuměli u nás. Ostatně, moc široký pruh se může klidně rozpůlit nebo přistřihnout na potřebnou šířku a ze zbytku šít něco dalšího...

"Kápě s pláštíkem dohromady" - v 19. století to byl pytel od brambor se zastrčeným jedním rohem dovnitř, hozený přes hlavu a ramena a někdy přichycený u krku provázkem. Úplně stejný typ krátkého pláštíku nosívali venkované ve středověku. Prostě krátký pláštík s kápí nebo kápě s pláštíkem dohromady. Bylo to dlouhé cca k zadku - obyčejný pruh látky, sešitý nahoře dohromady a u krku stažený šňůrkou.
Volo, multum, statim!
User avatar
Zlatava
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Strihy

Post by Zlatava »

Jajajajaja ja jen chci nejake strihy na damske saty.............chlapske obleceni mam kompletni a moc dobre, jsem dobre vybavena
Vim jake latky pouzivat, jake ty saty byly, ale co neumim, jsou strihy
Neptam se vas jak se tenkrat oblekaly, ptam se jestli nekdo umite udelat strihy s miry, vim jak mam jit oblecena, vim take ze mam nosit dvoje saty, jedny jako spodni pradlo ( lehka kosilka....tady mame az 40 stupnu v lete, tak holky nosej jen jedny saty )
Ale uz jedna holka z tohoto foru mi nabidla pomoc pres soukromou zpravu, tak uz ten problem mam vyreseny, moc vam vsem dekuji
Post Reply