Tesáky

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

KŘIŽÁK wrote:Ale jestli je psáno železné,tak holt železné...
Aby nedošlo k omylu - Petr se osobně domníval, že byly pravděpodobně železné. To s tím, že to i někde našel v textu je moje nejasná vzpomínka z jedné víkendovky, tudíž to netvrdím na 100% - to by chtělo napsat přímo Petrovi a zeptat se ho. Máš pravdu, že dřevo by bylo vzhledem k bezpečnosti možná lepší, ale na druhou stranu na výcvik dlouhých mečů používali kov. Navíc - ten tvar cvičného tesáku je upraven tak, aby maximálně chránil ruku, která při tréninku může řvát nejvíc - na rozdíl od většiny soudobých "ostrých" tesáků, které mají ochranu ruky řešenou mnohem prostěji trnem a/nebo příčkou (což z hlediska boje potom samozřejmě stačí).

Kascha - není zač. Bohužel si nevzpomínám na detaily této informace, takže nic bližšího nemožu dodat :(
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Bidak II-ono o tomhle těžko diskutovat-jak už se několikrát ukázalo, mohly být důvody na které už nemusíme přijít-pro to,či ono-tvar cvičných tesáků.nejen rukojetí,ale celkově by svědčil pro náhražkový materiál,ale to je asi častý a též nepodložený argument.NEPoužívání cvičných-dřevěných mečů-bych zdůvodňoval stejně jako dnes-i v době plastů a spol.těžko hledat bezpečný materiál,chovající se jako čepel,reálných parametrů...
Last edited by KŘIŽÁK on Sun 01. Feb, 2009 10:59, edited 1 time in total.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

pár jsme jich měli taky, vyřezané z překližky..dost se to štípalo, třísky létali, ale šermovalo se. :badgrin:
Nakonec se s nima ještě hrál " squash" s tenisákem, a na to byly asi nejlepší, moc sem jim na chut nepřišel
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

asi jsme byli ve stejné skupině... :)
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

To nevím-ostatně městské šermířské spolky nebyly žádní chudáci a trénující šlechta asi taky neměla problém.Ostatně vzácnost železa bývá dost často přeceňovaná..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Schwarzhelm wrote:A co cena železa? Pokud vím, železo bylo ještě v 15. století poměrně drahým materiálem a plýtvat jím na "cvičné" zbraně......
KŘIŽÁK wrote:To nevím-ostatně městské šermířské spolky nebyly žádní chudáci a trénující šlechta asi taky neměla problém.Ostatně vzácnost železa bývá dost často přeceňovaná..
Pozor na záměnu slov "drahý" a "vzácný". To, že bylo něco drahé (nebo spíše "cenné") neznamená, že to nebylo dostupné. Kdyby to byla pravda, nebyly by třeba jagellonské Čechy známým exportérem dobrých nožů. Navíc, cvičné meče, které ukazují fechtbuchy (přinejmenším ty od poč 16. st.), byly železné - dva z těchto mečů se dochovaly, viděl jsem fotku. Mají je někde v Německu (Magdeburg-Augsburg-Lipsko?). Když šly meče, proč ne tesáky?
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

O.K-myslel jsem "drahost"(kterou ovšem může způsobit vzácnost) :wink:
Výroba železa-potažmo oceli je sice sofistikovaná,ve výsledku však značně primitivní záležitost.Problémem je ovšem kvalitní železná ruda v dostatečném množství.Jeho drahost a menší dostupnost asi dost ovlivnilo to,že jde o strategický materiál-ve vojenské sféře se jím nešetří.
Bídák II-o nenahraditelnosti železa na cvičných mečích jsem psal výše-krom zvýšení váhy pro výcvik opravdu nevidím důvod mít železné tesáky tohoto tvaru..Ale nejsem šermíř...jen se mi to nezdá
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Souhlas. Domnívám se jen, že rozdíl ceny železa a oceli byl poměrně velký.
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Křižák- Ok. Stran pojmů jsem nechtěl slovíčkařit, jen mi šlo o to, aby v tom bylo jasno.O otázku "kovové meče x dřevěné tesáky" se nepřu, tvoje argumenty jsou logické - jen jsem v rámci svého předchozího příspěvku zopakoval svoji teorii, toť vše.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

na ikongrafii z toho 16. století (a místy 17.) jsou při výcviku - školách zobrazovány normální (tedy asi železné) meče a kordy - jen u těch tesáků je zobrazení jiné (jsou jiné než používané ostré kusy) proto myslím že to je dřevo - důvod - větší nebezpečí zranění při tehnikách tesáku?
Wir wollen in Beifall untergehen ..
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Kascha-to je právě těžko říct,před pár lety bych řek:samozřejmě,tesák jde míň do kontaktu čepelí a víc přez prsty,předloktí atd.Jenže jak teď koukám na nové a novější poznatky o boji mečem,tak je to dost stejné-ovšem jak jsem psal-dlouhou čepel nenahradíš dřevem aniž bys ztratil její vlastnosti v šermu"na čepeli" důležité-u tesáku to dle mého problém není.Jinak dva krásné a nechutně dlouhé tesáky jsem včera omrknul v Pardubicích na zámku..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Bidak II-jo,v pohodě,taky mám rád v pojmech jasno.Nejvíc mě v oblasti boje a šermu baví(nebo s.re?)fakt,že jednou jsme papežštější než papež,a jindy ojebem zásadní věc.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Arkleb
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Zlínský kraj 46 let

Post by Arkleb »

Kdo mě poradí, z jakého materiálu a jaký tvar by měl mít jílec tesáku z druhé pol. 15. stol.. O tomto tesáku se tu již psalo. Jedná se o dodělání repliky. Děkuji Arkleb.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Schwarzhelm-jo,kdyby tenhle přístup byl všude..je hrozná škoda,že muzea u zbraní neuvádějí přesnější datace a původ..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Lodomerius1
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Záp. Slovensko

tesák "s člnkovou záštitou" resp. tesák "mora

Post by Lodomerius1 »

Dobrý deň.

Pripravujem štúdiu o troch stredovekých militáriách zo zbierok jedného múzea na záp. Slovensku. Je medzi nimi aj tesák s "člnkovou záštitou" (resp. tesák "moravského typu"). Podľa mojich vedomostí ide o druhý exemplár zo Slovenska (okrem neho ešte tesák z Posádky pri Gajaroch, viď. POLLA, B.: Pamiatky hmotnej kultúry 15. storočia z Posádky pri Gajaroch. In: SSNM 56, Historia 2, 107-140). K moravským nálezov mám zatiaľ k dispozícii len prácu V. Nekudu (Mstěnice 1 ... Brno 1985); tam je aj publikovaný tesák z Vracova (GOŠ, V.: středověká cesta v Mohelnici ... 1975). Keďže sa tu pred časom preberali tesáky tohto typu chcem sa spýtať, či si niekto z diskutujúcich k nim nekompletuje literatúru. Najmä k novšim českým štúdiám mám obmedzený prístup ... Na výmenu môžem poskytnúť rôzne materiály (napr. k uhorskému vojenstvu v 14.-15. stor.).
Na záver otázka: ako je vysvetlovaná funkcia 2 krátkych kolíkov (tŕňov) umiestnených v záštite (v osi čepele ...)?

lodomerius55@gmail.com
Post Reply