Plátová zbroj

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Image
Pro představu jsem si vypůjčil obrázek z Ospreye. Takže máme tu kolena - tahle nejsou úplně typická, ale třeba <a href='http://www.luciferarmoury.com'>Jirka</a> jedny 13tkový už klepal. Dále myšky na loktech, ailletes (to je to na ramenou) a to je asi tak vše.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

Pěkný příklad! Mě teď v první řadě zajímá ochrana rukou! Takže myšky na loktech už měli taky? Na Curii jsem se dočetl jen o těch ailletes.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Jen takový ty malý jak jsou u čísla 6. Byla snaha chrínit exponováná místa která se při úrovni tehdejšího zdravotnictví blbě léčila tj. klouby. Jinak co se týče rukavic (to šermíře zajímá asi nejvíc) tak ta šupinová palečnice přes kterou je přetažená kroužkovka chrání výborně :-)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

A někde byla diskuse o ailettes, u nás se vyskytují poměrně vzácně.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

NO tak zrovna osprey bych bral jen jako inspiraci, tohle je tak trochu hi-tech ideál rytíře konce 13. a počátko 14. stol.. Neříkám, že ty plátové doplňky nebyly, jen jsou vidět zřídka. Jinak ailettes máme z našeho prostředí dvakrát - freskový cyklus v Jindřichově hradci a pak tuším z pečeti, ale nevím jaké, musel bych to hledat. V Maciejowské bibli má Goliáš plátové zesílení holení, ale také je to poměrně neobvyklá věc a to i na poč. 14. stol..
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Na 2.pol.13. století bych viděl plátové doplňky tak možné na lotkech a na kolenou a možná nějaké ty ailety( jak ty obdélníkové,tak kulaté)



Vladane nahodíš sem ty dvoje ailetysv. Jiří (nebo popiš , v kterých scénách jsou) , já totiž našel jen jedny, které jsou pravděpodobněji spony pláště a ty druhé se mi nepodařilo najít.

I přesto ,si myslím, že by se u nás na začátku 14. století ailetů využívalo ,už jen proto, že jsou vidění všude kolem nás a nemyslím, si že bysme byly nějaké vyjímka, ono totiž v tom výtvarném prostředí máme o hodně méně námětů s vojenskou tématikou. Takže v tomto ohledu, bych spíše sáhnul k těm pečetím, kde si zase musíme uvědomit, že se jedná o prezentaci šlechtice a ne bežného vojáka.

Sian: takže jestli chceš představovat bežného vojáka na 2. pol. 13.stol. tak bych volil jen brň.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

No rád bych představoval právě toho šlechtice. V boji používám hrncovou přilbu a to si asi bězný voják nepořídil :-) Mám jí čistě z bezpečnosti! Jinak se chystám pořídit si nýtovanou brň, avšak musím našetřit ještě nějaké zlatky. Rád bych ale výbavu rozšířil i o myšky a ochranu ramen a tak vyzvídám! :-)
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Až to najdu, tak to sem hodím, ale myslím, že už to tady bylo probíráno v tématu o zbrojích. Ty z Jinřichova hradce sem dával myslím Masér, hodně to řešily s Kunáškem.


-----------------------------------

takže tady je ta pečeť http://www.livinghistory.cz/modules.php ... &start=510

a tady ten Jindřichův hradec http://www.livinghistory.cz/modules.php ... &start=495 , ale to my taky připadá jako zapínání.
Vítězství nebo smrt!
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Romul »

Sian:
ještě by jsi mohl upřesnit jak moc majetkove bohatého šlechtice popřípadě jaké a jak moc rozlehlé statky máš a zda si můžeš tyto věci dovolit
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

No asi rozhodně takového, který by si takové vybavení mohl dovolit. V tomto ohledu nejsem moc informovaný a moc rád se nechám poučit! Nechci ze sebe dělat nějakého "velkovévodu"! Chtěl bych být na takové úrovni, abych byl dostatečně bohatý a mohl si tyto věci pořídit.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Tak to právě budeš ten Velkovévoda :lol:
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

A nezapomeň že zhruba platí 1 ks lepší brně = 1 družiník k dispozici :)
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Aniž bych si chtěl nějak honit triko, zapomíná se velmi často na jednu věc a sice těžkooděnec v této době = jezdec. Když jsem se v 15ti rozhodoval co dál dělat (chtěl jsem být buď šermířem nebo ovocem do jogobely), 13. stol. pro mě byla jasná volba. Dva roky na to jsem si však už valchoval půlky v sedle a i přes dvousetletý posun dopředu toto mi už zůstalo. Takže dřív než družiník by se šiknul kůň :-)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

narvek wrote:Tak to právě budeš ten Velkovévoda :lol:
Já jsem si to ale přesně myslel! :lol:
richardrg wrote:A nezapomeň že zhruba platí 1 ks lepší brně = 1 družiník k dispozici :)
To už mám pořešené! :)
ClaryAldringen wrote:Aniž bych si chtěl nějak honit triko, zapomíná se velmi často na jednu věc a sice těžkooděnec v této době = jezdec. Když jsem se v 15ti rozhodoval co dál dělat (chtěl jsem být buď šermířem nebo ovocem do jogobely), 13. stol. pro mě byla jasná volba. Dva roky na to jsem si však už valchoval půlky v sedle a i přes dvousetletý posun dopředu toto mi už zůstalo. Takže dřív než družiník by se šiknul kůň :-)
Tak koní mám jako řidič kamionu dostatek! :wink:
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

No jenže ty nemaj vlastní hlavu a to moje je navíc ženská a občas se podle toho chová :biggrin: To jsem si takhle myslel že se po tříkilometrovým trysku unaví a před lesem zastaví. No a teď si můžu leda tak změnit přezdívku na Žofré :badgrin:
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Post Reply