Obuv

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Romul »

pravda ja mam času dost alespoň po večerech takže na šití a takovédle blbůstky se čas vždycky najde
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Kateřina z Landštejna-Myšleno tak,že výrobce obuvi na Jakubových stránkách má stránky a navíc je dost známý.Takže jsem reagoval na ten konkrétní odkaz.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Post by vvenca »

Samozřejmě, že se snažím nějaké kontakty si vyhledat i sám. Zatím mi nejzajímavější přišel "sedlář Mates". Zde na fóru se ptám proto, že je tu mnoho lidí, kteří mají bohatější zkušenosti a kontakty než já. Nerad bych něco koupil a pak slyšel na akcích ze všech stran, jak mám strašné vybavení v rozsahu až dvou set let. Chci prostě předejít chybám, tak jsem tu spíš čekal rady, než odpověď typu: "najdi si to sám lenochu".

Děkuji za ten jeden odkaz, i když jsem tam našel jenom jedny boty :)
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Tyhle rady ohledně výrobců a výrobků jsou poměrně problematické.Musíš v prvé řadě přesně vědět co chceš a jak by to mělo vypadat-tedy tvar i technologie-což po netu nikdo nepopíše a na fotce většinou nepoznáš...Nejlíp je si kvalitní botu-nebo jí technologicky blízkou prohlédnout a "nakoukat",nebo ševci rovnou ukázat a říct-takhle,s těmito změnami...Je jasné,že s určitým typem bot můžeš být "první"pak samozřejmě riskuješ,že jsi prameny dostatečně nepochopil,nebo,že má někdo jiné a lepší a botu ti "utře".K výrobcům-Spousta ševců šije převážně boty vzor Libušín-a je ti schopna prodat neuvěřitelné věci,pokud přijdeš s poptávkou na levnou botu na 14-té století...Takže ta znalost se vyplatí,protože titíž ševci šijí obvykle kusově vynikající výrobky.Tohle je věc týkající se právě konkrétně Matese-většina ho má za tvůrce konfekce,ale netuší,co tenhle člověk dokáže ušít,když se mu dají komplexní zadání-takže ti ho s pohledu jeho dlouholetého spolupracovníka doporučím.Jistě ovšem narazíš na dost dalších menších výrobců kteří se pohybují i tady-budou mít výhodu nevytíženosti a menší ceny.
Proč tohle píšu-i u ševce "na doporučení"si můžeš ošklivě naběhnout,s nesprávným zadáním,nebo pokud dotyčný šije jeden typ bot a ty chceš jiný...Tak hodně štěstí.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Post by vvenca »

Díky za odpověď. S "Matesem" se určitě zkusím spojit. Na jeho stránkách se mi boty s označením "livinghistory" líbí. Jsou použitelné i na seriózní akce?
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

oni to označení nemají jen tak zbůhdarma-je jasné,že se laťka "livinghistory" stále posunuje-V tomto případě jsou ručně šité(nejpravděpodobněji umělou šlachou)s použitím obrácení nebo nějakého typu vnitřního švu.Podraženo kůží,případně cvočky.Jistě dokážeš sehnat někoho,kdo ti botky ušije z ručně vydělané kůže,skutečnou šlachou ale...Na drtivou většinu akcí tohle požadavky bohatě splňuje.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Post by vvenca »

Popravdě mi nejde o to, aby to bylo naprosto dobovou technikou. Hlavní pro mě je, aby ty boty vypadaly a nerozpadly se po prvním zmoknutí ;).
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

vvenca wrote:Popravdě mi nejde o to, aby to bylo naprosto dobovou technikou. Hlavní pro mě je, aby ty boty vypadaly a nerozpadly se po prvním zmoknutí ;).
To myslím nehrozí, jen je třeba se o ně dobře starat aby kůže nepopraskala. Takže: mazat! mazat! mazat!.A když zvlhnou nechat pořádně proschnout Ja mam nejlepší skušenosti se sádlem, dobře se roztírá a když je bota u tepla tak se do ní sádlo vpije během chvilky, tohle je aspoň na začátku dobré opakovat několikrát.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Post by vvenca »

A není to sádlo nějak cítit?
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Sádlo je cítit sádlem.Nevím,jestli je to zrovna na botách problém.Osobně jsem se co se týče obuvi vybodnul na dobovost a moderní kůži mažu moderními materiály.Ale sádlem se dost dlouho ošetřovaly pohorky...Řek bych,že jakákoliv péče se u obuvi vyplatí několikanásobně.Potíž je,že ji dost často nosíme na povrchu,o kterém se dávné obuvi ani nesnilo.Proto mám jedny boty s ocvočkovanou koženou podrážkou a jedny podlepené gumou.A ještě "galoše"-dřeváky pod boty do sněhu a bláta.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Taky se můžu přimluvit za Matese, případně za Alana Kvasničku.

A sádlo je cítit sádlem, jenže kůže namazaná sádlem voní moc hezky:) Případně Boreš to maže sádlem s včelím voskem a výsledky super.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

vvenca wrote:A není to sádlo nějak cítit?
Voní to příjemně, určitě lépe než promoklá bota v kterej se pak noha paří :twisted:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

narvek wrote:Taky se můžu přimluvit za Matese, případně za Alana Kvasničku.

A sádlo je cítit sádlem, jenže kůže namazaná sádlem voní moc hezky:) Případně Boreš to maže sádlem s včelím voskem a výsledky super.
To musím zkusit smíchat, zatím jsem vosk používal jen na švy boty.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Post by vvenca »

Jo díky za rady. Sádlo s včelím voskem si budu pamatovat.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

vvenca wrote:Jo díky za rady. Sádlo s včelím voskem si budu pamatovat.
A taky je dobré po akci do boty narvat noviny, starej trik, vsaknou vlhkost i se smradem a drží tvar :wink:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Post Reply