Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

Michal wrote:Ondra: Skalice kamenec jsou zcela dostupné látky s cenou okolo 100kč za kg
Rozdíl mezi zelenou a modrou skalicí je ve 2 molekulách vody.

Jinak manganistan je znám už ze starého egypta, což je pravlast sír-rtuťové alchymistické teorie. Stejně tak skalice a kamenec jsou látky, dlouho známé a využívané, takže jsou zcela LH, když by se to tak mělo říct.
jasne ze jo, ale jak uz psal Ronsperk, jde mi o dostupnost pro bezne remeslniky a o to, zda tato ustalovadla vubec pouzivali. Pripadne zjistit nejake adekvatni nahrady v dostupnejsich(ve stredoveku dostupnejsich) surovinach
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

pokud vím tak moč hrála roli spíš ve zpracování vlněné příze ...
Michal

Post by Michal »

Najstarší zmíňku o použití skalice, kamence, a louhu ve výrobě o které vím, je z roku 1352, kdy se o tom přednášelo na Karlově universitě.

Jinak ta úvaha o soli se mě zdá dost reálná.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

abaddon wrote:pokud vím tak moč hrála roli spíš ve zpracování vlněné příze ...
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
to bude ono!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Boruvky

Post by Boza »

Padlo tady barvení pomocí borůvek. Protože v tuhle roční dobu ještě nerostou, chci se zeptat jestli jste už někdo nezkoušel použít nějaký průmyslový kompot, ten by asi koupit šel.

Nějak mám obavu z těch chemikálií co k tomu budou přidané :mrgreen:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

nezkousel

obavu bych nemel
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Tak konečně obrázek několika barvířských pokusů,

růžová - červená řepa z krámu naložená ve skleničce + sůl, materiál je 100% vlna

světle hnědá - smrkové šišky 10 ks, 0.5 l vody, 1 kávová lžička soli, mírně vařeno 3h, materiál - 100%len z ikei, vlněná příze - stejný postup jako okr (zahřívání)

žlutohnědá - šlupky z cibule, ocet, 1 hodina varu - len
okrová - stejný nálev, jen se to nevařilo, ale zahřívalo tak aby se v tom dala udržet ruka


Image
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

To Muscha

jak konkrétně jsi barvil tenm len ořechy? jsem v tomto oboru úplný nováček. Stačí narvat ořechových šlupek a vařit a vařit s lněnou látkou? Nebo je v tom ještě nějaká jiná finta? A jaká byla výsledná barva?
Sidney
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Sidney wrote:To Muscha

jak konkrétně jsi barvil tenm len ořechy? jsem v tomto oboru úplný nováček. Stačí narvat ořechových šlupek a vařit a vařit s lněnou látkou? Nebo je v tom ještě nějaká jiná finta? A jaká byla výsledná barva?
Sidney
Pravděpodobně jsi četl jen první stránku. Na pravé straně dole máš výběr stránek tak si je projeď všechny.
Honor supra Vitam! Image
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Nacpal jsem do látkového pytlíku kupu šlupek (aby to nezačunilo tu barvenou látku), pak fest vyvařit a pak v tom jen pořádně vyráchat to, co chceš obarvit. Já jsem tam opoměl dát sůl, nebo tak něco, takže mi to po několika vyprání poněkud vybledlo.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Zkoušel někdo z Vás alespoň polovinu doporučených barviv? Mě se totiž zdá, že asi ne. Například bych chtěl vidět jak dostanete z olšové kůry černou :-) Nebo zelenou z kopřiv. Z olše je zlatohnědá a kopřiva jde více dožluta jen s velice mírným zeleným nádechem. Fixace barvy dělám kamencem (nejmenší sehnatelné množství mělo 40 kg tak sůl nepoužívám) :mrgreen:
Ještě chci zkusit větší množství svízele (růžovou fakt neberu :evil: ) a pak sem vrznu fotky svých pokusů. Zkoušel jsem zatím asi 7 barviv a obecně bych konstatoval, že jediné co jde snadno je hnědá :?
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

chtel jsem vyzkouset prave tu kuru z olse, ale kdyz jsem dosel do lesa, tak se mi to nejak popletlo a prinesl jsem si kuru dubovou. A ta teda nic nenabarvila.

Koprivy jdou nadherne(ale povedly se mi az napodruhe a je pravda ze od te doby jsem s nimi nebarvil). Vsak na druhe strance tohohle topiku je hozena fotka s popiskem. Chce to ale jako ustalovac pouzit modrou skalici a ne kamenec. A ty koprivy si predem posekat a mit jich plnej hrnec. Jeste nez jsem pridal skalici, tak byla voda tmave hneda. Po pridani skalice pak zelena jak brcal.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Ondra wrote:Po pridani skalice pak zelena jak brcal.
Jenomže to je potom ta barva skalice a ne kopřiv ne? :? Nechci to točit pořád dokola, ale pro náš ranný středověk mi skalice připadá trochu méně pravděpodobná, takže jsem chtěl sáhnout pouze po kamenci a soli.

Když už jsi se spletl s tím dubem, tak jsi měl alespoň nachystané třísloviny a ty se dají taky poměrně dobře v LH využít. :biggrin:

Taky nevím jak s cibulí. Informace o odrůdách rs je docela bída. Divokou cibulí asi moc neobarvím a tak budu muset asi šáhnout k současným odrůdám.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Barvičky

Post by Pampalíny »

Tady je pár mých pokusů. Ustalovač: kamenec, sůl i skalice. Barviva standardní. Sand jen navíc plody aronie a květy ibišku (sice nejni košer, ale co se dá teď na jaře dělat.) :|
Image
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Hezký článek kde je zmiňováno barvení vratičem a kůrou z dubu, včetně moření látky před barvením. Je to sice doba bronzová, nicméně aspoň jako inspirace:
http://www.exrea.net/pdf/eXrea-net_REA1 ... zinova.pdf

Popisovaný oděv na snímku ze stránek Muzea hl.m. Prahy:

Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...