Výstroj těžkooděného jezdce a jeho koně

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Super. V pohodě se dá v tom kůň zvednout na zadní, jen spdanout je z toho horší. Co se týče ježdění je to postavený na califirnii, takže pohoda pro jezdce i koně. Je tam všitá vycpávka pod zadek, takže i v tomhle směru je fajn. Jen skoky přes 1 m jsou už náročnější. Jak se líbí?
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Ješttě jednou ten odkaz www.dolezal12.rajce.net A ted¨váš názor.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Eifel wrote:Ješttě jednou ten odkaz www.dolezal12.rajce.net A ted¨váš názor.
Na můj vkus moc nezapře western, prostě kalifornie s jinou bočnicí, což je patrné hlavně u zadní rozsochy a navíc je to podtřeženo typicky westernovým podbříšníkem. Ale už jsem tu v úvodu avizoval že nejsem přílišným zastáncem "amerického" rozkládání váhy na evropské koně, takže celkovému výsledku možná křivdím. Každopádně je to první a dost velký krok.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Ten podbřišák neber v potaz. Ještě tam přibude zdobení na přední a zadní rozsoše. Má to sice westernopvou kostru, ale mně to přiježdění vyhovuje. Originály měli opravdu těžiště někde nad koněm ( jako voj.bok, ale to není nic pro mne. Už se těším na to tvé sedlo. :biggrin:
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Dneska mi přišla ta Elektra, zítra ji budem zkoušet na kobyle a po Vánocích bych zašel za Hakenem. :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Pro Clary

Tak máš už to nové sedlo?
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Tak jsem dostal Kóň a človek v stredoveku ,vydavatělstvo Rak ,2007 .
Vypadá to dost zajímavě.Vlastně nevím,proč jsem to dostal,když do sedla prý nesmím,aby nepřišli o živitele....
Smrt je smyslem života.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Pro Eifel:
Gotický zatím ne, na elktře už nějakej pátek jezdím
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Ten obrázek nahoře je zajímavý, ale asi bych ho nazval" jak si westernoví výrobci představují středověk"

K uždění - páky ano, ale proč podbradní řemínek nahrazený řetízkem v nálezech jsem ho určitě neviděl.
Na druhou stranu chybí nánosník, asi bych použil s očkem, koně byli cvičení, asi bych účinnost té páky snížil.
Myslím si že výrobce měl vycházet více z analogie vojenských sedel upnutí na hruďmi přijde zbytečné - pokud by to mělo být na turnaj, stejně by se takto uchycené utrhlo a při cestování nemá praktický význam.
Pobřišník rozhodně ne tento provázkový to je opravdu western.
Ve srovnání s obrázky které mám k dispozici byla použita pravděpodobně více vypracovaná nebo složitější kostra, nebo jsou přehnané vycpávky v posedlí. Přední a zadní rozsocha jsou líbivé, ale mimimálně zadní málo kolmá. Celé sedlo působí poměrně subtilně, deka je dobrá, akorát bych ji ušil tak aby skutečně zakrývala srst pod celými bočnicemi, toto je obdoba westernového beránka.
Celkový dojem mě bohužel nepřesvědčil, ale byl by asi jiný po výměně zmiňovaného pobřišníku a deky a určitě bych zesílil a zpevnil poprsní řemeny.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

K uždění - je to obyčejný pelhem, do 14 dnů bude mít úplně něco jiného, právě se odlívá páka vypujčená z nejmenované expozice z mor.hradu. Musel jsem u ní jen zkrátit ramena, protože originál má 20cm( jezdit s tímto si fakt netroufnu ) a nechat rozšířit otvor pro připnutí řetízk. Na originále je řetízek široký 8mm. Nánosník není potřeba, na originálech vždy též není. O tom, že koně byli cvičení je jasné, ale kvůli tomu nevidím důvod snižovat účinnost páky

Upnutí poprsního řemene vychází též z originállu ( je jen zúženo kvůli použitým přezkám ) a slouží k zabezpečení msedla prori posunutí
kostra je z westre. californie bez žádných úprav a v posedlí je pouze vložena 1cm tlustá geloá podložka pro pohodlí mé milé manželky. O kolmosti zadní rozsochy se dá polemizovat, ale přijde mi stejná co je jezdeck. soše Sv. Jiří na Praž.hradě a deka je je půjčená od kámošky ze stáje :biggrin:

A jak vypadá tvoje sedlo?
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Rád si s tebou popovídám ale určitě žádné mít nebudu s ježděním už jsem skončil. Teď rozdávám chytré rady :lol:
Vážím si úsilí, které tomu věnuješ, jenom pozor na to, aby si neudělal chybu, která se poměrně často oběvuje u i zbrojí nebo oblečení.
To že zkompletuješ nálezy, kterých je málo a jsou časově i místně vzdálené neznamená, že docílíš vždycky dobrý výsledek, kompilát nemusí vypadat a být funkční jak by měl.
Tvoje argumenty uznávám, snad až na to poprsní řemení - pokud v nálezu bylo, znamená to že byla na sedle asi použita nejjednodušší kostra, půrotože jakákoliv anatomická sama o sobě zabraňuje sklouznutí sedla na krk- pokud je dobře utažen pobřišník. Pokud bych jej použil tak při turnaji a pak by muselo být skutečně masivní aby zabránilo utržení pobřišníku a celého sedla, v podledních fázích turnajů byly rozsochy tak vysoké a zbroj tak dokonalá, že to bylo jednodušší než někoho ze sedla skutečně schodit.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

S tím použitím na turnaji máš pravdu. Musím přiznat, že tento argument mi jelikož dělám turnaj pouze scénicky utekl. Zkusím popřemýšleta aněco s tím provést.
S tou dekou pod sedlo je vcelku problém. Obešel jsem v Brně snad všechny výrobce a prodejce těchto dek a nikoho kdo by to vyrobil na zakázku jsem bohužel nenašel.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Pár obrázků z pařížské Invalidovny

http://dolezal12.rajce.net/Invalidovna_2009
"Haut les tecirc;tes, la mitraille n'est pas de la merde !" http://www.stvanci.cz
Post Reply