Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Ondra wrote:Begbie rikal, ze mu ta kuze obratila stit "naruby" :idea:
Pokuď byla silná tak bych čekal spíš, že se zkroutí do 8. Mluvil jsem o tom teď po telefonu s jedním uměleckým truhlářem a bylo mi doporučeno použít dva trámky na kříž a přišroubovat je na střed štítu po dobu vysychání kůže. Ale nevím jak hodně je to LH. :?

A pak jsem dostal ještě jedno info. Pravděpodobně za měsíc bych měl dostat celou surovou kožku z "pratura" a já sám jí asi neupotřebím, takže na štíty by mohlo být a navíc hodně ve stylu. 8)

(Bos taurus). Původní pratur Bos primigenius byl člověkem vyhuben kolem roku 1627. Ve dvacátém století se v Německu uskutečnil pokus použít různá plemena domácího skotu a vyšlechtit z nich zpět pratura, který byl jejich předkem. Přes tuto snahu je zcela zřejmé, že skutečného pratura již nikdy neuvidíme. Představu, jak vypadal, si však přes menší rohy a trochu odlišnou stavbu těla podle této živé podobenky udělat můžeme.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

ad. kuze na stitu: uvazuji nad variantou chlupy dovnitr. Ze by to jako bylo tak nejak vycpane... Ale netusim co by to delalo. Kdyby to navlhlo, tak by to tam asi pekne zahnilo, co?

No, jen takovy napad :idea: :oops:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Není to tak že syrová oškrábaná kůže žádné chlupy nemá?
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

skrabes jen tu stranu na ktery bylo to zviratko...

stranu s chlupama skrabes jen kdyz chces dat chlupy pryc.... pokud jsem to dobre pochopil
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No nevím, myslím že ta kůže bude mít zespodu jiné vlastnosti než shora ne? Ale třeba se pletu.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Zespodu je rozhodně měkčí a méně odolná. Bude se snáze osekávat. Já mám štít potažený surovou kůží na gotiku a nebyl v tom žádný problém. Prostě za mokra jsem ji natáhl na štít, přehnul přes okraj a turch pronýtoval. Postavil k topení a nechal pořádně vyschnout. Možná bych, ale ten okraj doporučil zpevnit buď tím provazem co tu Wothan zmiňoval, nebo alespoň dvěmi vrstvami té kůže. Sice drží, ale na okrajích trpí nejvíce.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

abaddon wrote:stranu s chlupama skrabes jen kdyz chces dat chlupy pryc.... pokud jsem to dobre pochopil
Jó pochopil, ale je to určitě polotovar, jen na některé výrobky. Např koženou cestovní krabici by jsi takhle nevyráběl. Ale už jsem to tu psal...
Ondra wrote:Kdyby to navlhlo, tak by to tam asi pekne zahnilo, co?
V tom bych problém neviděl. Jestliže ti kůže uschne tak aby se zase rozmáčela, bys ten štít musel pěkně dlouho koupat (nějaký ten den). Taky se nemusíš bát, že by ti tam zateklo, když by jsi se se štítem v zápalu boje někde vykoupal. Trochu problematické by bylo vysychání - vysychalo by to rozhodně déle, ale s použitím topení nebo nějakého ohřívadla, či letního hodně parného dne by to mohlo jít v pohodě.
Co je na tom, ale hloupé je, že těch chlupů je tam málo na to aby ti ten štít nějak znatelně vycpaly. Kdyby to byl jelen nebo něco co má bohatou srst tak by se o tom dalo uvažovat, ale u krávy ne-e.

To Wohtan a Ronsperk: kůže má stejné vlastnosti z obou stran. Rozdíly stran sice jsou, ale nejsou způsobené vrstvou kůže, ale jinými vrstvami. Z vnitřní strany je vrstva blan (které jsou měkké a neodolné) z vnější je to epidermis (zvyšuje odolnost, ale nepěkně vypadá - většinou)
Vnější strana se může opracovat dvěma způsoby. Buď pouze "ořežu chlupy" a zůstane tak vrstva epidermisu neporušená. kůže bude mít ale barvu právě podle této vrstvy (obsahuje pigmentové tělíska) - hnědou, strakatou apod., nebo se vezme sknejpr a oškrabou se chlupy i s epidermem. Tím vznikne jednolitá většinou bílá "laminátová" hmota na které nepoznáte která strana byla vně a která masová. Mým nejčastějším použitím takovéto syroviny jsou podrážky na mokasíny a opravdu nepoznám po které straně chodím.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Na tom něco bude, protože pergemen, přinejmenším některé druhy pergamenu se upravovaly a používaly oboustraně, ale ten se zpravidla křídoval.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Mokohtavenotaxe wrote:A pak jsem dostal ještě jedno info. Pravděpodobně za měsíc bych měl dostat celou surovou kožku z "pratura" a já sám jí asi neupotřebím, takže na štíty by mohlo být a navíc hodně ve stylu. 8)
To je škoda to vyplýtvat na štíty. Teda, pokud chcete sdírat chlupy a použít jenom kůži. Máš při tom porcování ještě nějaký kus volný?

A když máš takové kontakty, co takhle celý pratur. Neměl bys dodavatele :-) :idea:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Nechtěl by někdo zkušený toto téma zpracovat do článečku. Ve stovce příspěvků se docela ztrácím, k tomu příspěvky na jiných fórech, takže něco jednotného by neškodilo...
A nebo nějaký kvalitní odkaz "jak na to". Díky
wondra

Post by wondra »

Tak nadchazi muj velky vikend v potahovani stitu. Doufam ze to vyjde, ale este nakej dotaz: mam na to nevydelanou hovezinu (z pratura) jak dlouho ji mam asi macet aby dostatecne zmekla a zaroven se nak neposkodila (praci z kuzi totiz vuubec nerozumim :( ) Mam pod tu kuzi neco nacpat nebo to staci jen "na drevo"?
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Pokud je vysušená tak ti dvě tři hoďky stačí na to, aby byla měkká jak deka. Poškodit se nemůže. Leda bys ji měl v jedné vodě týden. A pod ní bych nic nedával i když i takové verze štítů byly, že pod kůží bylo seno, tuším, že to tu někdo psal.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

a dal bych si asi pozor na to jak moc ji na tom stitu napnes, protoze se vysousenim zcela jiste stahne ... takze jeztli ji tam chytnes napevno a nedas tomu trochu vule, muze ti ten stit klidne obratit naruby
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Když ji budeš máčet 2-3 hoďky, tak se přepnutí nemusíš bát. Kůže totiž ještě nebude úplně rozmočená, ale už bude natolik měkká, že s ní půjde pracovat.
Aby jsi ji úplně rozmočil tak i surovky to bude trvat tak den. To je potom jak žvýkačka a dá se "libovlně" vytahovat. Když se dělají bubny, tak se máčí tak asi 5-8 hodin. To aby byla dostatečně rozmočená, aby šla trochu vytáhnout, ale také aby zůstala bílá.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

takze u toho stitu bys doporucil co? spis kratsi dobu aby byla jen tvarna? nebo delsi aby se dala nejak natahovat?
Post Reply