Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

četl jsem o nálezu štítu, který pod kůží měl nacpanou vrstvu sena....
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

znamena to ze se veprovice nebo hovezina na to nehodi, kdyz mluvite o jelenovi?
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Ne znamenáto, že surová kožka z jelena se asi dá získat nejednodušeji, případně nejlevněji.
Kravská se dá koupit z mnoha jatek, ale cena je na váhu a platí se tak kolem 20K za kilo. (Bude ale asi nejkvalitnější), U vepřových kožek nevím, protože mezi ind. je to naprostá nestylovka. (Což ovšem neplatí pro evropany.) Asi by se dala získat z nějaké zabíjačky, ale vůbec nevím jak by se chovala. U divočáků je ovšem špatná. Hlavně kvůli struktuře samotné kůže. Jde o to že chlupy z divočáka, jdou skrz a dost jí tak oslabují. Vydělaná se pak velmi ráda trhá a láme. Domácí prasce ovšem těch chlupů mají málo a proto je možné, že by vyhovovala, ale to již nevím já.
Z vlastní zkušenosti bych na prvním místě doporučil hovězinu, na druhém kůži z jelena. Mluvím ovšem o syrovině, která by štít opravdu vystužila. Vydělaná kůže by byla spíš pro ozdobu. Snad jen z výjimkou průmyslově dělané hovězny (žíněnky apod), ta je silná dost, ale špatně by se vypínala. Napadá mně jenom natlouct ji nějakými hřeby (dubové kolíčky?) po okraji a ten potom zesílit kovem, syrovinou apod.
Upozorňuji ovšem, že nejsem na středověk odborník a pouze se dohaduji (a rád se přiučím).

Ještě k tomu shánění kůží, loni na jaře jsem vyfasoval 2/3 kožky z losa a asi měsíc jsem jí marně udával (zdarma), jelikož jsem ji něměl kde zpracovat .
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

20 Kč za kilo? To se mi nezdá moc, kolik kilo tak může taková hovězina vážit a kolik se jí na štít spotřebuje? Jak to tak čtu, začínám o potažení kulaťáku uvažovat.

Koukal jsem onehdy na dančí (farma u Kutné Hory), ale daňci se začali chovat u nás až koncem středověku :(
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Bozha wrote:Koukal jsem onehdy na dančí (farma u Kutné Hory), ale daňci se začali chovat u nás až koncem středověku
To se mi líbí :o Takhle kdyby uvažovali všichni (u indošů - u vás to zatím nedovedu posoudit :twisted: )
Když to oškrábeš budeš z toho prakticky mít silnější ekvivalent srnky.
Bozha wrote:20 Kč za kilo? To se mi nezdá moc, kolik kilo tak může taková hovězina vážit a kolik se jí na štít spotřebuje?
Tak necelých 50 kg. Uvědom si, že ji kupuješ čerstvou, že tam je na ní všechno to co budeš škrábat a že ji musíš koupit celou /ještě jsem se nesetkal s tím, že by prodali nějakou půlku, nebo 3kg/.
Kolik jí spotřebuješ? to záleží na velikosti štítu. Z fotek bych odhadoval průměr štítu tak 1,2 m. Jestliže ji budeš zahýbat až na druhou stranu tak počítej tak 1,5m. Z jedné kožky by to mohlo vyjít určitě na 4 štíty (při starším kusu i na 6 - průměrný věk zabíjených kusů je 1 až 2 roky). Jestli, ale chceš mít fakt super kvalitu, tak na jeden nebo dva. Nejkvalitnější je kůže u krku (pouze z této části děláme štíty my - pokud jej děláme tradičně a nejde o štít lepený) a pak obecně na hřbetě.
wondra

Post by wondra »

Mokohtavenotaxe: moc dik, ale po ty kuzi z jelena se neptej, ja to zkusim tim lnem a kazdou vrstvu napustim klihem, pokud je to tedy mozne :roll:
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

wondra wrote:Mokohtavenotaxe: moc dik, ale po ty kuzi z jelena se neptej, ja to zkusim tim lnem a kazdou vrstvu napustim klihem, pokud je to tedy mozne :roll:
Autenticitu nedovedu posoudit, ale měl bych ještě jednu technickou poznámku. Zkoušel jsi s klihem dělat něco na větší ploše a silnějších vrstvách? My klíhový roztok používáme na fiksaci pigmentové malby apod. na věcech ze surové kůže (bedny, tašky, parfleše apod.). Z tohoto vím, že když použiji klihu víc, tak to sice pěkně uschne atd., ale jakmile to jen trochu navlhne (a stačí i večerní vzdušná vlhost) tak to hned začne lepit. Čím víc klihu, tím víc lepí. Takže aby se ti nestalo, že budeš mít štít ne na odrážení nepřátelských ran, ale na přilepování jejich zbraní na svůj štít. :shock: i to ale může mít svůj učel, a aspoň nebudeš muset ke kováři, platnéři etc. :badgrin: :twisted: :badgrin:
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

l_uka_s wrote:Mokohtavenotaxe: Tech 50 Kg tak zhruba odpovida, reznik kdyz nekomu porazi dobytek tak si ji necha a za porazku uz nic nechce. Za deku pak dostane tak tech 1000 Kc. U divocaka, bude mozna problem, ze u plecek ma na skare krunyr z bahna. A zbavit se ho bez cineni je asi docela problem.
Problém je v tom, že řezník už krávy nemůže porážet jinde než na jatkách. Výmysl EU. My jsme na táboře nejprve chtěli koupit krávu, tu si zabít, zpracovat etc. Jenže jsme zjistili, že nelze. Krávu si sice koupit můžeme, ale na zabití jí musíme odvést do jatek. Těm povinně prodat a za utržené peníze nakoupit rozbourané maso! :o To nás nakonec dotlačilo k tomu, že jsme zjistili, že na bizony se tohle nevstahuje (bo je to zvěř) a sehnali jsme roční bizoní jalovici na jedné farmě na Moravě. :biggrin: :biggrin: Pro nás echt stylovka. A tak jsme si zami zabili, sami stáhli etc.

Těch 50 kg vím proto, že jsem to už měl párkrát v náručí i na zádech.

Co se krunýře u divočáka týká: ten odstarníš snadno, stačí kůži rozmočit, ostatně většinou se to tak i dělá. Málokdo má čas i možnost kůži zpracovávat čerstvou a tak se kůže nechá uschnout a když už může, tak se rozmočí a oškrábe, teprve pak se s ní pracuje dál - třeba potahuje štít. Vnitřní strana se škrábe vždy a odstraňují se šlachy blány ..... (už jsem to tu psal). Vnější stranu, dle požadavků, (my škrábeme taky, pokuď z ní nechceme kožešinu), ale u vás by ten štít mohl být i potažený kůží s chlupem ven ne? Jako na ozdobu. V případě, že ale budete chtít na syrovině ponechané chlupy a nebudete zpracovávat čerstvé, pozor na zahnití - to by pak chlupy slezly samy. Nejlepší je tekoucí voda (potok a tak)
wondra

Post by wondra »

Mokohtavenotaxe: Aha... Jedine "naklizit" jen prvni dve vrstvy a treti (popr. ctvrtou) nenatirat. Ty by nejspis pak nasakli taky ale aspon by to tolik nelepilo. Kuze by sice byla skvela, ale asi bych je nevidelal, takze bych musel sehnat vydelanou a ta by nejspis nebyla z nejlevnejsich :cry:
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Na štít bych vydělávanou nedoporučoval!
Postup který ti navrhuji je: sehnat kůži (nejsnáz jelena - nejlépe jenom usušeného, nesoleného), namočit ho do potoka (nejméně 3 dny aby se úplně rozmočil), mokrého ho vypnout do rámu, vzít škrabku a určitě oškrabat vnitřní část (vnější viz výše), znovu rozmočit a vypnout na dřevěný štít.
Nic těžkého ne? :)

Napadla mně, ale nyní ještě jedna věc. Tuším, že v Ostojovi jsem četl, že pro ranný středověk u nás byl problém s kovem. Jakým způsobem by jste takovýto kožený potah připevnili na štít. Já coby laik, bych to na vnitřní straně štítu stáhl koženým řemínkem, také ze syrové kůže. Bylo by to LH?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

No jak tak nad tím dumám (ještě mě myšlenka na štít potažený kůží neopustila), tak bych to asi v namočeném stavu přetáhl, dočasně cikcak napříč svázal provazem (jako na bódhránu) no a pak po uschnutí protáhnul (napínáním rozšířené) díry nějakým řemínkem nebo spíš konopným provazem. Pak bych odstranil vypínací provaz, protože by mi jinak vadil při držení. Přijde mi to nejpřirozenější způsob (obejdu se bez přitloukání čímkoliv), což ale neznamená že je to echt, jsem čirý teoretik.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

No já bych to nedělal cik cak, ale asi bych použil dva syrovinové řemeny a provlékl bych je dírami po vnitřním obvodu. Proplétal bych nastřídačku, asi jako u skandinávských ornamentů. Podobně vyplétáme bubny (takový ind. bodhrán). Syrovinu bych použil rovnou, bo je pevnější a neroztrhla by provaz (což by se u hověziny mohlo stát) Samozřejmě namočenou stejně jako kůži, vysychala by pak rovnoměrně. Dva řemeny bych použil kvůli tomu aby se kůže nevrapovala a neodstávala (vždy by na ní byl řemen který by jí tlačil ke dřevu). A zároveň by jsi na středu neměl nic co by ti při "práci" překáželo.
Jakákoliv manipulace s uschlou hovězinou na něčem je problém a to nemluvím o problému s přepínáním na uschlé kůži. Provaz by se lehce rozedřel o drsnou hranu seschlé kůže.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Mokohtavenotaxe: jak moc ta syrova namocena kuze pracuje tim vysousenim? ptam se proto, ze uz tusim nekdo ty stity takhle zkousel a skoncilo to rozdrcenym stitem... ale kuze asi nebyla syrova... nevim
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Záleží na její síle, rozhodně to ale dokáže hodně :twisted:. Na kulatém štítu bych se ale moc nebál, tam jsou ty síly rozložené ze všech stran. Mandlový by to ale takhle mohlo pěkně vymodelovat. :o V našem prostředí např. zašíváme do syroviny pruty na rukojetě kamenných palic a taky je to v pohodě.
Když se ale vyrábí náš štít, tak to teprve ukáže co dovede. Jednak se používá ta nejsilnější kůže a jednak se sráží teplem, zatlučená masivními kolíky do země. Ty kolíky to několikrát vyrve, než je hotovo. 8)

Na druhou stranu když kůži vypnu do dřevěného rámu, sice to prohne všechny tyče, ale provaz nepřetrhne.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

Begbie rikal, ze mu ta kuze obratila stit "naruby" :idea: