Osetreni kozesin/kuze

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Je pravdou, že se používá i jen na konzervaci syrové kůže. Jenže sůl je agresivní a do té kůže se prostě dostane.
Když chceš udělat kvalitní syrovinu, nesmí se jí sůl ani dotknout. Pokud chceš kůži vydělávat, tak konzervace solí také není ideální, ale není to tak strašné.

Nejideálnější kozervací syrové (čerstvé) kůže je vysušení, na dobře větratelném místě (asi jako když se suší maso venku). Ideální nějaké bidlo, plot atd. Sušil jsem takhle i velké kravské kůže a v pohodě.

Ještě k té soli, některé způsoby vydělávání vyžadují, tzv. solanku, tedy solný roztok. Například při nejednodužším vyčinění kamencem. Ten zvládne i každý začátečník a výsledky nejsou špatné, například na kožešiny z vysoké. Vyděl jsem tak zpracované i beraní kožky a to už ono nebylo. Jejich struktura byla příliš papírová - tedy lehce se trhaly.

U soli i kyselin je zapotřebí si uvědomit jednu věc. Tyto chemikálie se do kůží dávají proto, aby narušili jeji strukturu - změkly. Problém je v tom, že v té kůži pracují i dál a výsledný produkt je tak pouze dočasný, neb narušování struktury pokračuje až do úplného rozpadu.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

a jak tedy spravne vyciniti kozesinu? cim? bratr by mi cas od casu daroval i nejakou tu kuzi z kuzlete, kralici kuze se vyhazujou, takze bych to mohl zkusit ...
_______________
a jelikoz to prilis nesouvisi s kategorii ve ktery to je, tak to presunu... asi do spolecnych temat
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

tim cim myslim neco co najdu doma pripadne je to nejak rozumne dostupny v obchodech..
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

No možností máš několik. Na stránkách IC - http://www.indiancorral.cz najdeš v sekci výroba návod na vyčinění kožešiny chemickou cestou - potřebuješ sůl a kamenec. Podle toho jak bude Awe stíhat tak tam v brzku přibude i celkem slušný návod na činění zvířezím mozkem (vepřový se dá koupit v řeznictví - hovězí se již nesmí prodávat, což je škoda protože mi chutnal víc :oops: ) Dostane to ale v doc a tak se určitě zase bude rozčilovat.
Při velkém zájmu mohu poslat Emailem. Další stručný popis je zde http://www.indiani.cz/web/articles.php?id=2 . Mezi indoši existuje i samizdatová obsáhlá knížečka na toto téma. Nebo to skusit jako V. Karel dřevěným troudem, ale to jsem já osobně ani neskoušel.
Svou první kožešinu jsem činil solí, jádrovým mýdlem a rostlinným olejem nedopadlo to špatně, ale nějaký šermíř mi ji zbalil na Boleváku u Plzně. :cry:
Návod tu doma někde ještě mám, ale musel bych ho hledati.

Zajímá mě ale LH činění kůží pro středověk. Dělá to někdo? Nebo se spokojujete jenom s tím co dá polské tržiště a staré půdy s koženými taškami? :twisted:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

no vidis tu situaci pomerne presne... aspon pokud mluvim za WB... u nas nikdo cineni kuzi neresil, i kdyz by tu urcite zajem i vule to zkusit byla... proto se tu na to taky ptam...

ale prakticke zkusenosti zatim nejsou.. prectu si ty odkazy co tu pises a vyzkousim to...

taky nam asi chybi kontakty na dodavatele syrovych kuzi... a nebo to zatim nemelo takovou prioritu aby se tim nekdo vice zabyval...
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

abaddon wrote:taky nam asi chybi kontakty na dodavatele syrovych kuzi... a nebo to zatim nemelo takovou prioritu aby se tim nekdo vice zabyval...
Již to tady padlo - myslivci, myslivci, myslivci. Sehnat se dá i něco málo z některých zologických - úhyny jsou všude. Teď se mi v týpí vyjímá zubr, ale činit jsem si netroufl a dal jsem přednost fabrice. Tuším, že kontak tu již padl ještě než jsi toto téma rozdělil. Přítel mi ale nyní mozkem dělá bizona. Toho jsme si na táboře ulovili, rozbourali, zpracovali a snědli a mně zbyla kožka. :biggrin:

Nemáte ani teoretické informace o činění v středověku? Docela rád bych porovnával.

PS přidal bych i ilustrační obrázek, ale jsem ten co Awemu posílá vše v doc a nevím jak ho tam přidat?
Last edited by Mokohtavenotaxe on Fri 01. Apr, 2005 12:22, edited 2 times in total.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

teorii mozna jo, ale ne ja... to musis pockat jestli se chytne nekdo dalsi...
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

No já zatim jen zchraňuju, čekal sem celou zimu, abych vyzkoušel ten postup popsanej v REA.
Co se týče syrových kůží - nějaký mám od myslivců, něco od kamaráda, chová kozy, teď bude zabíjet kozla a dvě kozy.
Skuste se pozeptat třeba i na vesnici, od výkupů lidi dostávaj za kozu tak 50 - 100 Kč, tak nevim proč by to za stejnou cenu neměli dát LH nadšencům :)
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Inu dá se.Záleží na tom jak se s tím popasuje Tvoje svědomí.Myslím, že se tady nenajde člověk co by měl vše z ručně činěné kůže.
Důležité je jít stále dopředu.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

S tou solí má pochopitelně Mokohtavenotaxe pravdu!!!! Používá se to na kratší dobu, pokud se bude v brzké době vydělávat. To je tak do týdne! Přesněji, toto je praxe myslivecká.
Jinak trapeři to dělali tak, že kůži vymizdřili (oškrábali) a nechali vysušit. Jenže je také pravda, že takto upravená kožešina nesloužila na výrobu oděvů, nýbž na výrobu plsti, tak že se sní nebylo třeba až tak moc babrat.
Joe M.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

sehnání ovčích kůží

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Ovčí kůže není problém sehnat. Většina chovatelů ovcí kožešiny pálí, protože na ně nemají odbyt... Takže Vám je dají zadarmo, nebo za flašku :-)
S myslivci bohužel zkušenosti nemám, ostatně u nás v Polabí tolik lesů zase není (a myslivců taky ne).
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Barvení kožešin

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Mám dotaz. Nevíte, jak bílého berana obarvit načerno? Na polských trzích se občas objevují barvení berani, takže nějak to jít musí. Přemýšlel jsem o Duze, ta na tom sice drží, ale tý by byla asi velká spotřeba a celá kožešina by se v ní musela dlouho máčet, takže by zas následoval proces sušení, a to se mi nechce :-)
Nevíte někdo jak na to?
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

nevim jak to delaji ale prijde mi ze na to aby to chytlo na ovci vlnu ktera je plna lanolinu a tudiz mastna ..... tak to musi dost silne odmastit, coz zase podle me muze docela poskodit jak kuzi, tak chlup...
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Taky mi přišlo, že kdyby to člověk odmašťoval, máčel, sušil, vláčněl.... tak by to nestálo tolik, za kolik to prodávaj...
A černej beran stojí toliko co bílej (většinou), takže postup bude asi jednodušší.
Na to bude nějaká finta... jen na ni přijít...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

K čemu to barvit? Dá se sehnat třeba hnědý přírodní.