Svátky ve vrcholném středověku

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Tak teď nevím co napsat. Protože zase budu za náboženského fanatika, nebo za ideologického demagoga. :biggrin:
Já na křesťanských dušičkách byl. Vím o čem to je. Mluvil jsem na toto téma se zástupci církve. :wink:
Ale klidně si nechte své chmury, já vám je neberu. Jen nadhazuji, že existuje i jiný pohled.
Honor supra Vitam! Image
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Tady nejde o nějaký fanatismus, ale o zásadní protimluv :roll: Podle křesťanské věrouky nemá být Památka zesnulých, která navíc prolíná se Svátkem všech svatých, co veselá.
Jak svatí, tak zesnulí se mají "slavit" tichým rozjímáním nad hrobem či u oltáře a modlitbou, místo obětin se nosí svíce a květiny či věnce. Pro žádné veselí v tom smyslu, jak jej známe, tam nezbývá ani zlomeček místa.

Leda snad, jestli jsi měl na mysli "veselí" duchovní. Jakože jásání nad přiblížením se k bohu nebo tak něco. Pak to někteří mohou vnímat jako "veselý" svátek, ale toto nábožné povznesení se nemá nic společného s přirozeným lidským veselím.

Navíc jsou oba svátky poměrně mladé - Svátek svatých se slaví sotva tisíc let a památka zenulých ještě o 300 let méně. K nám se tento svátek dostává až počátkem 14. století poté, co se cca 100 let šířil postupně po západní Evropě.
A pravoslavní křesťané tyto svátky v nám známé podobě vůbes neslaví. Mají dušičky většinou 2x do roka a jedná se o vážnou hostinu, jíž je uctěn místní kněz a jejíž část je jako obětina položena na hroby. Při hostině se vzpomíná na mrtvé a rozmlouvá se s nimi. Stopy původního pohanského rituálu jsou zde více než patrné :)
Volo, multum, statim!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No tiché rozjímání a vzpomínka na blízké jež odešli není chmurná. Hostina v tento den na jejich počest je rovněž možná. Tam opravdu není nic tragického. Tak jsem to myslel. Pokud se ovšem řídíme pohledem "z dálky" pak tiché rozjímání nad hrobem od neřízené žranice je pravda jiné. Vyjádřit se to dá však i slovem důstojné, což si myslím ti zesnulí zaslouží více :wink: .
Honor supra Vitam! Image
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Jenže to pořád ještě nijak nevysvětluje Tvé tvrzení o tom, že Dušičky a Všech svatých jsou u křesťanů "poměrně veselé svátky". Já Tě prosila, jestli bys to mohl nějak vysvětlit a uvést příklady křesťanských zemí, kde k těm veselým oslavám dochází :)
Volo, multum, statim!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Dochází k nim ve věřících rodinách. Myslím, že dnes výraz "křesťanská země" je již pasé ne? :wink:
Honor supra Vitam! Image
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

A mohu tedy alespoň vědět, které konfese jsou ti veselí křesťané?
Volo, multum, statim!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Katolíci.
Honor supra Vitam! Image
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Tohle paní nevygooglíš.Jsou prostě tací,kteří chápou odchod z tohoto slzavého údolí jako docela štastnou událost pro zemřelého,přesto že jim osobně se po něm stýská.
Zkus pochopit,že tato témata jsou vědecky nepochopitelná.
Smrt je smyslem života.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jiří dí pravdu :biggrin:
Honor supra Vitam! Image
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Jiři z Holohlav wrote:Tohle paní nevygooglíš.Jsou prostě tací,kteří chápou odchod z tohoto slzavého údolí jako docela štastnou událost pro zemřelého,přesto že jim osobně se po něm stýská.
Zkus pochopit,že tato témata jsou vědecky nepochopitelná.
???

Pohybovala jsem se mezi katolíky 20 let, protože jsem zpívala v chrámovém sboru a účastnili jsme se řady akcí dané farnosti. Dušičky a Svátek všech svatých NIKDY nebyly ničím veselým. Rovněž nevím absolutně nic o tom, že by zrovna katolíci vnímali něčí smrt jako důvod k mejdanu na oslavu jeho odchodu. Což není nic o vědě ani googlení, ale o katechismu, jímž jsou zrovna katolíci setsakra vázáni.
Tebou uvedeným způsobem ale nahlížejí smrt leckteré asijské konfese i řada afrických a jihoamerických kombinovaných kultů.
Volo, multum, statim!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No nezlob se na mě, ale když se budu dvacet let pohybovat mezi Budhisty, sotva pochopím jejich víru, pokud ji nebudu sdílet. Pokud se oháníš Katechismem, tak si jej pozorně přečti prosím. Je tam velmi podrobně napsáno co smrt je.
A už jsme v tom zase :roll: proto zase končím.
Honor supra Vitam! Image
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Tak,tak,já už se přes 30 let pohybuji mezi téměř samými ženami a pořád ne a ne otěhotnět. :mrgreen:
Smrt je smyslem života.
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Kateřina_z_Landštejna wrote: Leda snad, jestli jsi měl na mysli "veselí" duchovní. Jakože jásání nad přiblížením se k bohu nebo tak něco. Pak to někteří mohou vnímat jako "veselý" svátek, ale toto nábožné povznesení se nemá nic společného s přirozeným lidským veselím.
V tom to možná je: leckteré "přirozené lidské veselí" je poměrně tragické a leckteré "duchovní veselí", byť se neprojevuje alkoholem prosyceným tancem, je upřímné a oblažující.
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Připravil jsem takový vánoční dárek - doporučuji hlavně ty texty od Jakuba de Voregina (dominikán) ze Zlaté legendy 1260 - http://koho.rajce.idnes.cz/Vanocni_special/
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Svátky ve vrcholném středověku

Post by Bohuslav »

Oprášil jsem Vánoční speciál - http://koho.rajce.idnes.cz/Vanoce

Ze začátku jsem vypíchnul, tradici již ze začátku 13.století a to oživování Betléma,
Ta scéna je pak vyobrazená od Giotta a pak v české knize Život svatého Františka.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Post Reply