GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

Viděl jsem takový obrázek rekonstrukce nějakého germánského obydlí, to není vcelku podstatné protože viz. dále: Byla to kónická chýše, kde kostru tvořili tyče uprostřed svázané jako teepee. Na tyto tyče byly napleteny proutěné "laťky" a na nich naskládané snopy rákosu kolem dokola až k vršku. Celkově nevím jak to bylo velké, každopádně kdyby to bylo 2,5 m vysoké, tak to je tak pro dva lidi. Obecně bych to radši nedělal, protože až to uvidí lidi, tak jim ta představa zůstane v hlavě. :roll: A navíc to může být smyšlenina nějakého německého archeologa. :lol: Berte to spíš jako zajímavost :lol:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Podle mne staří Germáni nejspíš ani žádné stany nepoužívali - ještě mnohem později ve středověku byl stan výsadou nobility a prostí vojáci spávali v různých provizorních přístřešcích. U Římanů to bylo o něčem jiném, byla to civilizace a propracovaná armáda. U Germánů bych to viděl tak, že v nějakém stanu (možná i ukořistěném), pokud vůbec nějaký s sebou na tažení měli, spal tak náčelník a možná jeho suita.

Nechci říct, že by byli až tak úplně primitivní, ale představa stanového vojenského tábora starých Germánů mi prostě moc nesedí. Jiná situace asi byla později, když sloužili jako součást pomocných sborů.

Pro naše účely ale holt potřebujeme zase najít nějaký kompromis. Nedávno na foru legie někdo dával odkazy na mladší výjevy kde jsou k vidění zřejmě primitivní pochodové stany - defakto je to jen plachta napnutá přes dvě tyče. Těžko už vymyslíte s plátnem (a nebo kůží) něco jednoduššího, takže bych ten kompromis asi tlačil spíš tudy.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Takže Gladius bude toho 23-24.5.2009 protože Frýdlant vychází o něco dřív a nekryje se to.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Image

To mi poslal Křižák. Germánský dopravníkový kužel, bez kterého se neobejde žádná starověká pařba :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

Zapoměl jsem dodat,že tohle je spíše francké umbo..nicméně styl je podobný,prostě Neználkova židovská čapka.a našel jsem lepší.dodám.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

se mi to zdá tlustý, jak je to těžký? vypadá to mohutně.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

zoro:kombinace 3-2 plech.nevážil jsem to,ale je ve skutečnosti maličkatý,a dost nerozbitný...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

To je fakt, průměr těhlech germánských puklic nebývá moc velký, takže i celková váha nebude až tak velká.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

teď už bych použil max 2 plech.ten tvar zaručuje velkou odolnost.průměr vnitřku je 10cm
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

My takovou puklici potřebujeme jenom jednu, druhou chceme kónickou. Ještě jsme na tom nezačali dělat.
to wothan: nejde mě teď internet, proto jsem ti neodpověděl a neposlal ty materiály. Snad dnes.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna

Post by sroub »

Puklice a držadla štítů, sken z Droberjara:
Image
čísla 7,10 a 19 jsou z doby stěhování národů...
Non multi, sed multa
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Ja uz mam kovani na opasek.
Tu puklici bych chtel taky - starsi DŘ,s hrotem.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

puklice 1,2,3,není asi problém.Mě se hrozně líbí ta 4.zkusím ji,přinejhorším tu 3.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No něco jsem našel v prastaré knížce Čechy v době železné od A. Stockého - 1933:

Image

A když už jsem v tom - tady jsem oscanoval něco co s etaky dostalo ke Germánům ale zjevně jako dar nebo kořist, jen je to větší, tak jen odkaz:

http://www.curiavitkov.cz/~wothan/germani002.jpg
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jediná smůla je že tam chybí klasické měřítko :evil: Protože pokud je měřítkem ten poměr v závorce, je vím to takhle na scanu prd platný :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.