Pochva na meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Já se o svoji jedinou dřevěnou bojím moc moc - už jednou podivně zapraskala, když jsem přes ni padal od palisády na Curii ty čtyři metry do příkopu :evil:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je ono, někdy si člověk holt nevybere jak "umře" a kam, jak a na koho/co padne. Když člověk padá uprostřed vřavy zmáčknutý mezi mandláky jak sardinka, tak někdy to jak dopadl a kam zjistí až když se boj přesune jinám a přestanou na něj ostatní laskavě šlapat a padat. Při tom pádu ze žebříku po valu do příkopu je to vůbec už případ sám pro sebe :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Všichni jsme se smířili s tím že se čas od času nahradí rozmlácený dřevěný štít jiným, plechové už slušní lidé nepoužívají. Proč to u pochev nevzít stejně - je to prostě zranitelnější část výstroje (i když ne nijak extra) která se občas zničí - no tak se holt udělá nová. Nějaké to prkno a kousek kůže nebo látky na potažení má snad každý, kování i řemení se může použít z té původní. V čem je problém?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ale jo, jen se mi špatně smiřuje s představou, že ten kus dřeva praskne (a on praskne obvykle podél let do nějaké nepříjemné třísky) a někam si to vrazím, nebo někomu :wink: Já to vyřešil prostě tak, jak jsem říkal - ke každému mému meči patří jeho originální pochva, tudíž každý můj antický nebo RS meč má dřevěnou, kůží potaženou a kováním opatřenou vlastní pochvu. No a na 11-12.st. mám navíc ještě poměrně tuhou, ale pouze silnou koženou pochvu, taky ručně šitou, taky opatřenou kováním, ale když na ní spadnu nebo jí někomu vrazím do břicha při hrdinném umírání celkem prd se děje. Tu si pak beru místo té dřevěné ve které ten meč normálně je tam kde je to riziko padání odněkud někam nebo velké skrumáže opravdu citelné, jinak obvykle taky tahám ty dřevěné a na starší meče ani koženou alternativu nemám.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Já třeba nosím na RS stále jen dřevěnou a už jsem na ni několikrát spadl. Je to dobrá konstrukce, vydržela, ale ta páka byla tak velká, že mi dvakrát přervala pásek tam, kde byla uchycená...žádný zázrak. Zato poměrně hezky kryje levé stehno pod štítem

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Je tu i alternativa lisovavé kůže pro obuvníky, v pochvách nahrazuje dřevo a má to podobné vlastnosti jen se nezlomí...
Jinak dřevo jak píše Kain se mi ještě zlomit nepodařilo, pochva už má několik záseků a i přes pár pořádných pádů na ni je v klidu a v celku.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ono to je spíš takový povzdech ohledně dělby práce - u některých věcí (např. litá kování, pořádná práce se dřevem) je už penzum potřebných znalostí, vybavení a času prostě takové, že by člověk musel být živený nějakým grantem, aby to zvládnul. Musím říct, že i když bych si určitě novou pochvu udělat dokázal, nebavilo by mě to, a zabíralo by mi to čas který bych radši věnoval brnířině. Mám na svoje hobby cca 3 hodiny týdně, víc ani prd.

Byl jsem o víkendu očumovat prkýnka v OBI a Bauhausu, nicméně to je buďto borovice nebo smrk (zatímco jsem chtěl javor či buk), pročež jsem zatím výrobu další pochvy odložil na neurčito.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Z buku bych to nedělal, použij lípu, olši nebo topol.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Díky Begbie. Mezitím se mi to v hlavě rozleželo, obvolal jsem pár truhlářství ohledně materiálu a uvidíme, aspoň bych si přes zimu vyrobil pár korpusů...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Post by wolf »

Boza wrote:Byl jsem o víkendu očumovat prkýnka v OBI a Bauhausu, nicméně to je buďto borovice nebo smrk (zatímco jsem chtěl javor či buk), ...
Pokud bys trval na buku, kup prah. Vsude maj bukovy, v OBI Sterboholy dokonce navic dubovy.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Já ji mám z jasanu na luky - rovná léta, hustá, bez kazů a suků. Vnitřní část ze smrku.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Že se ještě vracím k Bártovi - na fotkách jeho RS mečů (http://www.templ.net/cesky/zbrane-staro ... edovek.php) je vidět občas i pochva, zdá se mi že používá často systém, kdy je jakýmsi ovázáním na pochvu přidělaný kus dřeva, za který se pochva navléká na opasek.

Věřím že Bárta ví co dělá, ale má někdo tuchu nakolik je tento systém "montáže" podložený a/nebo z čeho je ta omotávka? Osobně znám jen trojlístková řemení a pak u VS takové to křížové omotávané řemení, po dalších systémech jsem dosud nepátral.

A ještě jeden dotaz na ty co pochvy už dělali - jakým způsobem potahujete korpus kůží? Mám na mysli zda ji šijete namočenou a pak natahujete, nebo šijete přímo na korpusu, nebo zda ji pak smršťujete např. alkoholem...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Rekrut »

Nejlepe je kuzi namocit do vody, pak na pochvu prilozit a sit a sit a mokrit a sit. Zakladni tvar si vyriznes predem a nechas presahy a pak sijes.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já ji dával za sucha a nalepil ji klihem.
K systému řemení - na VM lze kromě trojlístků použít taky tzv. "otvírák" - mám ho třeba já na tom širokánském meči co nosím poslední sezonu. Pak je z Pohanska nález kdy na meči ležel v hrobě takový železný pásek, na každém konci má nýt s podložkou a uprostřed podélně proseknutou úzkou obdélnou díru. Tím mohlo být taky nějaké řemení přichyceno, ovšem zarazilo mě když jsem viděl skoro přesně stejné kování v hrobě z Rajhradu (nebo Rajhradic - jak vydali obojí v jedné knížce tak se mi to plete) - a tam žádný meč není, autor to s otazníkem popisuje jako kování tašvice/měšce nebo tak něco. A pak je řada hrobů kde u měče není vůbec nic, ani trojlístek, ani části opasku...lze to řešit vázacím "rytířským" pásem nebo taky třeba celokoženým bandalírem.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Bozha: na těch dvou co jsem dělal (na meč a na dýku) jsem to šil za mokra, jak to šil Bláha na těch ostatních co mám nevím, můžu se zeptat.
Last edited by Wothan on Mon 08. Dec, 2008 19:42, edited 1 time in total.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply