Pochva na meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň

Post by ClaryAldringen »

Já pochvu normálně dlabu ze dvou prkýnek. I když si o sobě nemyslím že bych byl nějak extra manuálně zručný (jsem totiž IT) tak výsledek je i za použití normálního dláta velice uspokojivý :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Jinak,ty pochvy na noze jsou docela casto taky drevene. Kovani na kozenych i drevenych nozovych pochvach jsou u nas podstatne castejsi nez u mecu. Dokonce jsou i celokovove exemplare,ale tech je hrstka.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Vlad
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Severní sudety - okolo Žitavské cesty

Post by Vlad »

Boza wrote:No ono se to dá ošidit i tak, že mám dvě rovné desky a mezi nimi dolepenou třetí, vyříznutou podle čepele - resp. takhle se to chystám udělat. Nemám vlohy na dlabání, ale pochvu potřebuju takže si ji asi budu muset udělat, chjo.
Ani nemusíš tu třetí-prostřední desku vyřezávat, vezmeš 2 úzká prkénka nakreslíš tvar a místo v 3. vyříznuté desky vložíš-zalepíš latičky potřebné velikosti podle orýsování, pak už se pořízem, rašplí či bruskou pokračuje stejně.
(je to učetření materiálu :-) )
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No máme jen omezený počet způsobů jak to udělat :-)

Buď vydlabeme polovinu do každé strany, nebo vydlabeme jen polovinu a druhou to zaklopíme, případně můžeme dlabat ty dvě půlky asymetricky proti sobe jako dvě L a nebo tam vložit ty laťky a dolů nějaký větší díl aby to uzavřel, zklížit a pak to přebrousit. Osobně bych se do vykrajování toho vnitřního "prostředního" dílu nepouštěl. Já vyráběl všehovšudy jen jednu dřevěnou pochvu na meč a jednu na dýku, obě potažené kůží, byť kování mi dělal Bláha. Obě jsem zadlabával do obou polovic. Není to složitá práce, ale vyžaduje to aspoň skromně vybavenou dílnu a stůl - což už bohužel nemám. Další dřevěné pochvy potažené kůží a kováním mi už dělal Bláha spolu s jílcem a závěsem mečů. Přišlo mi to jednodužší než se s tím mrcasit v mých podmínkách doslova na koleně.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

Já už to dělal mockrát, kvůli Japoncum :biggrin:
Jelikož mají nepřerušenou tradici, stojí za povšimnutí.
Předně to dělají na koleně. Je na to potřeba pilka typu Ryoba(k sehnání u firmy Dick)(pro práci se dřevem je nenahraditelná) . Stojí tak 20 -30 Eur. Modelářský hoblíček a něco na způsob houslařského dláta (jde to celkem dobře i obyčejným). Olšové fošny lze koupit například u firmy Říha v Dobřichovicích u Prahy.Na fošnu si nakreslíte obrys čepele, přidáte tak půl centimetru a vyříznete obrys pochvy. Polotovar podložíte trámkem, přišlápnete k zemi a po délce přeříznete na půl. Vydlabate do obou půlek obrys čepele, přičemž jedna by měla být hlubší, aby šev nebyl na ostří a čepel se pochvy dotýkala jenom břitem. Pak se obě půlky slepí rozvařenou rýží , pevně omotají popruhem a po zaschnutí opracují zvenku. Já to lepím s čepelí uvnitř a vyndám ji až po chvíli. Celé je to práce asi na tři hodiny. NEPOUŽÍVAT ŠMIRGL !!!!!!!
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň

Post by ClaryAldringen »

Nemáš někde fotku? Já jsem se vždycky bál že se ty dvě půlky budou kroutit, tak jsem k sobě slepil vždycky ty dvě prkýnka a pak následně z toho tu pochvu vyřezal. Ještě by mě zajímalo jestli to nepoužití šmirglu je z důvodu historické věrnosti nebo z důvodu technologie. Díky :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

To jo no, ale japonský mečíř asi nemá doma nepříčetnou manželku, když jí to opracovává doma na koleně v obýváku :-k ](*,)
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň

Post by ClaryAldringen »

Wothan wrote:To jo no, ale japonský mečíř asi nemá doma nepříčetnou manželku, když jí to opracovává doma na koleně v obýváku :-k ](*,)
Ženě se taky nelíbí ta hovězí kost v komoře co ji tam mám připravenou na lžičky do uší :D
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

ClaryAldringen wrote:Nemáš někde fotku? Já jsem se vždycky bál že se ty dvě půlky budou kroutit, tak jsem k sobě slepil vždycky ty dvě prkýnka a pak následně z toho tu pochvu vyřezal. Ještě by mě zajímalo jestli to nepoužití šmirglu je z důvodu historické věrnosti nebo z důvodu technologie. Díky :)
Ve slaboduchém snímku "Hanibal- zrození" je možno pozorovat pár mečů Torii Mototady, který si rejža poručil a já to vyrobil. Pako.
Image
Tohle je bitevní meč ve stylu Tenšó- konec 16.stol. škola Jamato.
Sice to sem úplně nepatří, ale technologie je podobná.
Ten šmirgl se nepoužívá kvůli tomu, že se nedá zabránit vniknutí brusiva do pochy, což pak mrví čepel. Nehledě na to, že šmirglpapír se nepoužíval. Čepel musí držet v pochvě jenom za ostří a být dost volný. Dobře udělaný meč s pochvou drží jenom v obůstku a hrotu :lol:
Když si našinec hledá ženu milý Wotane, trousí piliny už od začátku, aby pak nebyla překvapená :lol:
Z ruční práce moc bordelu není. To se dá zamést, nebo vyluxovat. Tady z toho jsou spíš třísky a hobliny.
Pakárna jsou raně středověká kování. To je práce spíš pro šperkaře a v tomto Patricka Bártu obdivuji.
Kdo to nezná:
http://www.templ.net/cesky/
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ano, tyhle jeho parádičky jsou opravdu krásný. Ještě že existovala i méně honosná a složitá kování :badgrin:

Ale jinak zrovna já si nemůžu moc stěžovat že bych měl netolerantní ženu s tím co dělám, de a jak :wink: Takže pokud to půjde dobře, měl bych se zase dočkat i té dílny.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Musel jsem si ten tvůj odkaz na japonský meč otevřít vedle - pěkný, jen je škoda že já se v tomhle moc neorientuju :(
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

To Japonsko je tu trochu mimo, ale krásný příklad jednoduché dřevěné pochvy. Skusím najít nějaké fotky technologického postupu. Na rovný dvoubřitý meč je to podstatně jednodušší.
http://www.sayashi.com/project%20pages/shirasaya.htm
Bohužel, většinu fotek a postupů mám v knihách. Internet je na vyobrazení skoupý a tohle není úplně ono. Ještě zkusím pohledat

tak tohle je třeba z Essenu 10-11 stol. Buk potažený zlatou folií.
Image
v tomtéž odkazu jsem taky našel tohle- nalezeno nedaleko Florencie cca 1100. Sice to není pochva, ale nemohu se nepodělit :lol:
Image
Jinak na tom Bártovi se mi právě líbí, že tam skoro žádné kování pochvy nemá a přesto je to velmi pěkně provedené. Ta náročná kování jsou u germánských mečů.
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Před časem jsem četl knihu o pochvách raně a vrcholně středověké anglie. Co si tak matně pamatuji, tak nejlepší dřevo byla vrba, zbytky vyložení byly i uvnitř pochvy /ale nevím, jestli kožešina , kůže či co/. Pochvy na meče byly všechny dřevěné, u saxů a nožů převažovala prostá kůže.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Ernest »

Děkuju moc všem za nápady a za ten obrázkový návod Mysovi.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Třeba u VM pochev je typické vyložení drahou látkou uvnitř a potažení jen kůží a plátnem.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.