Palice, biče, úderové hole...

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

Post Reply
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Palice, biče, úderové hole...

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Tohle téma mi tu nějak chybělo :oops:

Nevíte někdo, kde najít nějakou fotku, kresbu palice z bizonní čelisti? Díky googlu jsem sice něco málo našel (tři kousky), ale byla to dost bída - bez datace, a jedna z toho byla dokonce natřena krásnou fosforeskovou barvou :mrgreen:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Dva Šajeni s čelistí v prackách.... to už je na české luhy trochu moc, ne? :mrgreen:

Tobě se tahle zbraň fakt líbí? :-k
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

cossack wrote:Tobě se tahle zbraň fakt líbí? :-k
Proč se ptáš? Máš strach? :lol:

Upřímně, dostal jsem kravskou čelist, tak jsem si říkal, že zkusím nějakou repliku... ale nemůžu dohledat žádnou předlohu :?
S jednou půlkou už jsem si trochu vyhrál, ale napadlo mně, že třeba by tu byl někdo, koho by napadlo, kde hledat předlohu...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Nevím, no.
Viděl jsem už mraky různých mlatů, ale na čelist jsem zatím nenarazil.
Přijde mi to takové nepraktické. Skoro bych řekl, že pro 19.stol je to trošku archaická záležitost.
Taky jsem měl kravskou čelist :wink: ... velmi dloouho mi doma zabírala místo.... taky jsem přemýšlel co s ní.....nakonec letěla do popelnice 8)
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

cossack wrote:Nevím, no.
Viděl jsem už mraky různých mlatů, ale na čelist jsem zatím nenarazil.
Přijde mi to takové nepraktické. Skoro bych řekl, že pro 19.stol je to trošku archaická záležitost.
Taky jsem měl kravskou čelist :wink: ... velmi dloouho mi doma zabírala místo.... taky jsem přemýšlel co s ní.....nakonec letěla do popelnice 8)
No jo, jasně že to je stará záležitost. To já vím, prostě mně to zaujalo a hledám k tomu nějaké prameny... nic víc... do práce to místo mobila tahat nebudu :mrgreen:
V každém případě, až někde uvidíš fotku, nebo kresbu palice z čelisti, dej mi vědět :wink:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

cossack wrote:Dva Šajeni s čelistí v prackách.... to už je na české luhy trochu moc, ne? :mrgreen:
Tobě se tahle zbraň fakt líbí? :-k
Já ji zas až tak často nevytahuju a navíc jí nemám jako zbraň. :wink:
Ale jinak s tebou v zásadě souhlasím.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Mlatem z čelisti neposloužím, ale kdysi jsem stáhl hafo fotek tomahawků z nějaké americké aukční stránky, zájemcům rád poskytnu.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Potřeboval bych od zkušeného lesáka poradit, kudy na válečnou palici ?
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Spící Medvěd wrote:Potřeboval bych od zkušeného lesáka poradit, kudy na válečnou palici ?
když mi slíbíš, že ji nebudeš používat na mě (ani když tě budu provokovat) :twisted: , tak ti třeba pomůžu :wink:

co se týče materiálu, tak spousta lidí preferuje spoustu dřev, ale já jednoznačně doporučuji javor > je tvrdej, ale řeže se do něj jak do lípy :wink: a když si seženeš nějakej druh co roste i v Americe, tak je to naprosto perfektní, protože i origoš palice byly dělaný z javoru

tady je o palicích článek - http://irokezove.unas.cz/kultura/palice/palice.htm a když budeš někdy v praze, tak se zastav. Akorát asi týden mám knihu o palicích od Baldwina, což je na dané téma absolutní špička
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Chacháá, stejně tě mám ze všech indiánů nejradši :wink: Slibuju, že na tebe palici nepoužiju, vždyť mám i jiné zbraně :twisted: Do Prahy není problém zajet, stačí říct, kdy máš odpoledne volno a jsem tam jak na koni. Stejně potřebuju ještě pomoct s mokasínama.
J.Laser

Post by J.Laser »

Některé typy indiánských palic mi značně připomínají (femur) Lidskou stehenní kost bez kolenního kloubu zato s hlavicí kyčelního kloubu. A kdyby to byla stehenní kost jezdce na koni co má trošku nohy do O tak je ta podobnost celkem dokonalá.
Neodvažuji se pomýšlet jak asi taková zbraň vznikla :badgrin:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Tahle teorie má několik podstatných slabin....
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Tu palici chápu správně že je to z jednoho kusu? Jednou mi totiž nějaký indianista tvrdil že je tam kule přidělaná zvlášt, což mi bylo divné.
Jinak mám asi rok a půl pokácený takový stoletý javor, dám tomu ještě tak rok-dva a můžu vyřezávat palice, bude-li zájem.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Děkuji pánovi!
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply