římská říše a užití Falangy

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

jo,super,pošli mi je prosím.adresu píšu do sz.V mém případě se ovčem nejedná o hastu.ještě snad gaesum :lol: Průměrná délka "našich "kopí je 2.0m.Mám i nálezy,podle kterých to vypadá na kopí okolo 1.7 m(není to oštěp)-podle botky a listu-to by mohlo ukazovat na dvoůčelovou zbraň,jenže...
Jinak kopí "našich"parametů se dají dobře ovládat při ůchopu ve 3/4 délky-osobně preferuji nadhmat(tedy palec vpřed)má širší škálu použití-nad hlavou,ve výši ramen i pod pasem,delší dosah a k jeho uchopení z polohy "kopí u nohy"nevyžaduje ekvilibristický výstup.ůder zezhora je zdánlivě málo tvrdý,ale to bych přičetl spíše nezvyku.Jinak(omezená) ikonografie svědčí pro nad i podhmat.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

To zní rozumně. Já vycházel při délce nad 2 metry z požadavku dosáhnout na nepřítele i ze druhé řady. Ale uznávám, že to je jen spekulace. Proto raději zkusím ty vykopávky a tvé praktické zkušenosti. Snad to ve výsledku přinese uspokojivou odpověď pro další zájemce o tyto zbraně. Nákresy ti pošlu co nejdříve, zdar, vlasně AVE...!!
Mimochodem, neměl bys nějakou amforu, pro starého přítele?? :)
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

dosáhnout se dá i kratším kopím-ono k prolomení sestavy není nutné pozabíjet všechny v daném ůseku-každý vyřazený nepřítel zvyšuje tvou momentální převahu v ůseku(získáš"volného"člověka co může podpořit jiného).zkrátka si představím,že na daný prostor ty i nepřítel natěsnáte stejný počet bojujících-kopí zvyšuje možnost zásahu v hloubce sestavy,strana,které se dřív podaří vyřadit 1-nebo více bojovníků,získává momentálně převahu a pokud ji ti druzí okamžitě nevyrovnají-vyřazením soupeře nebo dost složitým doplněním "zezadu"-je konec..což byl asi jeden z hlavních důvodů výtězství legií-vojáci věděli,že malá prohra neznamená velkou a zachovali klid,zůstali na místě.
Vždycky si představím,že bojuju v sestavě-kolega po levici je zabit,po pravici zraněn,na mě dorážejí už 2-3 zbraně + kopí druhé řady-co zvítězí:adrenalin?nebo pud sebezáchovy?toť otázka.asi je jasné,že nejvíc padlých nezpůsobil boj sám,ale neuspořádaný ůstup-a tady asi další výhoda nadrilovaných římanů...
Kolegové zkoušeli boj v "zástupu"tedy dvě party po 5 lidech simulujících hloubku linie-je jasné,že jakoby ztratili podporu druha"od vedle",ale ten by se v reálu stejně musel věnovat nejprve "svému "soupeři.Zkrátka dřív se obvykle položila sestava která měla první dva mrtvé,a to komplet-ůstup byl v té rychlosti nemožný.zadní řady se navíc neštítíli mrsknout kopí dopředu,když nedosáhli.důležité je,že vítězná strana měla obvykle 1-max.2 zasažené-což je podle mě průkaznější výsledek než obrovské množství padlých při klasické simulaci bitvy.podle mne je také nepříliš efektivní snažit se prorazit hrubou silou-boj zbraněmi je totálně znemožněn.tento způsob bych volil pouze proti velmi volným sestavám-kde je šance,že nepřítel má "kam upadnout"Potud má teorie.můžem zkusit na gladiu :lol:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

mimochodem v tomto typu boje je ideálnější lehké kopí"v podhmatu-nad hlavou"-dá se hodit..."nadhmatem" zase dosáhneš dál.dilemma...
Jo.a tu amforu(amfory) mám.červené s českých nálezů,pozdní latén.výška cca1 metr.cena cca 1200,-
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Pěkné, doufám, že to vyzkoušíme. To se ti to plánuje, když na Gladiu máte vyhrát, žejo??
No a ta amfora - nebyla by jedna pod rukou, že bychom se nějak domluvili. Já dodám jedno římské kopí, ty jednu keltskou amforu... ne? :)
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Když já římské kopí nějak extra neužiju...a po Gladiu jich budou volných hromady..
Ten experimentální boj jsem myslel spíš mimo bitvu-za použití měkkých zbraní-jakákoliv ztupení nemají(použiješ li skutečnou bojovou techniku)pro bezpečnost význam,a omezíš-li cíle nebo rychlost,nefunguje ani taktika-už takhle jsme dost omezeni absencí strachu nebo zuřivosti(naštěstí).a výpovědní hodnota kruhů zrady a pod.je pod stávajícími pravidly vlastně nulová-takový spíše sport.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Teď nevím jak to myslíš - to jako že po Teutoburském lese je už nebudeme potřebovat? :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

HASTA la vista,baby 8)
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Vida, taková pěkná slovní hříčka :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Experimenty mimo hlavní program budou bezva. Já mám v plánu dovézt nějaká ohýbatelná pila s tupým koncem. To by mohlo pro tento účel být právě ono. Řeším hrot pro pilum, aby byl bezpečný a přitom opakovaně k použití. To zlomení klacíku se mi zdá dost těžkopádné a pro experimenty krátkodobé. Moje teorie je taková, že pilum se používalo i tváří v tvář a jako takové bych ho chtěl otestovat proti těm vašim Hasta la vista...
Takové římské pili-pili koření...
No, myslím, že na Gladiu bude docela zábavný program.
Už se učíte německy?
Jo a došly ti do mailu ty hroty??
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

z itálie jsme si dovezli pilum z gumové tyčky-je to vcelku v pohodě-ty pila s týbel se ktom vrhání proti štítům(a i tady bacha)moc nehodí k boji zblízka-hrozí zalomení "do ostra"a následný průser.na experimenty jsou lepčí věci s měkkou boxerkou na konci-prostě hlavní cíl je oblast hlavy-a to neošidíš.různé ty otupení a hříbky uznám do inscenované bitky,ale do experimentu ne.Lidi můžou stokrát tvrdit,že ůder kontrolují-těch "kdyby"je prostě moc.a já nechci už nikomu ublížit.
Jinak-o použití pil na blízko se snad píše v souvislosti s obléháním Alesie..
Němčina je v poho-on by Arminius mohl před bitvou mít proslov ve stylu Adolfa...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Pilum z gumy zní dobře. Jaký má hrot? Jak velkou plošku na konci? Dávat na hrot pila boxerku asi nebudu, změnila by těžiště zbraně. Jak velkou kouli na konci jsi ochoten tolerovat?
PS: Arminius, nebo Adolf, oba jsou na A...
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

prostě si představ pilum co je místo ze železa z gumy..V oštěpu je vždycky problém to,že za měkkou částí letí furt ten klacek...
Navíc-bezpečné pilum se do štítu nezabodne,takže po stránce taktiky je ku ho.nu.Možností je nutit útočící,aby po nárazu oštěpu zahodili štít,ale to bude nadšení..a těch boulí a ran,až to doběhne k štítové formaci...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

To vše chápu. Chtěl bych vyzkoušet pilum na krátkou vzdálenost. Vrhat jej během boje z bezprostřední blízkosti, případně bodat zpoza štítu, proto mi jde o ohebnost a bezpečný hrot.
Jak velkou bambuli si na něm mám udělat?
Stačí špunt z eurošípu, nebo větší?
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

no,udělej bezpečný hrot a nech se s ním z blízka bodnout do obličeje,až budeš mít pocit,že je bezpečný,tak asi je. :badgrin:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Post Reply