Středověká vzdělanost

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

... a co to má společného se středověkou vzdělaností?
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Post by Corin »

Měl bych dotaz. Nevíte někdo kdy byla založena univerzita v Padově? Nějak to nemůžu nikde najít. Díky

edit: Už jsem to našel..založena 1222
Last edited by Corin on Wed 09. May, 2007 17:54, edited 1 time in total.
Vítek
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Měl bych na Vás obdobnou prosbu. Vzhledem tématu k zadání mé seminární práce sháním podklady pro téma: rytířská výchova. Moc děkuji za informace.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Eifel wrote:Měl bych na Vás obdobnou prosbu. Vzhledem tématu k zadání mé seminární práce sháním podklady pro téma: rytířská výchova. Moc děkuji za informace.
Doporučuji knihu Rytíři a rytířství ve středověku. V několika věcech je autor drobátko mimo, ale jinak vede docela zajímavé teze. Hodně zajímavých věcí bylo také v knize od Dereka Browna o Geoffreym Chaucerovi, sice to není úplně kniha o rytířích, ale docela hezky rozvádí atmosféru dvora a šlechtických kruhů.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Nevíš dají se informace z těchto knih někde najít na netu?
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Zkus se juknout do Královského Zrdcadla(Norsko 1250) , bude tam zpousta jistě zajímavého ,ale zatím vím jen o anglických verzích - http://www.mediumaevum.com/75years/mirror/
Z obrazových pramenů- pěkné scény jsou v Románu o Alexandrovi a jistě něco v Codexu Manesse.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Eifel wrote:Nevíš dají se informace z těchto knih někde najít na netu?
myslím, že ne, ale první maj v obchodech a druhou v knihovnách;)
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Eifel wrote:Nevíš dají se informace z těchto knih někde najít na netu?
Kompilovat cokoliv na základě informací získaných z internetu je největší blbost, jakou můžeš udělat.... nebuď línej a popůjčuj si knihy.
Mohu vřele doporučit kapitolu "Rytíř" v knize "Středověký člověk a jeho svět" od J. Le Goffa
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Docela podnětna mi příjde Válka ve středověku od Philippa Contamina -
http://www.kosmas.cz/knihy/104633/Valka-ve-stredoveku/ "Jen tam jsem silně nespokojen ,řekl bych s nedokonalým překladem"
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Já bych ale internet vůbec nezatracovala. Jednak tam je dnes už spousta knih v digitalizované podobě a druhak tam jsou přístupy do odborných knihoven, časopisů, k článkům atd. Proč těchto možností nevyužít? Já jsem díky dotazům v různých koutech světa už zjistila různé zajímavé věci a řada z vás má podobnou zkušenost jistě také...
A když tak člově k studuje při zaměstnání třeba, tak skutečně nemá čas na obcházení knihoven. Zvlášť, studuje-li obor odlišný od toho, v němž pracuje.
Volo, multum, statim!
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Já bych ale internet vůbec nezatracovala. Jednak tam je dnes už spousta knih v digitalizované podobě a druhak tam jsou přístupy do odborných knihoven, časopisů, k článkům atd. Proč těchto možností nevyužít? Já jsem díky dotazům v různých koutech světa už zjistila různé zajímavé věci a řada z vás má podobnou zkušenost jistě také...
A když tak člově k studuje při zaměstnání třeba, tak skutečně nemá čas na obcházení knihoven. Zvlášť, studuje-li obor odlišný od toho, v němž pracuje.
Nojo, na internetu je nepřeberné množství informací k jakémukoliv oboru, což je ale bohužel jak výhoda, tak nevýhoda. Člověk absolutně postrádá jakoukoliv možnost si ty informace kvalitativně vyhodnotit. U knih je to jiné (což platí i o e-knihách!), tam je zárukou kvality jméno autora, nebo kolektivu, který ji napsal.
Rozhodně má daleko průkaznější hodnotu informace z knihy, kterou napsal nějaký hodnověrný historik (pro mě třeba LeGoff, Dubois, Nodl, Kalista, Šmahel, atd...), než pochybná informace od jakéhosi anonyma ze stránek www.lojzaplkakraviny.net/
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

No to je jasný, že člověk nemůže vzít za bernou minci vše, co najde. Kritický myšlení, kurňa :wink:

Hele, a víš o tom, že se ten odkaz nějak neotvírá?! :mrgreen:
Volo, multum, statim!
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Hele, a víš o tom, že se ten odkaz nějak neotvírá?! :mrgreen:
8)
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Andre wrote:
Eifel wrote:Nevíš dají se informace z těchto knih někde najít na netu?
Kompilovat cokoliv na základě informací získaných z internetu je největší blbost, jakou můžeš udělat.... nebuď línej a popůjčuj si knihy.
Mohu vřele doporučit kapitolu "Rytíř" v knize "Středověký člověk a jeho svět" od J. Le Goffa
JJ tento článek je výborný, ale pozor je nutno brát v uvahu že jde o obecnou studii docela širokého časového pojetí.
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
Post Reply