Odívání

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Zuza: Já to procvakávám normálně výsečníkem požadované velikosti.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Zdravím Posadowa ,pěkný článek ,dobře popsaná metodika.

Jen mi nedá trochu nesouhlasit s nějakými výroky ,budu se vyjadřovat jen k soše Marguerite de Dampiere(ostatnímu už nerozumím)- budu předpokádat ,že socha mohla být vytvořena +-5 let od roku 1315.
Svchníky tohoto typu se objevují již v dříve (předchůdce mu byla dalmatika) A jednoznače jej nosí už i unerozené ženy třeba v macievské bibli.Ale u mužů se dají najít i ve století předešlém.Toť k výrazu konzervativní ,nevím jestli tento pojem je ideální ,když právě pro toto období se móda prakticky nějak výrazně nemění.Nespatřuji o nic módnější svchník bez rukávů(ten příjde až později ,když se mu začnou zvětšovat ty otvory na ruce ,ale tomu bude až o něco pozděj cca 1340)

Stejně tak ona spekulace ,že by ty knoflíčky na její košili měly sahat až k lokti ,nedej bože až přes loket ,mi příjde opravdu mimo. Nejdelší možnou řadů si dovedu představit jak je třeba vyobrazeno v Lutrelově žaltáři.
Nezapomeň ,že ty textilní nálezy z Londýna mají taky nějakou dataci ,takže nesměšuj věci z první třetiny a z poloviny 14. století ,neli pozdější doby.

Jinak osobně si myslím ,že v toto dobu ,dělal damské oblečení moderní právě ta pokrývka ,hlavy která bych řekl ,že je docela "fresh" "top" nebo"trendy" na danou dobu.
Jen tak dál
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Ronšperk wrote:Zuza: Já to procvakávám normálně výsečníkem požadované velikosti.
Tohle se nám hlavěn neosvědčílo na namáhaných dírkách, tedy klasicky při uvazování nohavic se nám dírky na vestách a doubletech roztahují a dělají se z nich ovály, takže jsme přešli na to roztahování bodcem vraženým mezi o vlákna.
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Bohuslav wrote: ... právě pro toto období se móda... ...nemění.

spekulace ,že by ty knoflíčky ... ... až k lokti ,nedej bože až přes loket ,mi příjde opravdu mimo..
Nezapomeň ,že ty textilní nálezy z Londýna mají taky nějakou dataci ,takže nesměšuj věci z první třetiny a z poloviny 14. století ,neli pozdější doby.

Jinak osobně si myslím ,že v toto dobu ,dělal damské oblečení moderní právě ta pokrývka ,hlavy která bych řekl ,že je docela "fresh" "top" nebo"trendy" na danou dobu.
Ahoj,
nejdřív díky za pochvalu. Jojo, kloudná metodika je základ.
Nedá mi ale nehájit si svůj názor, ikdyž jen stručně, ať tu neotravujeme.
Móda se mění, ale nemáme zřejmě dost podkladů pro posouzení, poměrně značně se mění třeba vzory na látkách (dokonce to lze dokumentovat i na našich látkách z pražských hrobek, viz články Bravermanové v Archaeologia Historica) Pravda je že oděvy na iluminacích nejsou příliš proměnlivé. Nicméně lze poznat změny, přicházejí do módy přece jen vypasovanější oděvy, dáma "in" bude zobrazena řekněme v těsnějším oděvu. To, že tenhle svrchník se objevuje mnohem dříve mi dovoluje označit jej za konzervativní (ve smyslu že není žádnou módní novinkou). Také jej v této době, domnívám se, již nemívají zobrazován dívky v situacích, kdy jde jasně o mladé dívky z vyšší společnosti.

Ano, textilní nálezy z Londýna mají dataci. příkladem je nález č.67, z druhé čtvrtiny 14. století, ovšem z městského prostředí.
Vezmeme-li pro toto období za typický (a tak si představuji ten, který má Margaret na sobě) oděv s rukávem po loket volným, od lokte vypasovaným (dubec, část 10, tab1) (dobře viz tamtéž obr 1 kap.11.5, orig. fol.66v rukop. MS. ROY 14EIII), pak z logiky věci ten rukáv je zapínán tak vysoko, jak je vypasovaný, tedy až k lokti.
Jedná se samozřejmě o spekulaci, neboť lady Dampiere zapínání zakrývá svrchník, stejně jako lady Camoys, ikdyž tam mnohem méně.
Nicméně myslím, že považovat za možné zapínání rukávu až k lokti, rozhodně není bezdůvodné a nepodložené. Přes loket, pravda, jen těžko před polovinou 14. st.
Co se týče pokrývky hlavy, ta je skutečně "in" ale obávám se, že při množství podkladů pro ně můžeme jen těžko hovořit o tom, že tenhle účes je moderní teď a před 10 lety ještě nebyl a za 10 let už nebude. Tam je to mnohem variabilnější, než se na první pohled asi zdá...

Každopádně si myslím, že se tu handrkujeme o detailech, drobnostech.
Ale i tak díky, ta zpětná vazba je pro mě důležitá a jsem rád, že to někdo četl a přemýšlel nad tím, to mi udělalo radost a i mě to nutí znova o tom přemýšlet a probírat to. Díky...
Olga
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Olga »

Zdravím pane z Posadowa,
tvoje práce je opravdu zdařilá. Velice oceňuji tvoji píli a nasazení. Zároveň musím pochválit zvolené výrazové prostředky, jsou "prosté" a každému srozumitelné, cizí slova vysvětlená. Zároveň si dovolím vznést dotaz ohledně surcotu madam Jeanne Bourbonské. Je možné, že by byly průramky surcotu lemované třeba jen (kontrastní) látkou. Setkal jsi se někde s takovým vyobrazením. Já sice ne, ale příjde mi při nejmenším podivné, že by se sochař mrnil s vlasy a nesvedl by strukturu kožíšku.
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Prosím o pomoc, ke svému oděvu na úrovni nízkého šlechtice v českéím pohraničí okolo roku 1300 jsem si pořídil gardekorps. Dělá mi ale trochu problém oblékání přes hlavu a proto bych ho chtěl vpředu rozstřihnout, ale nenašel jsem žádné doklady o možném zapínání. Pokud by někdo našel alespoň jediný obrázek byl bych mu vděčný.
V maršálkově knížce je zapínaní jen u krku na knoflíky, lze jej protáhnout do pasu?
Je případně možné použít takové zapínání na několik knoflíků jako měl Kain na Turnaji Elišky?
Je možné použít analogii k plášti a použít řadu šňůr pod sebou, nebo prostě vázání na tkanice?

Prosím o pomoc protože jinak při svlékání bídně zhynu v kotrmelcích
:lol:
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

richardrg wrote:Prosím o pomoc, ke svému oděvu na úrovni nízkého šlechtice v českéím pohraničí okolo roku 1300 jsem si pořídil gardekorps. Dělá mi ale trochu problém oblékání přes hlavu a proto bych ho chtěl vpředu rozstřihnout, ale nenašel jsem žádné doklady o možném zapínání. Pokud by někdo našel alespoň jediný obrázek byl bych mu vděčný.
V maršálkově knížce je zapínaní jen u krku na knoflíky, lze jej protáhnout do pasu?
Je případně možné použít takové zapínání na několik knoflíků jako měl Kain na Turnaji Elišky?
Je možné použít analogii k plášti a použít řadu šňůr pod sebou, nebo prostě vázání na tkanice?

Prosím o pomoc protože jinak při svlékání bídně zhynu v kotrmelcích
:lol:
Neležím v tom celé dny jako třeba Kohout, ale já mám takový pocit, že svrchníky se zapínáním ku svrchníkům bez zapínání je tak cca 50 na 50.
Např tady: http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... c62975047c
Gombíků bych se v tomhle případě rozhodně nebál. Jen si nejsem jistý, jestli je vhodné dělat takovýhle krásný společenský oblek z hrubé šedivé deky :mrgreen:
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Ja jsem nabyla podle vetsiny ilustraci dojem, ze karnace maji obvykle vystrih sice ne hluboky, ale dost siroky, takze se jim hlava bez problemu protahne. Jinak zapinani na knoflicky i na snerovani by melo byt zcela spravne, dulezitejsi je ale zjistit, zda se karnac skutecne zapinal.
Pokud mate ovsem na mysli odev tohoto vzhledu:
http://www.kostym.cz/Cesky/8_Krejcovstv ... 01_55A.htm

Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Zuza wrote: Pokud mate ovsem na mysli odev tohoto vzhledu:
http://www.kostym.cz/Cesky/8_Krejcovstv ... 01_55A.htm
tenhle druh oděvu bych považoval za gardecorp, zatímco karnáč spíše za pončo - nicméně jsme opět u toho názvosloví, které prostě není závazné :wink:
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

richardrg wrote:Prosím o pomoc, ke svému oděvu na úrovni nízkého šlechtice v českéím pohraničí okolo roku 1300 jsem si pořídil gardekorps. Dělá mi ale trochu problém oblékání přes hlavu a proto bych ho chtěl vpředu rozstřihnout, ale nenašel jsem žádné doklady o možném zapínání. Pokud by někdo našel alespoň jediný obrázek byl bych mu vděčný.
V maršálkově knížce je zapínaní jen u krku na knoflíky, lze jej protáhnout do pasu?
Je případně možné použít takové zapínání na několik knoflíků jako měl Kain na Turnaji Elišky?
Je možné použít analogii k plášti a použít řadu šňůr pod sebou, nebo prostě vázání na tkanice?
Zapínání výstřihu k prsní kosti není u gardecorpsu neobvyklé, viz. folio 73r. Herr Ulrich von Gutenburg, Codex Manesse. Cílem je nejenom pohodlnější navlékání přes hlavu, ale i uzavření výstřihu a tedy zateplení :wink: Stejně tk se ale dá obejít bez zapínání, protože otvor pro hlavu bývá poměrně velký a pevně našitá kápě vytvoří při shození na ramena, poměrně vysoký "stojáček", chránící krk.
Šněrování bych asi nedával, protože si myslím že bude překážet více, nežli knoflíky. Já mám gardecorp, zapínaný u krku na knoflíky a přijde mi to pohodlné. Tkanice by se mi asi pletly, uvážím-li, že ho např. na panské nosím i přes zbroj (a přes gardecorp pak varkoč, aby bylo zřejmé kdo jsem :wink: )
Ich dien!
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Díky za odpovědi, ale neřeší to můj problém,
nejde mi o zapínání k prsní kosti, ale už k pasu, protože od pasu dolu je rozstřižen - jako jezdecký. Jde mi o to, že při rozepnutí by byl vepředu zcela otevřen - jako plášť.
Takový obrázek hledám.

Ad Andre - že prodávám šedé deky neznamená že z nich budu mít gardekorps.
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

richardrg wrote: nejde mi o zapínání k prsní kosti, ale už k pasu...
Když jsem dělal gardecorps svůj a později i Vlaďce, hledal jsem něco takového, protože mi to taky přišlo praktické. No já bohužel nenašel, takže jsem se tomu vyhnul.

A protože se v téhle době nedělají ještě ani žádné jiné (civilní) oděvy, které by byly propínané (to přijde později u vycpávaných kabátců, dámských "cotehardie" atd), z logiky věci bych se do takového propínání nepouštěl.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

taky by mi přišlo úplné rozepnutí gardecorpsu praktičtější, ale potvrdím totéž co říkal Posadow :wink:
Ich dien!
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

richardrg wrote:Díky za odpovědi, ale neřeší to můj problém,
nejde mi o zapínání k prsní kosti, ale už k pasu, protože od pasu dolu je rozstřižen - jako jezdecký. Jde mi o to, že při rozepnutí by byl vepředu zcela otevřen - jako plášť.
Takový obrázek hledám.

Ad Andre - že prodávám šedé deky neznamená že z nich budu mít gardekorps.
Naprostá většina svrchníků, kterou si vybavuji na iluminacích je bez prostřihu od pasu dolů. A to i u postav jedoucích na koni (celkem častý motiv)..... takže tak.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Andre wrote: Naprostá většina svrchníků, kterou si vybavuji na iluminacích je bez prostřihu od pasu dolů. A to i u postav jedoucích na koni (celkem častý motiv)..... takže tak.
Tak na tom bych asi raději netrvala O:)
http://www.monacensis.de/tipps/gewand/D ... _m_t32.jpg
http://www.companyofoutremer.com/gardecorps.htm
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... tm30rb.gif
http://www.kostym.cz/Cesky/8_Krejcovstv ... 01_55A.htm

Většina obrázků je z Maciejowské bible a Manesse.


Neměl jsi spíš na mysli karnáč?

Navíc se tu jedná o vyloženě cestovní svrchník, vhodný na to, aby se v něm člověk svalil někde do jehličí nebo sena a ráno vyrazil dál; nikoli o společenský oděv...
Volo, multum, statim!
Post Reply