Barokní akce aneb , kde se potkáme?

Moderators: Raiden, Knecht

User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

No, já bych to zas až tak jednoznačně negativně neviděl...

je fakt, že sice nedosahovala kvality Košic např. , ale lokace jsem zažil mnohem horší, tahle mi příjde zhruba stejná jako Bílá Hora např...
S pořadateli jsem za celou dobu neměl problém, vše požadované bylo promptně zařízeno...

Nicméně pikolíci s vysílačkou, kteří by kopali do řiti jednotky, které se motaj jak kačeny, místo toho aby byly už dávno na svém místě, a naopak do koulí ty, které se cpou dopředu a před diváky ačkoli tam a v ten čas bejt nemají by byli víc než potřební... to rozhodně souhlas...

S průvodem si halt nevybereš, když děláš akci poprvé... prd víš, jestli nějaký lidi vylezou ven, nebo nee... pro příští rok je jasné že ne, a nemá to cenu.

Já, a to můžu za Mortaigne mluvit, dávám Manům šanci na další rok ty nedostatky vylepšit.

( :mrgreen: A ušetřené peníze za noční kropení tábora pořídit třeba... třeba nějakej chlast, nebo tak... :mrgreen: )
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

Potvrzuju Indyho, Alt-Starhemberg se příští rok neučastní, akce se nám nelíbila. Nechci to pitvat veřejně na netu protože vím, že to Many stálo spoustu úsilí a času.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

hmm, myslelsem že budu kritický ale proti vám.. :wink:
samozřejmě neznám pozadí takže respektuju...

dodám jen drobnost - např. prostředí ač poněkud nešťastné mělo z pohledu diváků na pozadí zeleň a maxmiliánský dům krytý táborem, což oboje ještě ušlo...

Scénář nehodnotím, ale jakési velení, které by posílalo jednotky kamkoli by potřeba bylo...Docela se těším že v budoucnu dostanu při velení od nějakýho poskoka na bojišti spěšně psaný lístek - útočit na tělo vpravo vpřed! 8)
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

Na několika akcích za sezónu mívám tu čest velet císařské armádě, popřípadě jednomu jejímu křídlu a plně stačí, když nácvik absolvují důstojníci, ti sami si proškolí mužstvo, když čekáme na place na začátek bitvy promluvím si s důstojníky, během 2 minut si projdem stěžejní body bitvy a nebývá problém. Celojednotkové nácviky jsou k ničemu, jelikož 90% lidí stejně nedává pozor. Vnímají to jako vopruz a zbytečně ruší.....
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

nemyslel sem celojednotkové šlapání - od toho velitele mají, myslel sem pokud na větší akci něco neprobíhá jak má...
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

kascha wrote:Docela se těším že v budoucnu dostanu při velení od nějakýho poskoka na bojišti spěšně psaný lístek - útočit na tělo vpravo vpřed! 8)
JJ, taky je to můj malý sen, že organizátoři a scénáristé bitvy budou bitvu řídit pomocí jezdeckých spojek, a jednotky samotné budou mít buďto žádný, nebo je povšechný přehled o tom co se má dít 8)

Ale to chce ještě nějaký čas....
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Savlis wrote:Na několika akcích za sezónu mívám tu čest velet císařské armádě, popřípadě jednomu jejímu křídlu a plně stačí, když nácvik absolvují důstojníci, ti sami si proškolí mužstvo, když čekáme na place na začátek bitvy promluvím si s důstojníky, během 2 minut si projdem stěžejní body bitvy a nebývá problém. Celojednotkové nácviky jsou k ničemu, jelikož 90% lidí stejně nedává pozor. Vnímají to jako vopruz a zbytečně ruší.....
naprosto souhlas, shodná zkušenost (ačkoli obvykle výkonně nevelím)...
Neřek bych ale, že by tady porada byla nějak významně předimenzovaná, i vzhledem k tomu, že polovina útočící strany stejně tak trochu nepochopila co se od ní čeká a hlavně kdy... Paradoxně nejvíc lidí na poradě vždycky bývá z jednotek, které nemají ujasněné posloupnosti a fungování... to pak "musej" na poradu fšichni, a pak to tak vypadá.

Za Mortaine řikám, že bude-li příští rok tato bitva znovu, a vynechají-li Manové z bojujících jednotek keckoidní "Valachy", zkusíme to příští rok ještě jednou.
Nicméně opět to u nás nebude stěžejní akce, ale kdo bude chtít pojede.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

viz předminulý Frýdlant, měl jsem pod velením jednu řadu našich, tři řady poláků, dvě řady němců a jedno řadu kohosi mluvícího anglicky, ale myslím že to byli taky němci, cca 86 lidí. To že jim velím jsem se dozvěděl 5 minut před vstupem na bojiště kde již bitva probíhala. Vědel jsem kulový a rozkazy mi od Valčténa předávala jízdní spojka... super, hejbat si takovým čtvercem po bojišti je fakt mazec, však jsem za to taky od Miry Kněborta dostal kapitána:)

Myslím že kdybych to s těma lidma celej den cvičil, dopadlo by tu hůř. Takhle to bylo spontání, jedinné co jsem stihl jednotlivým velitelům říct bylo, ať mají na obou stranách řady někoho schopného, každý velitel ať mě neustále sleduje, páč to nejde uřvat, ať mají rozestupy kvůli prolínání řad a ať si předávají v řadách povely. A ejhle, šlapalo to. Podotýkám, že na tři řady jsem řval německy, na tři polsky a na jednu anglicky:)
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

kascha wrote: ps: jak se vám pozdávala Kroměříž? Pro mně příjemná akce až na mrtvé momenty v bitvě...
Heh když se ptáš taky přispěju,z pohledu diváka o když příspěvek by si spíš měli přečíst manové jako organizátoři.

No když jsem nemohl z zdravotních důvodů jet na Rogar a neměl lístek na MoR, tak jsem se vydal do Kroměříže mrknout sa na dobytí.

Doprovodný program: sa mě vcelku líbil. Pokecal jsem si o zbraních a podíval na tanečnice a zneškodnění teroristy bylo taky hezké, velmi se mi líbilo představení jednotek a povelů k jednotlivým úkonům prostě ta intsruktážní střelba. Bylo vidět, že se organizátoři snažili aby se lidi nenudili, i když chvilkama to skřípalo.

Doprovodné stánky...no tadyk bych dal docela minus. Sice to nebylo v dobovém táboře, ale vzhledem k tomu že celý areál je uzavřený, i když pravda bylo to na hřšiti, tak se mi velmi nelíbilo stánek s moderníma hračkama (ta soutěž s tím kolotočem na šipky nebo co to tam bylo) a jinak jen samý bufet. Jediné z ucházejících stánků (meče pro děti a ty co uvazovali copánky, nepočítám něco pro nejen caparty být musí :wink: ) tak dva, které byli aspon zaměřeny na nějaké výrobky z kůže, ale tržiště si teda představuju jinak.

Bitva: velmi jsem se těšil na jezdecké souboje(to se prostě na našich RS akcích nevidí, tam koně do bitvy nedostaneš)...ty mě ovšem docela přinesli zklamání. To jak rychle kolem sebe projeli a zbraně se ani nezkřížili se mi vůbec nelíbilo. Zase na druhou stranu tento špatný dojem kompenzovalo stržení jízdy obránců švédy (aby se pak mohli převléct a změnit stranu).

Zbytek bitvy. Komentátora bylo u diváků slyšet hezky, ale mnohdy se dělo něco jiného (dýmovnice, když komentoval dobytí a zásah reduty vůbec), útočící švédi ustupovali a formovali se, když říkal o těžkém probíhajícím útoku na hradby Kroměříže a pokud někdo hrál raněného tak sice zahrál velmi hezky, zařval si u toho, svíjel se v agonii. Ženská přiběhla, ale po chvíli vstal 10 sekund dělal že je raněný a pak naráz byl plný elánu a ještě kohosi nakopal od svého regimentu, jako by nebyl vůbec zraněný (všiml jsem si jediného člověka s obvazem na hlavě za celou bitvu). Navíc velmi mna chybělo, že když se tam o něj starala už ženská tak nikde žádný obvaz s krví nic. což je věc, která zrovna na 30tce, jde věřím dělat velmi hezky.

Takže moje hodnocení bitvy. Mírný nadprůměr. Docela se mi líbila i přesto, že to zde vypadá dost kriticky, ale to je i tím, že jsem si přece jen musel něco nastudovat. Nepoučeného diváka by možná nudila víc.

Ad diváci. Rozvržení místa pro diváky - no uznávám mohl jsem si přeběhnout, neudělal jsem to, tak jsem závěr viděl docela z dálky, což mě mrzí. Avšak prostor pro diváky se mohl zajistit trošku jinak: Takhle to bylo , že velká část sa odehrávala daleko od diváků, co byli na straně té maskovací sítě, kde byla hospoda. další věc co organizátoři by mohli zlepšit je hrazení. Vražené tyčky jsou fajn, ale mohlo se natáhnout lano mezi ně. Kor když komentátor na začátku bitvy vyhnal lidi z pod stromů na straně u parku a ke konci bitvy jich tam zas několik desítek bylo.

Takže můj celkový dojem: Akci jsem si jako návštěvník užil i tím že jsem si prošel zahrady, docela se líbila, ale měla své docela viditelné mouchy které by bylo velmi vhodné vychytat. Toť pohled diváka. :wink:
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Ahoj,
rada bych se tu vykecala o Bile hore, ktere jsem se ucastnila jako divak :-) Jelikoz to byla prvni akce z obdobi Tricitky a jeste k tomu nevidim ;-) Tak asi tezko zhodnotim vse uplne objektivne, ale musim rict, ze jak organizace cele akce, tak bitva, tak trziste a doprovodny program byl dobre zorganizovan.. Ja delam antiku, konkretne Rim z obdobi pozdniho prvniho a rannyho druhyho stoleti nl. a muj sen je, aby jednoho dne byly i nase akce podobne vychytany, jako jsou zde probirany a to i s chybkama (viz. Kromeriz). K keckarum: jsou skutecne VSUDE, i v antice je jich dost a to jak mezi Rimanama tak mezi barbarama, ale uroven se postupne zlepsuje.., treba jednou budeme na urovni lidi, co delaji Tricitku.. Motivace, alespon u nekterych tu je :-)

Jeste k Tricitce, pred akci jsem o tom moc nevedela, ale bitva me natolik zaujala, ze se ze me stal nadsenec do Tricetilete valky :-) Je to obdobi, ktere ma proste sve kouzlo.., mne to proste oslovilo tak, jak jsem si to ani nemyslela, ze me to zaujme ;-) Jsem nadsenec do valecnictvi a tohle je.. skvely obdobi, skoro jako Rim ;-)

BTW, k tomu chcani ke kamnum, chlastani a tak, neni to jenom dominanta Tricitky, i Rimani chlastaly v tavernach a chcali do ohnist, kamen atp. nepocitaje navstevy nevestincu atp. tohle se proste nemeni ani po tisiciletich ;-)

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Nech tu nezakladam dalsiu zbytocnu temu, napadlo mi trosku zase zasvinit tuto. A tak sa pokusim rozvirit hladinu jednou jednoduchou otazkou:

Co by podla vas nemalo chybat na tridsiatkovej bitke a co by tam zase rozhodne byt nemalo, aby bola bitka atraktivna pre ucastnika, ale i pre divaka?

(Berte to tak, ze ma zaujima hlas ludu, kedze pomaly zacinam pracovat na dalsom rocniku Dni Kosic a chcem, aby to nejako vyzeralo... :oops: )
"Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé." Jan Werich

http://tricitka.brodec.org/
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Na třicítkové bitce musí být střelba větších formací. Musí tam být pikenýři a to nejlépe jejich střetnutí a to tak, že krvavé. Taky mi hodně chybí na bitvách padlí a ranění, pole poseté mrtvolami a tak. Jednotky, které by byly zatlačeny až kamsi bokem a nechaly po sobě haldu těl. Olupování mrtvol. Taková ta superrychlá recyklace je fakt moc okatá a divák není blb... Nosítka s raněným, felčaři, ranhojiči, chlapi s lopatama, co kopou úkryt pro dělo. Když už jízda, tak aspoň deset a pokud možno bez dívek v sedlech... Po každé salvě aspoň jeden padlý naproti. Prostě takové ty drobnosti. které moc nefungují, ale dohromady udělají velký efekt, pokud je dotáhneš a vypiluješ...
Chybí mi větší pohyb jednotek po bojišti, statická střelba brzo omrzí.
Asi tak
Jatro
Nováček
Nováček
Posts: 6
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olmik
Contact:

Post by Jatro »

teďka v holandsku meli vykopané šance a palposty, moc pěkné střílet z poza valu nebo je přelézat, ale na to je potřeba už nějaký větší grantík. stačí si vyhrat s drobnůstkama, jak říká Bašta padat na výtřely řešit felčary i duchovenstvo před bitvou, byla tady někde debata o saperech, využít je jednoduše s pyrotechnikou je divacky taky vděčný, dopady kulí se dají dobarvit taky. Osobně si myslím že s jízdou se musí zacházet hodně opatrně, protože na některých akcích udělá tři kolečka po bojišti a pak se stáhne a vypadá to neuvěřitelně zbytečně potažmo trapně,
velké čtverce mušketýrů musí být jinak to není ono a když je pěkně využitá strategie a při nabíjení je kryjí pikoši nebo rondašíři je to paradá, postupování se střelbou dopředu prostupováním řad což umožní prakticky nepřetržitou střelbu
a pro samotné účinkující je fajn dobré zázemí, dostatek dřeva na oheň a sláma na spaní

určitě se dá udělat různých vychytávek ještě daleko víc...
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

vzpomínka ne dle mého výbornou akci v brandýse..

http://www.youtube.com/watch?v=FkcuQQvE3Fo
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Post Reply