Záležitosti křesťanské víry

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Tu práci máš vidět obvykle v biblích ,kde po scénách po prvním hříchu ,kdy byli Adam a Eva vyhnáni z ráje. Jsou vyobrazeni Adam obvykle při nějaké agrikulární práci a Eva jako kojící matka ,ještě obvykle s vřetenem a přeslicí.Ještě občas mají ty kožené suknice ,do kterých je Hospodin oblékl.

(gn.03,16-19)- 16 Ženě řekl: „Velice rozmnožím tvé trápení i bolesti těhotenství, syny budeš rodit v utrpení,budeš dychtit po svém muži, ale on nad tebou bude vládnout.“ 17 Adamovi řekl: „Uposlechl jsi hlasu své ženy a jedl jsi ze stromu, z něhož jsem ti zakázal jíst. Kvůli tobě nechť je země prokleta; po celý svůj život z ní budeš jíst v trápení. 18 Vydá ti jenom trní a hloží a budeš jíst polní byliny. 19 V potu své tváře budeš jíst chléb, dokud se nenavrátíš do země, z níž jsi byl vzat. Prach jsi a v prach se navrátíš.“
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Pokud je mi známo, trestem za "prvotní hřích" je vyhnání z ráje a odsouzení k fyzické a duchovní smrti.

Práci považoval za kletbu bohů již řecký básník Hésiódos (a jistě nebyl a není sám :biggrin:)
Volo, multum, statim!
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Ten citát je dost jednoznačný...
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Theodora wrote:Ale jo, opravdu je to trest... Jakkoli je to nemoderní až nehumánní teorie. :-)
Strašně se nadřu ,když se to snažím nevidět jako trest......
Smrt je smyslem života.
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

To já to zase práci jako trest vnímat nedokážu, ale vím, že theologicky to tak je... :-)))
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

číst co se tu urodilo za víkend je skutečně "očistec" :wink:

zatím si dovolím jen malou poznámku k zobrazování:

1. většinový islám naprosto jednoznačně zakazuje zobrazovat určité téma, přesto je bohatost výtvarného i 3D umění úžasná

2. jediným plošným zákazem zobrazování jsou obrazoborecká hnutí v 8.st (tuším)

takže: pokud je málo kousků , či skoro žádné necírkevní dílo - tak buď ani nevzniklo (protože nebyli autoři, chuť nebo prostředky) nebo se nedochovalo
nunc est bibendum
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Co se pamatuju (ne na obrazoborecké hnutí, ale na svou zkoušku z církevních dějin, pocházím pouze z minulého tisíciletí ;-) ), tak obrazoborecké hnutí v jakékoli době ničilo právě církevní umění, nikoli světské (které buď nebylo vůbec, nebo nebylo předmětem odporu).
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Nojo,fakt dobře si to ten Adam zapsal.

Proč by Řek říkal něco jiného než soused Žid?
Smrt je smyslem života.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

:roll: Tedy, přiznám se že mi není jasné, jak vůbec můžete o záležitosti tak niterní a osobní jako je víra diskutovat... Diskutují dva lidé kteří potřebují jeden druhého přesvědčit, pokud ne tak jenom nezávazně plkají. Ani jedno, ani druhé mi u víry nepřijde k věci :?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Vzhledem k aktuální situaci na jiných diskusích na netu bych řekla, že za to mohou podzimní mlhy, tma, zima a celkově neuspokojivý psychický stav obyvatelstva. :wink:
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Wothan wrote:Tak především se většina znalostí Antiky...

Wothane naprosto s tebou souhlasím.
Církev byla nositelkou vzdělanosti a její reforma /středověk/ znamenala pokrok pro celou společnost!

Co jsem chtěl říci já, dnes víme, že věda /vědění/ nemusí být v rozporu s Bohem, tehdy to ale mohl být problém a veliký.


Kateřino:
Nechci omlouvat žádné chyby církve, nechci a ani nemůžu omlouvat praktiky svaté inkvizice, odmitám praktiky prosazování dogmat, stavím se proti svévolnému vykládání Písma mocnými...

Avšak.
Hájím a vždy budu hájit šíření víry a Slova Božího a vždy budu hájit Krista.

Ježíš nikdy neomlouval chyby svých učedníků, naopak je na ně vždy upozorňoval. Ještě vědět co znamená být jeho učedníkem...
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Rodgir de Maille wrote:
Kateřino:
Nechci omlouvat žádné chyby církve, nechci a ani nemůžu omlouvat praktiky svaté inkvizice, odmitám praktiky prosazování dogmat, stavím se proti svévolnému vykládání Písma mocnými...

Avšak.
Hájím a vždy budu hájit šíření víry a Slova Božího a vždy budu hájit Krista.

Ježíš nikdy neomlouval chyby svých učedníků, naopak je na ně vždy upozorňoval. Ještě vědět co znamená být jeho učedníkem...
Rodgire, díky za Tvá slova!

Hájení víry atd. - ani by mne nenapadlo přesvědčovat Tebe nebo jiného věřícího, abys změnil názor. To by ode mne bylo strašné pokrytectví, když já sama žádám, aby byl můj postoj respektován. Proto jsem také poprosila, abychom se nebavili o teologii - tam asi skutečně nemáme šanci se argumentačně potkat :)
Volo, multum, statim!
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Kateřina_z_Landštejna wrote: Nu, a co tedy křesťany vč. kněží vyvrácené celé civilizace? Co miliony lidských životů utracených nebo zničených, utrpení celých národů? To vše jménem Krista a křesťanského boha.
Jak správně sama píšeš, "v jeho jménu". Kolik zvěrstev bylo pácháno ve jménu pravdy, ve jménu spravedlnosti, ve jménu práva? Kdo byl v Osvětimi ví jak může vypadat lidská spravedlnost.

Na obou stranách fronty za druhé světové války byli pokřtění muži. SSáci měli na uniformách "Got mit uns!", "Bůh je s námi!".

Ale byl to Bůh který dělal zvěrstva, byla to víra která zabíjela?
Rozhodně a rezolutně ne! Když cíl který je sledován je dobrý, výsledek nemůže být v žádném případě zlo.

Reformátoři ale zůstali na půli cesty, Tridentský koncil zůstal na půli cesty... Ani německý voják, ani křižák se nemodlili: "Bože, dej ať se na to dívám tvýma očima."
Otázka zní co my? Kde jsme my?

Kateřina_z_Landštejna wrote:Co to je za boha, který něco takového dopustí?
To je těžká a ateisty často kladená otázka.
Jak to, že Bůh dopouští války? Jak to, že dopouští hlad, chudobu, utrpení, nemoci...?

Kdo prošel Osvětimí a viděl, jak děti hážou do ohně má právo se takto ptát. Kdo přišel na D1 kvůli řidiči, který jel pod vlivem o dítě, má právo se takto ptát.

Jak to, že Bůh něco takového dopouští?

On ale Pán Bůh hodně, hodně dělá. Tisíckrát řekne zlému "NE", a pak jednou z tisíce mu nechává průchod. To je ovšem jen v jeho kompetenci a otázkou jeho vůle (je ale třeba mít jasno v tom co je to Boží vůle), mě nepřísluší jej hodnotit. Mohu se s Bohem přít a namítat, že není správné, a že je špatně když umírají děti, když trpí nevinní... ale nemám právo ho hodnotit.

Když byl v Americe jistý hurikán, jeden mistní duchovní vystoupil do televize a začal vykřikovat: "To je trest Boží za vaše hříchy! Je to trest Boží!"

Pak ale mluvil jiný kněz, a ten pronesl tuto řeč:
"Hráze se protrhly (a zaplavily město) až bylo obyvatelstvo evakuováno, kdyby se protrhly o hodinu dříve, a to se mohlo stát, nebylo by zde sto, ale tisíce mrtvých. Nebyl to Boží trest, ale veliká Boží milost, že něco takového nedopustil."

Bůh vidí daleko, dále než dohlédne malé lidské oko. Má své záměry a ty jsou jeho velikým tajemstvím. Bůh je takový, že i veliké zlo může obrátit k velikému dobru.

Ještě jednou tedy, Bůh mnoho, mnoho dělá, ale na vztah jsou vždy dva.
Když chlapi v lese zvedají těžkou kládu, musí se "sehrát", hej rup, a na rameno. Kdyby se jeden z nich opozdil, ten druhý si může velmi ublížit.

Bůh je ten, který daroval člověku život, Bůh je ten, který člověku dasroval svobodu. Člověk má právo se svobodně rozhodnout! Bůh není ten, který by chtěl trestat, Bůh není ten, který by chtěl lidi uvrhovat do pekla, Nůh není ten který způsobuje zlo.

Je to jako když pojedeš po silnici a já ti řeknu: "Jeď v pravo!" (Já totiž vím že vlevo je špatná silnice a může se něco přihodit.) A když ty mne neposlechneš a pojedeš vlevo, já nenesu odpovědnost za tvé rozhodnutí, je tvé. Když jsi jela špatným směrem a stalo se něco zlého, vytrestala jsi se sama.

Ježíš svým učedníkům nikdy neříká: "Jen věř a nepochybuj!" Nene. Tesař říká: "Rozhodni se!"


Kateřina_z_Landštejna wrote:...To nejsou přehmaty, to jsou strašlivé zločiny, spáchané ideologií, jež si po staletí osobuje právo neomylnosti a vlastní pravdy, prosazené za jakoukoli cenu. Nelze je zlehčit, omluvit a ani pochopit.
Myslím že ani Bůh je nechápe.
Co by asi Ježíš řekl rodičům toho malého chlapce, kterého kdosi znásilnil a zavraždil? Myslím, že by s nimi jen plakal.
Nelze zlehčovat jakékoliv zlo a je jedno kdo jej páchá.
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Theodora wrote:Písmo můžeme přirovnat třeba k dopisům, které nám napsala milovaná osoba – ty taky leckdo dokáže číst stále dokola.
To je ale nádherný příměr!
Už vím jak budu své malé dceři jednou vysvětlovat co je to Písmo.
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Hájení víry atd. - ani by mne nenapadlo přesvědčovat Tebe nebo jiného věřícího, abys změnil názor.
Milá Kateřino,
kdo nemění své názory má raději sám sebe nežli pravdu!
:wink: